Kuparikierukka ja halut

Ehkäisy-ja-halut

Olen käyttänyt e-pillereitä varmaankin jo 20-vuotta. Ikää minulla on 38v ja lapsia minä en tee.

Minulla on ihana ja kunnollinen mies, joka rakastaa minua ja haluaa minua ja tyydyttää minut.

Mutta, minulla ei ole haluja.

Olenkin sen vuoksi meittimässä, josko vaihtaisi e-pillerit hormonittomaan vaihtoehtoon, kuparikierukkaan.

Vai pitäisi suoraan mennä steririlisaatioon?

Tässä olisi vielä 10-20 vuotta aktiivista ehkäisyaikaa edessä.

7

1003

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksi vain

      Jos olet varma ettet lapsia tee kannattaa mennä sterilisaatioon. Kuparikierukalla palaisivat hormonien viemät halut, mutta siitä voi olla monenlaista haittaa. Esimerkiksi nikkeliallerginen ei saa kuparikierukkaa!

      • n'attende que

        Kuparikierukan ainoat mahdolliset haitat ovat runsaampi kuukautisvuoto ja/tai lisääntyneet kivut kuukautisten aikana. Ehkä muutoinkin saattaa vihloa esim. selkää. Mutta usko huviksesi että se on mitätöntä verrattuna hormoneiden haittoihin. Itse hoidan kivut kipulääkkeellä ja kuukautiskuppia käyttäessä ei vuodon määrällä ole juuri merkitystä.


    • itse kyllästyin myös hormooni juttuihin.pelkäsin kierukan ottamista koska olin kuullut sen kauheista sivuvaikutuksista.päätin kuitenkin kokeilla ja olen ollut täysin tyytyväinen.sivuvaikutuksia ei ole ollut ja halut on kasvaneet.tiettynä aikana kuusta tuntuu ettei mikään riitä.meillä ollaan ainakin oltu tosi tyytyväisiä.kokeile ihmeessä.ensimmäinen on ilmainen..ainakin täällä ja jos se ei sovi niin ainahan sen voi poistaa.

    • s+el´09

      On selvää, että Sinun ei ole järkevää maksaa ehkäisystä. Kun olet ilmeisen varma tuosta lapsiasiasta.
      Teeppä huviksesi laskelma siitä, mitä ehkäisysi tulisi maksamaan esim. seuraavat 10 vuotta nykyisellä pillerimerkillä. Varmaan keksit tuolle summalle parempaakin käyttöä? Sterilisaatio on ilmainen julkisella puolella, ja homma on sillä selvä loppuiäksesi. Eikä taatusti ole sivuvaikutuksia!

    • Ehkäisy-ja-halut

      Kiitos teille kaikille vastanneille!

      Jos tosiaan sterilisaatio on ilmainen julkisella puolella - niin mitäs tässä enää odotellaan!

      Eikä se haittaa, vaikka vähän pitäisi odotellakin.

      Olisi todella ihanaa, jos halut palaisivat / kasvaisivat nykyisestä - sitä minä ja mieskin varmaan :-) odottaa.

      • ilmainenkaan

        se sterilisaatio ole, julkisellakaan. Tosin edullinen vaan ei ilmainen


      • tuolla kirjoittanut
        ilmainenkaan kirjoitti:

        se sterilisaatio ole, julkisellakaan. Tosin edullinen vaan ei ilmainen

        että ensim. kierukka olisi ilmainen. No, joissain kunnissa VOI olla, vaan suurimmassa osassa EI ole. Mutta edullinenhan se on muutoinkin, hinnat vaikkapa täältä:
        http://www.yliopistonapteekki.fi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe