Haittaako työttömyys naisia?

Ikää minulla on 25-vuotta ja koulutuksena pelkkä lukio. Ei minulla sinänsä mitään työntekoa vastaan ole, kunhan löytyisi joku paikka jossa saa minimissään 2000 euroa kuukaudessa että olisi varaa maksaa se vuokrakin.
14866
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat
  • Nauran tuollaisille uhkauksille. Tuskinpa sä mihinkään Cosa Nostraan kuulut, joten et saa minua muuttamaan käytöstäni. "Mä oon tosi kova jannu! Oon pelannu lätkää ja ollu tappelusa!!!!11111"

    Äänestä

  • ...se lusikka kauniiseen käteen ja korvaa aiheuttamasi vahingot ja mielipaha. Ja pyydä tietenkin myös anteeksi!
    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

    Äänestä

  • ............ kirjoitti:

    Nauran tuollaisille uhkauksille. Tuskinpa sä mihinkään Cosa Nostraan kuulut, joten et saa minua muuttamaan käytöstäni. "Mä oon tosi kova jannu! Oon pelannu lätkää ja ollu tappelusa!!!!11111"

    .................

    Äänestä

mutta kyllä se haittaisi... Ei lyhytaikainen työttömyys, mutta pidempiaikainen kyllä.

Ihan lähinnä siksi, että haluan tulevaisuudessa talon, matkustella, jne., ja jos mulla on mies, niin hänen pitää maksaa oma osuutensa. Työttömän kanssa en voisi elää sellaista elämää kuin haluan, enkä halua alkaa elättämään aikuista miestä. Lisäksi sun tapauksessa haittaisi myös se, ettet ole edes yrittänyt hankkia ammattia, jonka avulla saisi töitä.

Äänestä
  • ...mutta itsestäni riippumattomista syistä jouduin keskeyttämään opinnot, enkä vieläkään ole kouluttautumiskunnossa psyykkisesti. Odotan nyt että minua sortaneet ihmiset korjaavat virheensä ja auttavat minut takaisin jaloilleni. Kokemiani vääryyksiä minulla ei tietenkään ole pienintäkään aikomusta edes yrittää yksipuolisesti vain unohtaa.

    Äänestä

  • Ihan mielenkiinnosta vaan kysyn - miten suuri miehen palkan pitäisi olla? Riittäisikö aloituspuheenvuoron pitäjän mainitsema 2000 kuussa? Jäi epäselväksi, oliko puhe käteenjäävästä palkasta vai bruttopalkasta - itselläni nettopalkka on sen yli kaksi tuhatta, mutta ei työelämään pääsy silti vaikuttanut erityisemmin nostavan omia osakkeitani muuten kuin siten, että saan välillä kuulla työpaikan rouvasväen kiusoittelevan minua tyttöystävän löytämisen mahdollisuuksista, jotka he yliarvioivat reippaasti.

    Äänestä

  • Lord_Boredom kirjoitti:

    Ihan mielenkiinnosta vaan kysyn - miten suuri miehen palkan pitäisi olla? Riittäisikö aloituspuheenvuoron pitäjän mainitsema 2000 kuussa? Jäi epäselväksi, oliko puhe käteenjäävästä palkasta vai bruttopalkasta - itselläni nettopalkka on sen yli kaksi tuhatta, mutta ei työelämään pääsy silti vaikuttanut erityisemmin nostavan omia osakkeitani muuten kuin siten, että saan välillä kuulla työpaikan rouvasväen kiusoittelevan minua tyttöystävän löytämisen mahdollisuuksista, jotka he yliarvioivat reippaasti.

    ellei mies olisi mikään tuhlari. Tietysti jos se raha menisi viinaan, tupakkaan ja nettipokeriin, niin silloin ei monta tonniakaan olisi tarpeeksi. Ei mun omakaan palkkani ole paljoa enempää, suunnilleen saman verran tienaava olisi hyvä.

    Äänestä

En usko, että minua haittaisi jos olisin ihastunut johonkin mieheen, joka olisi työtön. Elämäntilanteet muuttavat, yms, joten ei se työttömyys mikään este olisi. Arvostan ihmistä aina ihmisenä. Olet muutenkin vielä nuori, joten ehdit varmasti vielä tehdä töitä ja vaikka mitä! :)

Tsemppiä!

Ystävällisin terveisin, 24-vuotias ok-koulutettu nainen

Äänestä

"Ei minulla sinänsä mitään työntekoa vastaan ole, kunhan löytyisi joku paikka jossa saa minimissään 2000 euroa kuukaudessa että olisi varaa maksaa se vuokrakin. "

Haista paska. Jo tuhannen euron nettotuloille pystyy elättämään itsensä. Vituttaa tollaiset pässit jotka asettaa ittensä niin korkealle. Pysy työttömänä loppuikäs mikäli et realisoi omaa tarpeellisuuttasi työmarkkinoilla.

Äänestä
  • Ja ei tämä mitään selviytymistaistelua ole, eli en todellakaan aio ruveta elämään kaupungin homeisessa vuokraluukussa 1000 euron tuloilla, samaan aikaan kun sortajani viettävät mukavaa elämää.

    Äänestä

  • ap...... kirjoitti:

    Ja ei tämä mitään selviytymistaistelua ole, eli en todellakaan aio ruveta elämään kaupungin homeisessa vuokraluukussa 1000 euron tuloilla, samaan aikaan kun sortajani viettävät mukavaa elämää.

    että olet kouluttamaton ja työtä vieroksuva, asut myös edelleen vanhempiesi luona?

    Hauskaa loppuelämää!

    Äänestä

Yhteydenpito loppuu viimeistään siihen kun kerrot olevasi työtön ja et harrasta mitään ihmeempää. Tosin sitä yhteydenpitoa ei kerkee kauaa ollakaan koska naiset haluaa heti ekaks tietää nuo kaks asiaa.
T: Usein pettynyt mies

Äänestä

Mutta kyllä asia mua häiritsis, jos mies on 25v. ja koulutuksena pelkkä lukio (itse todennäköisesti valmistun 23-vuotiaana insinööriksi).Ei se haitaa jos siinä iässä on opinnot viä vähän kesken, sillä ei kaikki välttämättä löydä omaa alaansa heti.Mutta kyllä 25-vuotiaana pitää olla ammattiin liittyvät opinnot jo hyvässä vaiheessa menossa tai valmistuneet.

Mielestäni se ettei 25-vuotiaana ole käynyt muuta kuin lukion, kertoo kielteisestä asenteesta työntekoon. En usko että henkilö on koskaan vakavissaan miettinyt tulevaisuuttaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


............. kirjoitti:

Ikää minulla on 25-vuotta ja koulutuksena pelkkä lukio. Ei minulla sinänsä mitään työntekoa vastaan ole, kunhan löytyisi joku paikka jossa saa minimissään 2000 euroa kuukaudessa että olisi varaa maksaa se vuokrakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu