Mitä mieltä raati on laardin sopivuudesta vhh-ruokavalioon?
Laardi
5
463
Vastaukset
Laardi on sian rasvaa tai rasvaa yleensä. Monessa muussa kielessä sana tarkoittaa läskiä eli silavaa, kovaa rasvaa, jolla esimerkiksi paisti silavoidaan. Suosittelen.
Laardia ei tahdo saada mistään, mulla on useampi unkarilainen keittokirja ja niissä sitä käytetään paljon. Läskiä tarvitaan useampi kilo yhteen laardikiloon ja valmistuksessakin menee aikaa jos tekee perinteisellä paahtomenetelmällä (painekattilalla tulee helposti mutta maku on huono).
Erinomainen rasva kastikkeiden tekoon, on jopa parempi kuin voi. Rasvahappokoostumuskin on parempi kuin voilla.ettei laardia enää tahdo saada kaupasta. Ei edes Chef Wotkins myy Hesassa laardia mutta kylläkin vuoraussilavaa jos haluaa paistinsa herkulliseksi. Hirvipaisti nyt ainakin vaatii silavaa ja tuntuu siltä, että nykyiset rasvattomat possutkin kaipaavat silavaa päälleen.
kj.mattila kirjoitti:
ettei laardia enää tahdo saada kaupasta. Ei edes Chef Wotkins myy Hesassa laardia mutta kylläkin vuoraussilavaa jos haluaa paistinsa herkulliseksi. Hirvipaisti nyt ainakin vaatii silavaa ja tuntuu siltä, että nykyiset rasvattomat possutkin kaipaavat silavaa päälleen.
Makkaranteko on nykyään hankalaa kun läskiä ei tunnu saavan mistään, seuraavaan makkarasatsiin täytyy ostaa jotain 600 g läskiä (2,4 kg taikina, 1/4 läskiä) ja samalla voisi tiristää laardia pakkaseen puolisen kiloa. Täytyy ostaa varmaan pari kauppaa tyhjäksi läskistä.
Vaikka itse en hirveästi eläinrasvaa syökkään (suhteessa energiaan) niin tämä rasvakammoisuus ottaa ankarasti päähän. Ruuanlaittamispuolelta kun kasvirasvaa ei voi käyttää kaikkeen ruuanlaittoon, öljystä tulee huono kastike eikä kananmunaakaan voi paistaa ilman eläinrasvaa. Jos haluaa välttää eläinrasvaa niin sitten pitää syödä ruokia, joihin kasvirasva sopii.
Smetana on varsinkin aine, jota pitäisi viljellä enemmän. Monesta kevyestä ruuasta tulee nimittäin aivan loistavaa (ja vieläkin hyvin kevyttä smetanan lisäyksen jälkeen) ruokaa. Esimerkiksi tomaattikeitto smetanalla on todella hyvää. Vihjeenä palstalaisille, virolais- ja venäläiskaupoista saa hapukooria, virolaista hapankermaa. On parempaa kuin kotimainen.
- kuukausiliitteessä
tänään muistelmia 50-luvun Suomesta (s.31, Ilkka Malmberg: Ei vettä, rantaa rakkaampaa):
"Suomessa ei sentään enää nähty nälkää, mutta aliravitsemusta ja nuorten alipainoisuutta oli. Sen voittamiseksi kansainvälinen lastenapujärjestö Unicef toimitti vuoteen 1951 asti Suomeen laardia - siis valkoista sianihraa".
Kuten hyvin tiedämme, alipainoisuutta ei enää tuossa mittakaavassa esiinny. Kiitos laardin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663382Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463202Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1232728- 442553
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871505- 391330
- 821199