Olemme seurustelleet kaksi ja puoli vuotta. Emme asu yhdessä. Elimme vajaan 2 vuotta kaukosuhteessa ja nyt reilun puoli vuotta olen asunut hänen paikkakunnallaan. Kuvittelin että se muuttaisi kaiken. Mutta ei. Kun kysyn näemmekö viikonloppuna, hän vastaa että hänellä on paljon koulujuttuja ja käy joka päivä joko hiihtämässä tai luitelemassa poikaporukalla. Jos kuitenkin satun soittamaan vaikka lauantaina että jos vaikka saunassa käytäisiin. Niin ohhoh, hän ilmoittaakin että olen menossa sen ja sen kanssa baariin tai että meillä on saunailta poikien kanssa.
Kun kysyn häneltä koska nähdään, niin hänellä on joko koulujuttuja tai sitten ei tiedä vielä viikonlopustaan. Minulla on sellainen tunne että hän odottaa että jos tulisi jotain parempaa menoa kuin illan viettäminen minun kanssa. Nytkin itken kun hän eilen ei vielä voinut luvata että viettäisi minun kanssa aikaa ja nyt onkin sitten viettämässä saunailtaa kavereidensa kanssa jonne minulla ei kuulemma ole asiaa.
Ei vaan jaksais tätä tilannetta, mutta kuitenkin rakastan häntä yli kaiken ja kun vietämme aikaa yhdessä se on mitä ihaninta. Mutta voitteko kuvitella, olen asunut nyt 8 kk samassa kaupungissa (välimatkaa tällä hetkellä 20 kilsaa) ja olemme viettäneet yhdessä ainoastaan neljä yötä plus joulun ja uuden vuoden. Pikaisia näkemisiä (lue: panoja) on ollut muutama, ehkä kerran kaksi kuussa.
Jos asiasta mainitsen hän suuttuu minulle että alussa hän uhrasi kaiken aikansa minulle ja sanoo että syytön hän siihen on jos minulla ei ole muuta sosiaalista elämää. Onhan minulla mutta hieman on vaikeaa viettää aikaa kavereiden kanssa kun monikin asuu yli sadan kilsan päässä minusta. Ei siinä köyhinä opiskelijoina joka viikonloppu voi matkustaa ympäri Suomen.
Kiitos että sain tilittää ja jos vaan kohtalotovereita löytyy niin jos jotain rohkaisevaa sanottavaa on niin otan neuvoja vastaan. Miestäni en kuitenkaan jätä, joten "jätä se ääliö" -viestit voi suosiolla jättää kirjoittamatta.
Miksi kaikki muu menee mun edelle?
13
3851
Vastaukset
- usko jo totuus
Hei kuule muru!
Sun on aika jatkaa matkaa - ja eri suuntaan. Eihän tuo ole suhdekaan enää, kun noin harvoin tapaatte. Seksiä se sulta ottaa, ja sitäkin hyvin harvoin.
Kuule, nyt otat itseäsi niskasta kiinni ja lopetat tuon. Ihan heti tänä iltana! Eli: teet eron häneen (hän on sinusta jo eronnut!).
Tsemppia!- = sinun "suhteesi...
- pysty...
arvioimaan tilannetta objektiivisesti, mutta todellakin vaikuttaa siltä, että mies pitää sinua vain panonaan. ikävää, että itse suostut tuollaiseen kohteluun.
jos hän aidosti välittäisi ja teillä olisi seurustelusuhde, tilanne tuskin olisi kuvailemasi kaltainen. - Fisutt
Olen kyllä samaa mieltä noiden edellisten vastaajien kanssa. Ottaako hän koskaan sinuun yhteyttä vai oletko itse aina se joka soittaa tai muuten on yhteydessä? Kokeile huviksesi olla itse pitämättä yhteyttä häneen ja katso kuuluuko hänestä mitään, siitä voit saada paljon vastauksia itsellesi. Ei tuo ole mitään seurustelua! Pikemminkin hän vain elää omaa elämäänsä ja yrittää pysytellä sinusta erossa ja tapaa silloin kun haluaa seksiä.
- ei pelkkä pano
linjoilla olen minäkin edellisten kirjoittajien kanssa, että kertomasi perusteella en puhuisi seurustelusta ja miehestäni. Jotkut eivät osaa/raski sanoa todellisia tunteitaan tai ettei niitä ole, ääneen, sillä ei haluta loukata toista. Tai on mukavaa, kun on vaki nainen kenen tykö mennä, jos flaksi ei muuten käy. Valitettavasti. Kerää ylpeytesi ja unohda "miehesi".
- nyk onnellinen
Kuuleppas,
tiedän että on vaikeaa katsoa totuutta silmiin, mutta valitettavasti olen taas yksi niistä ihmisistä joka sanoo, että olet ääliö ja jätä se mies.
Uskon että ansaitset parempaa kuin mitä saat, vaikka rakastatkin häntä.
Uskon että hän on siirtynyt jo eteenpäin sinusta vaikka olette yhdessä.(siltä kuulosti tekstisi perusteella)
Suosittelen pistävän nyt miehen kanssa vakavan keskustelun pystyyn kasvokkain. Ei mitään puhelin/tekstiviesti ymv.
Tuolla tavoin olette molemmat onnettomia vastaisuudessa.
Yhdyn muidenkin kirjoittajien mielipiteisiin. - positiivisesti..
niin joudut miettimään persoonaasi ja tilannettasi tarkemmin. Minkä ikäisiä olette? Ilmeisesti suhde on sulle ensimmäinen (miten lienette tavanneet) ja mielesi on kovin kiintynyt kaveriin. Kuten sanot, aluksi ns.uhrasi enemmän aikaa, eli siinä yksi tekijä kiintymiseen, mutta tilanne huonontunut. 20v:n kieppeillä miehet eivät ole vielä kovin valmiita sitoutumaan, tuntevat että 'uhraavat'.
Mistä sulla tuo riippuvuus (venyvä usko ja hyväntahtoisuus, sinänsä hyviä, perittyjäkö(?) piirteitä :) ikäänkuin tuntisit merkitystä itsellesi vain miehen kautta, jonkinlainen itsellinen särmä puuttuu. Nyt kärsit näistä. Opiskelu kaiketi sujuu? Tunnetko, että kaveri on yks ja ainut sattuma, muita ei tule. Pitemmällä ajalla nykymenossa miehet arvostavat, jos on omaakin tilaa, on jossakin asiassa hyvä, tekee 'tärkeitä' juttuja ym; ennen vanhaan luontaistalouden aikaan tilanne saattoi olla toisin.
Mitä ajattelet noista lyhyistä ns.panoista, tulee ja lähtee. Tyydytkö jollain tapaa niihin, jos, voisit miettiä, miksi? Itse arvelisin (olen mies, lieneekö merkitystä tässä :) niin että ns.keskivertoluonteen omaavalle jäisi lähinnä paskafiilis.
Ei sinällään ole moitittavaa, että uskoo parempaan. Mistä tietää, että viiden vuoden kuluttua tilanne hiljalleen muuttuisi. Voit ehkä saada miehen lähemmäksi itseäsi, mutta kuka sen takaa. Näitä juttuja vaan pitää jäsentää ja yrittää keskustelulla vaikka vähitellen saada irti miehestä, takaisko hän itse jotakin, ja mitä ylipäätään aattelee pitemmällä tähtäimellä.. opiskelu on varmaan molemmilla tärkeimpiä juttuja tällä hetkellä.
Voit tarkentaa halutessasi - oppeliini
Miehellä on ystäviä jotka ovat kiinnostuneet samoista asioista/tekemisistä kuin hänkin. Mies ei halua sitoutua kehenkään VAIN yhteen ihmiseen. Tuo on fantastinen elämäntapa! Niin nuorena kuuluu ollakin. tehdä (terveitä)asioita ystävien kanssa ja parantaa maailmaa.
Miksi sinä väkipakolla haluat tuon miehen "panopuuksi" on aivan käsittämätöntä. Sinullakin pitäisi olla ystäviä ja kavereita joiden kanssa tehdä hauskoja aioita.
Kyllä sieltä kaveripiiristä sitten vuosienmittaan erottuu joku joka on samalla aaltopituudella ja jonka kanssa voi alkaa suunnittelemaan läheisempää (intiimiä) ystävyyttä.
Tällähetkellä sinä vain hakkaat päätäsi seinään. - edellisiin..
Lue itsellesi alempaa tuo ketju "Vaadinko liikaa?". Vaikka onkin vähän eri tilanne kuin omasi, siellä on pointteja sullekin puolelta ja toiselta. Suhteenne ei vaikuta aivan tasavertaiselta, puoleltasi haiskahtaa hieman vanhanaikaisuuden tuntu ("vaatimattomuus kaunistaa"), ikäänkuin olisit antanut maailman tappiin pitävän lupauksen: tässä seison enkä muuta voi. Tuntuu haikealta ja itkettääkin. Itsearvostus ilman mieheen tukeutumista hakusessa? Ennen maailmassa oli nk.kansanviisauksia mm: joka itsensä alentaa se ylennetään.. Joudut pohtimaan näitä sanontoja nykyajan näkökulmasta.
Kommentoinet niin saat lisää palautetta, muuten hiipuu vähitellen.. - ap. kirjoittaja
Poikaystävässäni on paljon hyviäkin puolia. Hän minuun yleensä ottaa yhteyttä ja kyselee kuulumisia. Olen paljon tehnyt sitä että en hänelle mitään viestiä laita koko päivänä, niin kyllä illalla kyselee kuulumisia. Ei mene yhtään päivää että emme soittelisi tai viestittelisi.
Poikaystäväni opiskelee. Minä käyn töissä ja on minulla omat harrastuksenikin. Kuitenkin tosiasia on että en tee kiusakseni sitä että vaadin häneltä aikaa, vaan ihan sen seikan perusteella että läheisyys tulee läheisyydestä. Eikä se minua haittaa että emme öitä vietä yhdessä, mutta kuitenkin voisimme nähdä useammin esim. viikolla. Minun puolestani hän saa sitten viikonloppusin käydä missä tykkää.- tajua
sinua ollenkaan. Eihän tuo ole mikään suhde. En usko että olet ikinä kunnon seurustelusuhteessa ollutkaan kun et suostu sitä näkemään. Minua myös risoo se että valitat asiasta täällä, mutta siitä ei sitten kuitenkaan saisi mitään sanoa ja alat heti puolustella jätkää kun joku sanoo niin kuin asia on.
Minä en ikinä tyytyisi noin vähään sen takia vaan että voi sanoa että on mulla mies.
- mahdollista...
kuten ylempänäkin mainittu, että ajan mittaan tilanne tasoittuu ja saat miehen lähemmäksi itseäsi. Vastaukset on lähinnä ns.urbaani-ihmisten ajatusmaailmaa, ja jos edustat jotenkin palveluhenkistä tyyppiä, kuten maalaistaloissa saattoi olla ennen tahi sota-ajan lottatehtäviä suorittaneita esimerkiksi, jotka eivät itselleen paljoa pyytäneet (haluttuja luonteita aikanaan), niin miehen tulee olla sellainen, että osaa arvostaa pohjatonta hyväntahtoisuuttasi, elikkä ei tulisi edes mieleen käyttää hyväksi avointa luonnettasi. Olisi (naisellisesti sanottuna) kamalaa, jos sellaista Sulle sattuisi, se haavoittaa kyllä.
Mies saattaa tuntea hieman huonoa omaatuntoa ja ehkä kaverihenkistä vastuutakin, kun on paljon ns.näkymättömissä ja siksi soittaa vaikka iltamyöhällä rauhoittaakseen mieltä, ettet jää unettomana miettimään. Hän siis tunnistaa jotenkin tilanteen elikkä on silleen fiksu. Kuitenkin, kuten ikäkaudelle luontaista, menot voittavat. Sinä taas naisena yrität virittää ja vahvistaa henkistä yhteenkuuluvaisuutta niiden vähäistenkin yhteisten hetkien aikana, mitä on tarjolla. Sanot "läheisyys tulee läheisyydestä", joo-o, mutta ettet olisi liiaksi sinisilmäinen: poikaystäväsi karttelee tiukkaa symbioosia vielä. Mikä rooli seksillä on, sitä voit itse kuvata; tottahan sitä haluaa, mutta oletko havainnut lujittumista sen perusteella henkisellä puolella.
Näitä joudut pohdiskelemaan, enempää lyhyen kuvauksesi perusteella ei osaa arvella. Voit kommentoida, osuuko näissä miten paljon kohilleen.. - ollut
samanlaisessa parisuhteessa kolme vuotta. kaikki asiat meni aina suhteen edelle. mun kanssa ei voitu suunnitella mitään reissuja, kavereiden kanssa kyllä. mun asunnolla kävi harvoin, koska piti itsestään selvyytenä, että minä raahaudun bussilla aina hänen luokseen. kieltämättä välillä tuli hyväksikäytetty olo. kuitenkin mielummin kiduin suhteessa, koska rakastin, tai niin luulin.
kun laitoin suhteen poikki, tajusin ettei minulla ollut ollut syviä tunteita enää pariin vuoteen. eli toipumiseen meni viikko. ja voi sitä hyvää oloa jonka sain tuon suhteen lopettamisen jälkeen. :)
tajusin hänen olevan keskenkasvuinen typerys jolla heikko itsetunto.
niin, ja suhteen loppuvaiheessa yksi hänen kavereistaan kertoi minulle pettämisistä.
mietipä tarkkaan mikä sinulle on hyväksi. löydät paremman, niinkuin minäkin löysin. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423463Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127944- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837