sellaista jäin podhdiskelemaan, kun esim. kiloklubi suosittelee syömään 1500 kaloria jos tavoitteena on laihduttaa. Tsekkailin äsken netistä laihdutusvinkkejä ja päädyin iltalehden sivuille laihdutus-osioon. Siellä oli sellainen systeemi johon tuli kirjoittaa pituus, paino ja ikä ja sitten tavoite haluaako pitää painon ennallaan, pudottaa vähän tai pudottaa paljon. Kun valitsin kohdan pudottaa paljon, näytti sivusto että minun tulisi päivässä syödä 1090 kaloria. Tämä menee aika pahasti ristiin kiloklubin kanssa??
Kokeilin myös vaihtoehtoja pudottaa vähän, jolloin päivittäin tulisi syödä 1300 kaloria ja pitää paino ennallaan niin kehotettiin syömään enintään 1500 kaloria päivässä..?
Kokeilin myös vaihtoehtoja pudottaa vähän, jolloin päivittäin tulisi syödä 1300 kaloria ja pitää paino ennallaan niin kehotettiin syömään enintään 1500 kaloria päivässä..?
Vastaukset 10
Vanhimmat
olet? mulle tulee ainakin ihan fiksuja lukemia, taidat olla melko pienikokoinen?
Vai onko Iltalehti tai KK jumalan sanaa ?
Siis neuvoni on se, että syöt niin vähän kuin tuntuu mukavalta. Päivien välillä voi olla reiluakin vaihtelua.
Tuosta kokonaiskulutuksesta on tarjolla jos jonkinnäköistä laskuria, jotka kaikki antavat eri tuloksen. Ota niistä jokin keskiarvo ja mieti sen pohjalta. Tuhannella kalorilla laihdut nopeammin kuin 1300 tai 1500:lla. Päätä itse vauhtisi sen mukaan, mikä tuntuu mukavimmalta tavalta. Oikeastaan homma on niin yksilöllistä, että mene jollakin keskiarvolla pari kolme viikkoa ja käy vaa'alla. Mikäli tulos tyydyttää, jatka. Jos ei tyydytä, vähennä kaloreita. Paljon alle tonnin ei kuitenkaan mielestäni kannata mennä ainakaan pitkän ajan keskiarvona.
"syöt niin vähän kuin tuntuu mukavalta" ei ole järkevä ohje, vaan sen noudattaminen saattaa johtaa syömishäiriöön, varsinkin jos ylipainoa ei alun perinkään ole, vaan kysyjä haluaa itse asiassa alipainon puolelle tai lähelle alipainon rajaa.
Kiloklubin 1500 kcal on huomattavasti terveellisempi ohje, ja samansuuntaisia antavat kaikki ravitsemuksen asiantuntijat nykyään. Sitä vähäisemmällä energiansaannilla ei voi olla varma, että saa kaikki tarvitsemansa ravintoaineet. Asiantuntijat eivät suosittele kovin nopeaa laihtumista, koska silloin menetetään etupäässä lihasta, ja koska "pää ei pysy mukana", toisin sanoen ihminen saattaa mieltää itsensä vielä lihavaksi, vaikka onkin jo ihan hoikka. Nopeasti pudotetut kilot tulevat helposti takaisin - usko konkaria, minä olen tämän kokenut moneen kertaan!
Se on kyllä totta, että sekä energian määrän että varsinkin kulutuksen arviointi kovin tarkasti on erittäin vaikeaa, eikä kalorilukuihin siksi kannata tuijottaa kovin tiukasti.
>
Hmm hmm, kuitenkin sanoin, ettei alle tuhannen kannata mennä. En ymmärrä sitäkään, miksei KK:n ohjeilla voisi olla ihan yhtä suuri riski sairastua syömishäiriöön: jos normaalipainon alarajoilla oleva lähtee laihduttamaan, niin aina kyse on jonkinlaisesta syömishäiriöstä riippumatta, millä ohjeella hän sen tekee. Koskaan ei pidä laihduttaa, jos on jo laiha.
>
Tuossakin itse asiassa aloittaja tuskaili kun tuloksia ei tahdo tulla. Se voi olla yksi luovuttamisen syy (joitakin motivoi tulokset). Toinen syy luovuttamiseen on liika kontrolli ja olonsa tunteminen pahaksi liian yrittämisen seurauksena. Synteesi näistä on suunnilleen tuo antamani "syö niin vähän kuin tuntuu mukavalta". Ylipäätään "jumalan sanaan" luottaminen ja sen totteleminen kyseenalaistamatta pilkulleen on mielestäni liioiteltua ja vie ainakin minulta vapauden olotilan. Tosin monet hyötyy siitä kun on joku taho, joka "määrää", miten pitää minäkin päivänä syödä.
>
Oikeastaan haluaisin nähdä mihin tutkimukseen tämäkin "fakta" perustuu (en nyt kyseenalaista tätä vain koska se on Sinun kirjoittamaa vaan siis ylipäätään tuotakin myyttiä pitäisi avata vähän). Käsittääkseni aina laihduttaessa menetetään lihasta. Toki nopeassa laihdutuksessa menetetään nopeasti myös lihasta, mutta hitaassa prosessi on hitaampi. Onko kuitenkin lopputulos sama: esim. 10 kg, josta 2 on lihasta molemmissa tapauksissa ? Hitaassa laihdutuksessa vaan tuon kahden kilon menetys jakaantuu pidemmälle ajanjaksolle. Kaiketi lihasten säilyvyys on kiinni typpitasapainosta ja ihan suoraan treenistä. Uskon (en tiedä todeksi), että lihas säilyy varsin hyvin, jos syö proteiinia suuren osan päiväannoksestaan, esim. juuri sama määrä proteiinia kuin ei laihduttaessa (tai enemmän), mutta karsii rasvat ja hiilihydraatit pienemmäksi.
Totta on tietysti se, että nopea laihdutus vie usein uuteen lihoamiseen, jolloin tietysti rasvaprosentti kasvaa ns. lihaksen kustannuksella, mutta sama tapahtuu luonnollisesti myös silloin, jos hitaan laihdutuksen päätteeksi lihoaa. En usko, että siinä on suurta eroa. Ero tulee treenistä ja proteiinista (joita ei välttämättä ennen laihdutustakaan ollut riittävästi).
>
Jep. Vaaka sen sitten näyttää jokusen viikon aikaskaalalla, mihin suuntaan ruokavaliota/kulutusta pitää rukata - jos pitää.
Tuo on tietysti totta, että lihashävikki on pienempi silloin, kun syö tarpeeksi proteiinia ja liikkuu paljon. Kysymys kuuluukin, syökö hyvin rajoittavaa ruokavaliota noudattava (yleensä nais)ihminen tarpeeksi proteiinia.
Sekin on totta, ettei kannata tuijottaa (mitään) ruokavalio-ohjeita pilkuntarkasti, vaan tehdä niin kuin itsestä hyvältä tuntuu.
Se, että tuloksia ei tahdo kovasta yrittämisestä huolimatta tulla, voi johtua säästöliekki-ilmiöstä. Asiasta on jossain netin uumenissa Patrik Borgin asiallinen artikkeli, mutta en nyt onnistunut löytämään sitä. Säästöliekki-ilmiö (eli se, että kulutus pienenee, kun energiansaanti vähenee) on aina olemassa, mutta liian niukka ravinto pahentaa sitä.
Tämähän menee selkääntaputteluksi koko homma, heh.
>
Ei varmaankaan. Tosin ei varmaankaan myöskään vähän löyhemmin rajoittava. No, oikeasti ihmiset yrittävät syödä todella terveellisesti laihduttaessaan, niin voipi olla, että saavat enemmän proteiinia kuin silloin kun eivät laihduta.
Suosittelisimmeko naisille proteiinidrikkejä ? Itse ainakin niitä käytän (vaikken nainen olekaan, mutta treenaan kyllä). Ne on kevyitä, hyvänmakuisia ja jo yhdellä drinksulla saa hyvän palasen päivän proteiinitarpeesta (esim. puolet) "pelkkänä" proteiinina nautittuna.
>
Komp, komp.
>
Jees, tuo vaan tarkoittaa sitä, että jos miinuskaloreita on 100, vyötäröltä lähtee esim. 97 kcal:a vastaava määrä. Jos vaje on 500, vyötäröltä se on esim. 450 kcal pois. 1000 miinuskalorilla poistuma on esim. 850 kcal ja -2000 poistuma on esim. 1600. Siis kuitenkin niin, että mitä vähemmän syö sitä enemmän laihtuu - aina. Sinänsä siis "säästöliekki" ei millään muotoa estä laihtumista, eikä edes hidasta. Se on vaan laskennallisen vajeen ja oikean laihtumisen välinen suhde (jonka prosentti pienenee mitä suurempi vaje on).
Linkki menee näin:
http://keho.net/artikkelit/naytaartikkeli/Mika-ihmeen-saastoliekki-441
Proteiinijuomat voivat olla tarpeen niille, jotka eivät käytä lihaa, kalaa tai munia. Muuten vähän vierastan kaikenlaisia korvikkeita, minusta proteiinintarve tulee helpoimmin ja varmimmin tyydytetyksi tavallisella sekaruualla. Paljon palkokasviksia ja mahdollisesti vielä maitotuotteita käyttävät kasvissyöjätkin voivat saada tarpeeksi proteiinia, mutta kaikki kasvissyöjät eivät tiedä tarpeeksi ravitsemuksesta pystyäkseen turvaamaan proteiininsaantinsa.
Laihduttajille on tarpeen muistuttaa proteiinin tärkeydestä, koska annoksia helposti pienennetään liikaa ja vähennetään kaikesta muusta paitsi kasviksista.
Kuitenkin kun vähennetään ruokaa ylipäätään laihdutuksen aikana, niin proteiinin määrä myös vähenee - tai sitten se pitää korvata niin, että suuntaan ruokavaliotaan proteiinipitoisempaan suuntaa (mitä kyllä tosiaan suositellaan laihduttajille). No, tämän vajeen voi ratkaista noilla drikeillä varsin kätevästi. Tällöin saa aivan varmasti riittävästi proteiinia niin, ettei lihaskatoa esiinny (ainakaan sen vuoksi). Treenaavien kehotetaan myös syömään enemmän proteiinia kuin normaalitilassa. Usein laihdutuksen yhteyteen otetaan mukaan liikuntaa, niin liikunnan yhteydessä kuitenkin tarvittaisiin enemmän proteiinia kuin sitä normaalisti saa - saati sitten kun yritetään vielä vähentää ruokaa ylipäätään. Eipä se vanha totuus "lihakset jää lenkkipolun varteen" kaukaa ole haettu. Mielestäni proteiini on tärkein ravinne koko laihdutusta ajatellen: muut voivat olla minimissä (siis hiilihydraatit ja rasvat) kunhan proteiinia saa riittävästi. Muiden makroravinteiden määrä määrää laihdutuksen keston, mutta proteiinista ei kannata tinkiä.
Mainostanpa omaa "metodiani" vielä sen verran, että tosiaan, heraproteiini on varsin edullista (ja se on suora maitotuote) ja hyvää, joten se ja jokin vitamiinivalmiste kalaöljy on kohtalaisen luja perusta, jonka jälkeen voi elää varsin niukasti - niin niukasti kuin se miellyttävältä tuntuu. Jos taas yrittää koostaa ruokavalion niin, että siinä "normaalissa" ruuassa on riittävästi proteiinia, mutta vähän kaloreita, niin menee varsin yksipuoliseksi rahkan ja keittokinkun syömiseksi - kaikissa proteiinia sisältävissä kun on muutakin (rasva ja/tai hiilihydraatti) mukana yleensä varsin runsaasti.
Olen joo normaalipainoinen. Omasta mielestäni en ole laiha enkä lihava vaan nimenomaan normaalipainoinen. Toivoisin voivani pudottaa muutaman kilon ja sen lisäksi kiinteytyä, varsinkin vatsan seudulta.
Kysyisin vielä että miten pitkäaikaista laihdutusta tarvisin noin 5 kilon pudottamiseen? Iltalehden vinkin mukaan aion yrittää syödä noin sen 1100 kaloria päivässä. Tiedän että välillä tulee menemään yli, esim. viikonloppujen aikana.
Liikkumaan pyrin päivittäin. Lähinnä kävelylenkkiä ja lihaskuntoa kotosalla. Välillä hiihtoa, luistelu, uintia tms.
Muutenkin otan mielelläni vastaan vinkkejä! Kovasti haluaisin nopeasti saada kroppani näyttämään hyvältä..
Ja myös se kiinnostaisi että miten jatkan sen jälkeen kun olen (jos olen) saavuttanut tavoitepainoni. Paljonko voi kalorimäärää nostaa ettei lihomista sitten kumminkaan tapahdu?
Kiitoksia kaikille vinkkejä antaneille! :)
>
Jos teet noin, niin todennäköisesti 5 kiloa kestää sellainen reilun kuukauden, ehkä kaksi (omasta painostasi/koostasi riippuen).
>
Oletko ajatellut esim. Nutrilett-kuuria ? Sillä saisit todella nopeasti tulosta aikaiseksi.
>
Jos et tuollakaan ruokavaliolla ole lihonnut juurikaan, niin jatka sillä, mutta poista vaikka yhtenä päivänä viikossa peruna ruuastasi (tai joku iltaherkku tms.), niin et lihoa laihduttamisesi jälkeen uudelleen.