Jos alle 17-vuotias on raskaana, voivatko viranomaiset tai vanhemmat pakottaa hänet aborttiin? Jos ei itse halua?
Voidaanko alle 17v pakottaa aborttiin?
teiniäiti
4503
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
pakottaa aborttiin. Sen sijaan, jos tuleva äiti on alle 16-vuotias, saa isä syytteen seksin harjoittamisesta alaikäisen kanssa.
Ei se nyt noin yksioikoista ole. Jos isä on itsekin alaikäinen niin mitään syytteitä ei kyllä nosteta. Ja vaikka isä olisi täysi-ikäinenkin niin jos voidaan osoittaa, että lapsen isä ja äiti ovat henkisesti kohtuullisen samalla tasolla (mikä tietysti on vähän noloa parikymppiselle jos on ollut 15-vuotiaan kanssa) ja kumpikin on ollut yhdynnässä omasta vapaasta tahdostaan niin yleensä mitään syytteitä ei silloinkaan nosteta.
Ketään ei voida pakottaa aborttiin Suomessa.
Aborttia voidaan suositella, jos äidin henki on vaarassa, mutta pakottaa ei voida. Teiniäitien henki ei normaalisti vaarannu raskaudesta.
Lähiaikoina on tulossa laki, että alkoholistiäiti voidaan laittaa pakkohoitoon raskauden ajaksi. Siinäkään ei siis tehdä aborttia, mutta sikiön altistus alkoholille pyritään minimoimaan.
Ilmeisesti ei voida vaikka väärin se on, koska kyllä kai siinä täytyy hyvin painavat syyt olla takana, jos vanhempien lisäksi viranomaisetkin sitä haluaisivat. Alle 17 vuotias ei kenties ole kypsä tekemään sitä päätöstä.
Tiedän tapauksen, jossa 15 vuotiaana synnyttänyt vinkui ja vonkui haluavansa äidiksi ja että saisi pitää lapsen. Ei mennyt kuin kuukausi lapsen syntymästä, kun hoitovastuu lapsesta siirtyi käytännössä tämän lapsiäidin äidille.
Alaikäinen äiti on itsekäs. Oma perse kiinnostaa enemmän kuin lapsen etu. Säälistä näitä lapsia kohtaan rukoilen jokaista teiniäitiä ajattelemaan toisenkin kerran ennen päätöksen tekoa.