Olen ollut tyttöystäväni kanssa 2 vuotta yhdessä ja mitään ongelmia ei ole ollut. Asumme yhdessä ja ihan peruskonflikteja lukuunottamatta, kaikki menee hyvin. Viimeaikoina internetissä sekä työpaikalla olen alkanut tiirailemaan toisia naisia, enkä osaa selittää miksi. Rakastan tyttöystävääni ja silti teen näin ja flirttailuakin on ollut. Miksi? Keskustelen netissä kaikenmaailman naaraiden kanssa salaa, ja samalla tuntuu niin hyvältä kuin helvetin pahaltakin.
Suhteeni on oikeastaan ensimmäinen vakava suhde elämässäni (ikää 26 v.) ja aikaisemmissa suhteissa olen pettänyt, kuin myös tullut petetyksi.
Kerran naiseni sai minut kiinni noista nettijutuista ja oli hyvin hämmenynyt ja vihainen. Selitin kuitenkin jotenkin itseni irti tilanteesta.
Onko tämä jotenkin normaalia, vai viiraako päästäni muuten vaan?!
Kysymys
2
441
Vastaukset
- kuuvalkea
Vaikuttaa siltä kuin et olisi oikein sitoutunut nykyiseen suhteeseesi. Oletko epävarma suhteen kestävyydestä? Eikö suhteenne ole täysin tyydyttävä? Haluatko jonkin varasuunnitelman, vai vain jännityksen tai ihastumisen tunteita?
Pidä joka tapauksessa mielessä, että vaikka petät kumppaniasi "vain" ajatuksen tasolla, toiminnallasi on joka tapauksessa negatiiviset vaikutuksensa suhteeseenne. Vaikka puolisosi ei tietäisi mietteistäsi mitään, pettäminen on silti jo astunut teidän väliinne. Jos sinä et ole vilpittömin mielin suhteessa täysillä mukana, et myöskään itse saa suhteelta sitä mitä se voi toisiinsa sitoutuneille antaa.- Onneton odottaja
Minun mieheni jäi kiinni samaisesta puuhasta. Hän oli luonut useita sähköpostiosoitteita ja hän oli jatkuvasti ylitöissä kirjoitellessaan chatissa ja mesessä muiden naisten kanssa. Hän oli jäänyt siihen nettinaisten etsimiseen koukkuun. Aikaisemmassa suhteessaan hän oli tehnyt samaa. Mieheni jäi kiinni, kun löysin hänen puhelimestaan muiden, minulle vieraiden naisten numeroita ja soitin numeroihin. Naiset kertoivat asiallisesti, etteivät tienneet miehen olevan varattu ja sain kuulla paljon asioita, joita mieheni oli näille muille naisille valehdellut. Miehelleni oli kova paikka jäädä asiasta kiinni ja hänkin koetti luikerrella asiasta ja saada oman selustansa turvattua, mutta sain hänet puhumaan.
Kerro siis sinäkin rehellisesti teoistasi ja siitä, miksi näin teet ja miltä se muiden kanssa kirjoittelu tuntuu. Muista se, että tekosi on myös niitä muita naisia kohtaan väärin, varsinkin jos et kerro olevasi varattu. Ota vastuu siitä, mitä teet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 493807
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h613724Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062851Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv522589Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.541973Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p211739Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151639- 321503
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061317- 1801261