Vaiston varassa syöminen

momin

Syötkö, kun sinun on nälkä ja vain sen verran, että nälkä lähtee? Vai syötkö, kun on "ruoka-aika" ja lautasen tyhjäksi?

3

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanha Jojo

      Vaiston varassa syövillä ei yleensä ole paino-ongelmia, koska elimistö pitää itse huolta siitä, ettei ruokaa tule liikaa eikä liian vähän. Ylipainoisilla normaali ruokahalun sääntely on vääristynyt, välttämättä normaalia nälän- tai kylläisyyden tunnetta ei ole ollenkaan.

      Ruoka-aikojen noudattaminen sen sijaan on tärkeää verensokerin tasaisena pitämiseksi. En tarkoita, että pitäisi minuutilleen kellon mukaan syödä, vaan tarkoitan, että ei saisi tulla liian pitkiä ateriavälejä. Helposti jos keskittyy johonkin muuhun (vaikkapa työntekoon), syöminen unohtuu, kunnes kolmen tunnin päästä iskee migreeni. Kaikki eivät ole yhtä herkkiä, mutta usein kun joku vaikkapa tuntuu olevan harvinaisen pahalla päällä, tekisi mieli kysyä: "Koskas olet muuten viimeksi syönyt?". Alhainen verensokeri ei ole kovinkaan harvinainen syy pahantuulisuuteen.

      Jotkut meistä (varsinkin yli 50-vuotiaat) on vielä kasvatettu syömään lautanen tyhjäksi. Se oli luonnollista silloin, kun ruokaa ei aina ollut tarpeeksi. Piti syödä kunnolla silloin, kun sitä oli. Toisaalta se oli myös tapa opettaa olemaan ahnehtimatta, jos lautasen sai täyttää itse. Ei voinut ottaa liikaa tavaraa lautaselleen, koska kaikki minkä otti, piti syödä.

      Nykyisellään jätän ruokaa lautaselle, jos en jaksa syödä, tai esimerkiksi ravintolassa, jos se ei ole tarpeeksi hyvää. Hiukan tosin omatunto kolkuttaa, jos olen itse ollut ahne ja luullut syöväni enemmän.

      Selkeiden ruoka-aikojen puute on yksi syy ylipainoon. Tutkijat puhuvat laiduntamisesta, osa porukastahan syö koko ajan. Jotkut yrittävät laihduttaa jättämällä aterioita väliin, ja sitten nälkäänsä syövät epämääräisiä välipaloja (jotka lihottavat paljon enemmän kuin oikea ruoka, mutta sitäkös nämä uskoisivat?).

    • ja lopetan

      heti kun ei enää nälätä,eli toisin sanoen syötyä tulee kerran päivässä parin haarukallisen verran.

    • maria2

      Riippuu yleensä päivästä. Mutta yleensä teen niin että syön vaikka ei olisii ihan kamala aika mutta on niin sanottu ruoka aikani koska silloin tiedän olevani jatkuvasti kylläinen eikä ahmiminen pääse yllättämään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5220
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      129
      1683
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      51
      1600
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1589
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1285
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1210
    7. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      22
      1110
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1057
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1018
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      867
    Aihe