http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1643282
Olisiko tässä nyt se juttu, jota tasa-arvoporukka on vinkunut taukoamatta?
Jos olisi 1.4. pitäisin tätä kyseenalaisena Aprillipilana. Mutta kun on 11.2.2009 totean vaan, että ehkä uutiskynnys on madaltunut.
Olisiko tässä nyt se juttu, jota tasa-arvoporukka on vinkunut taukoamatta?
Jos olisi 1.4. pitäisin tätä kyseenalaisena Aprillipilana. Mutta kun on 11.2.2009 totean vaan, että ehkä uutiskynnys on madaltunut.
Vastaukset 21
Vanhimmat
hulluus ei pillulla parane ja toisekseen, että hänen saamattomuuteensa on syy.
Luonnonvalinta toimii, ja epäkelvoimmat eivät saa tilaisuutta lisääntymiseen. Varmaan saa jatkossakin ko. herra olla ilman, kun kuvansa oikeen lehteen toi typeryyksensä viereen.
Kyllä oli jäykkä tyyppi. Kirjassaan kuulemma ilmensi naisvihaa ja vihasi myös pelimiehiä (lue kadehti). Niin ja naissuhteita oli kyllä ollut ja prostituoitujakin oli käyttänyt, mutta he ei kuulemma tämän herran tarpeita kyenneet tyydyttämään.
Onko tässä uusi Laasanen? Sovinistit varmasti nyökyttelevät innoissaan.
Ihmettelen vain kirjan teemaa ja sitä, kenelle se on tarkoitettu? Onko kirjan tarkoitus kertoa naisille, kuinka kovalta miehistä puute tuntuu? Tavallaan "Miesten salaisuuksia naisille" teemalla.
Nimittäin, Suomessa myydään vuosittain kirjoja 22 miljoonalla eurolla, mutta eiväthän miehet niitä kirjoja osta. Ei ainakaan nuoret miehet. Eivätkä lue, etenkään kotimaista kaunokirjallisuutta.
Mikä ryhmä on siis kohderyhmä?
tosi outo vertaus. Sitä paitsi vaikka naiset lukevat kirjoja enemmän, niin luulisi tyhmemmänkin ymmärtävän että se ei tarkoita, ettei miehet lue kirjoja lainkaan.
Nuoret kauniit naiset antaumuksella naiskentelevat kaikenlaisten miesten kanssa. Sellaista kun tuijottaa päivät pitkät saattaa ruveta tuntumaan että itse jää jostain paitsi - siis niistä kauniista ja nuorista. On se miehen elämä vaan rankkaa. Sitten pitäisi päästä raiskaamaan naisia ihan irl. Paitsi että pornossa ne naiset kuivine vaginoineen vaikuttavat aina niin halukkailta.
Mutta uutistilaa löytyy sovinisteille taatusti. Toisin kuin vaikka rasisteille. Jos joku ehdottaisi että somalimiesten olisi pakko harrastaa seksiä suomalaisten homomiesten kanssa, niin kyseinen ehdotus olisi tuomittu painokelvottomaksi alta aika yksikön.
Tuskin koskaan saakaan tyttäriä.
Kyllähän kaikki sen tietää, että kun sohaisee oikein kunnolla tuollaista "kusiaspesää" niin siitä saa ilmaista mainostilaa lehdissä pidemmän aikaan ja sillä pääsee ratsastaa edelleen.
Vai miten tuollainen tuiki tuntematon kirjailijanplanttu olisi muuten tehnyt omaa nimeään julkisuudessa tunnetuksi??
Olisi vain kysytty, että kuka Timo .... ???
..elääköhän runoilija tätä vuosisataa..??
ettei vain 84.6?
vastavetona ehdottaisin miehille pakollista opetusta Naisen orgasmin saloihin. kyllä joka äijä jyystää osaa, mutta jos nimenomaan seksuaalinen tyydytys kuuluisi ihmisen perustarpeisiin niin silloin ei yhdenkään naisen kuuluisi enää suostua kenenkään patjaksi.
epäiLevä on puhunut :P
tuskin tulee kirjailijanplanttu vastaisuudessa saamaan -edes säälistä.
siniLevä :P
naisia kiinnostaa menestyvät kirjailijat ja sun muut boheemit. rohkea julkinen ulostulo hännikäiseltä, joka pipari-teorian mukaan tullee palkituksi asianmukaisesti ja runsaskätisesti.
tavallaanhan tässä nyt asetetaan kaksi vaihtoehtoa rinnakkain, asepalvelus tai työvelvollisuus bordellissa. jälkimmäinen vaihtoehto näyttää jostain syystä herättävän voimakasta vastarintaa pelkkänä hypoteesinäkin, -siitäkin huolimatta, että asepalveluksen perustarkoitus on opettaa yksilö tappamaan tehokkaasti ja tunteettomasti erilaisia aseita käyttäen ja vastaavasti ilotaloissa on tarkoitus harjoittaa pelkästään iloisia ja elämänmyönteisiä juttuja.
niin?
Armeijassa tuskin vielä Oikeasti tapetaan ketään.
Bordelleissa tuskin olisi kyse mistään "kuivaharjoittelusta"...
Ja kuinka "iloista ja elämänmyönteistä" olisi kenenkään pakottaminen seksiin?
Niin?!
raiskataan muutenkin ihan tarpeeksi.
kuitenkin, asevelvollisuutta kohtaan ei esiinny moraalista närkästystä juuri lainkaan eikä palkkasotilaitakaan paheksuta, vaikka sotilas on rauhanturvaajanakin pitkälle koulutettu tappaja.
seksi sen sijaan herättää aina missä tahansa ammattimaisessa muodossa voimakkaita paniikkireaktioita ja häpeällä leimaamista. kummallista, koska tappaminen tai sen opettelu on mielestäni paljon moraalittomampaa kuin lisääntyminen tai sen opettelu.
niin?
mut-ta
kuinka joku saa, edes teoreettisella tasolla, lähtä julkisesti puhumaan seksiin pakottamisen ts. raiskaamisen laillistamisesta?
Koska siitähän tuossa alunperin oli kyse.
Ja ei, minä en närkästyisi niinkään jos puhe olisi pelkästään bordellien ja prostituution laillistamisesta (jos siis se olisi kaikkien osalta vapaaehtoista), enkä edes ehtinyt miettimään tätä asevelvollisuus/tappamiskoulutus vertausta...
vaan tuon jätkän Kuningasajatus kaikkien sopivanikäisten naisten seksityöhön pakottamisesta sai niskakarvani pystyyn ja kynnet esiin.
(lähdin kyllä vastailemaan tähän ketjuun ihan "kieliposkessa"-meiningillä)
leväLevä
Hyi!!!!!
---
Miten ilotalossa "palvelelminen" edistää maanpuolustusta? Maahan hyökkäävä vihollinen "ottaa omansa" ilman ilotalojakin.
verkko- ja mediapalvelujen nopeutuessa ja vapaan tiedonsiirron levitessä on näköjään keinovalikoima koventunut huomion herättämisessä. provokaatio ja yksinkertaistukset ovat siis lisääntyneet, jolloin väkisinkin joku kuulija/lukija loukkaantuu yhdistettyään provokatiivisen väitteen omiin tuntemuksiinsa epätarkoituksenmukaisesti.
itseasiassa is on tuossa uutisessa korostanut bordelli-teemaa ja tehnyt siitä lööppiotsikon, -hesarin haastattelussa ilotalo mainitaan ainoastaan pienessä sivulauseessa osoituksena seksuaalisesti syrjäytyneen katkerista ajatuskuvioista.
hännikäinen korostaa moneen otteeseen omien valintojen ja valinnan vapauden merkitystä eikä etenkään ole pakottamassa ketään rikoksen uhriksi.
syyllinen on siis tässä(kin) kohussa ilta-sanomat.
tässähän edetään koko ajan hypoteettisella mielellä ajatuksen työvelvollisuudesta suhteen ja halusin siten vain tuoda ilmi ihmetykseni siitä, että miehien pakottamista opettelemaan tappamaan ei pidetä lainkaan paheksuttavana.
sitäpaitsi, naiset voivat välttää tämän hypoteettisen työvelvollisuuden suorittamisen olotaloissa ryhtymällä totaalikieltäytyjiksi tai hakeutumalla siviilipalvelukseen.
laitetaan sitten samaisiin ilotaloihin palvelemaan homomiehiä ja saamattomia naisia?