Takana kaksi vuotta tukityöllistettynä. Kaksi perseaukista vuotta edellisten neljän lisäksi. Ensi viikolla täytän 55v. Tänään sain päätöksen, että olen päässyt vihdoin peruspäivärahalle, joka tarkoittanee sitä että voisin asua nyt yhdessä miesystäväni kanssa ilman, että hänen tulojansa huomioidaan.
Mutten enää välitä. Tiedän, etten mistään töitä löydä. Elämä on eteenpäin yhtä harmaata kuin takana on. Pelkkää pelleilyä. Osa-aikatöissäni sain käteen 650e ja kun tukiaia loppui, loppui työkin, vaikka selvisin siitä loistavasti. Tein kaksi vuotta ilmaista työtä järjestölle, joka tekee ns. humanitääristä työtä kansainvälisestikin. Uusi pitkäaikaistyötön oli jo jonossa tilalleni.
Kävin työ- ja elinkeinotoimistossa kuudenkymmenen kilsan päässä kertomassa "työnhakusuunnitelmistani" joita ei ole ja josta matkasta maksoin yli 20e.
Miten pääsisin eläkkeelle? Masennunko niin vakavasti, että en selviä arjestani? Vihaan ajatustakin siitä, että pitäis taas ilmaiseksi lähteä riemastuttamaan jotain yhteisöä tällä kertaa työharjoitteluun, kunnei ole mahdollisuutta enää palkkatukiin. Eikä oikeaan työhön, josta sais oikeaa palkkaa.
Voi tätä
ilon ja onnen päivää!
0
103
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996064
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963045Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282843Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262105Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774