Rasvainen iho

mitkä olisivat hyviä ja HALPOJA tuotemerkkejä ihon hoitoon. puhdistukseen, kosteutukseen jne. Siis rasvaiselle mutta pinta kuivalle iholle??
41286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Rasvainen iho (joka pukkaa talia) ja jossa muut alueet ovat pintakuivia on epätasapainossa, joten kaikki tasapaintottavat ja kosteuttavat tuotteet ovat hyviä.

Muut tuotteet kannattaa valita niin, etteivät kuivata ihoa liikaa (ei alkoholia) eikä päivävoide saa olla liian paksu vaan ns. emulsio eli kevytversio.

Puhdistusaine saa olla kuitenkin tehokas, esim. hapan pesuneste voi toimia. Ja ehdottomasti puhdistus sitten aamuin ja illoin.

Jos iho ei ole herkkä eikä ole couperosa, tekee kuorinta kerran viikossa eetvarttia.

Et laittanut myöskään ikääsi niin vähän senkin perusteella kannattaa tuotteita katsoa.

Jos Lumenet on susta okei ja sopivan hintaisia, niin heiltä sulle sopisi esim:

- Lumene Matt Touch kasvovesi ja puhdistusgeeli
- Lumene mineraalikuorinta
- Lumene Arctic Aqua 24h (kosteusvoiteeksi, laita yöksi myös)
- ja sitten Lumene syväpuhdistava turvenaamio.

Mutta jos päädyt muihin tuotteisiin, suosittelen silti läpimästi tuota Lumenen turvenaamiota: kerran viikossa laitat vain T-alueelle. Vähentää hyvin tehokkaasti rasvaisuutta.

Tässä hintatieto verkkokaupassa: http://kauppa.lumene.com/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=80546

Ei paha hinta, tuote on riittoisa.

Äänestä
  • pintakuiva rasvoittuva iho, ja nuo lumenen tuotteet ovat liian kuivattavia.

    Äänestä

  • on myös kirjoitti:

    pintakuiva rasvoittuva iho, ja nuo lumenen tuotteet ovat liian kuivattavia.

    Lumenellä ei ole netissä mitään INCI-listoija joten vaikea arvioida mikä vikana noissa.

    En käytä muuta Lumenea itse kuin tuota turvenaamiota jota suosittelin.

    Vaikea löytää sopivaa edullista sarjaa, joka sopisi nuorelle rasvaiselle iholle (oletan että aloittaja on alle 30 v...). Kaikki tuntuvat sisältävän alkoholia joka kuivattaa. Paitsi Avenen Cleanance-sarjan Cleansing gel, mutta ei voi sanoa halvaksi...

    Ehkä turvenaamion lisäksi riitäisi joku perusapteekin hapan pesuneste (Avecyd, Lactacyd tms.) puhdistukseen ja sitten sopiva kosteusvoide?

    Äänestä

Voisit kokeilla apteekin Louis Widmer sarjan tuotteista esim Facial Wasch Gel se on vesiliukoinen, et tarvitse välttämättä kasvovettä ellet halua, mutta kasvovesi Fasial Freshener sopii mainiosti. Päälle kosteusvoiteeksi Moisture Fluid UV6, ei tee ihoa rasvaiseksi ja paikallisesti jos tarve vaatii Skin Care Stick.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttö tälläinen kirjoitti:

mitkä olisivat hyviä ja HALPOJA tuotemerkkejä ihon hoitoon. puhdistukseen, kosteutukseen jne. Siis rasvaiselle mutta pinta kuivalle iholle??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu