Lähdit mun luotani pois
Lähdit ja jätit minut yksin kokonaan
Kunpa tuuli sut takaisin tois
Se helpottaisi mun oloa vaan
Mä tahdon etsä luokseni voisit palata
Ja voisit mulle onnea antaa
Tahtoisin suudelman ja halata
Ja tahtoisin sua sylissä kantaa
Muistan kun sä hyppäsit mun selkää
Ja sanoit miten meillä onnea on
Sä sanoit mulle nyt mä en mitään pelkää
Tän rakkauden piti olla pitkä ja loppumaton
Oma lyriikka
2
284
Vastaukset
- silmä...
Jos saa antaa kritiikkiä niin...
"Kunpa tuuli sut takaisin tois
Se helpottaisi mun oloa vaan"
Toi tuuli-juttu on klisee, eikä oikein sovi tähän. Tuulella ei tunnu olevan mitään sisäistä symboliikkaa tässä sanoituksessa. "oloa vaan" on väkisin väännetty riimi, sorry!
"Mä tahdon etsä luokseni voisit palata
Ja voisit mulle onnea antaa
Tahtoisin suudelman ja halata
Ja tahtoisin sua sylissä kantaa"
Aika paljon paljon tahtomista, mutta mikäpäs siinä :)
"Muistan kun sä hyppäsit mun selkää"
Jos tässä ei ole kirjoitusvirhettä, niin tämä on ihan hirveä. Lisäksi juuri edellä olet sanonut, että tahtoisit kantaa toista sylissä, nyt muistat kun toinen hyppi selässäsi.
"Tän rakkauden piti olla pitkä ja loppumaton"
siis kumpi, pitkä vai loppumaton. Pitkä rakkaus päättyy joskus, loppumaton taas on ääretöntä/ikuista. Loppumattomalla ei voi edes olla pituutta. Mut onhan näitä epäloogisuuksia suomi-iskelmät pulollaan, et älä nyt ota liian vakavasti näitä mun kommenttejani. :)- irti saa
mutta tuo VAAN sana on sellainen, että koita vältellä sitä loppuun saakka ,etenkin jos se sattuu riimin loppuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15111359
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485413Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p424296Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323622Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska372701Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191916Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1041623Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3601586Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?901473Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311406