että Lapua hajasijoittaa keskustansa Kankaan kylään, jos kylä Lapuaan liitetään?
Vahvasti liikkuu tuollaista huhua ainakin lapuan päättäjiä lähellä olevissa piireissä.
Onkohan asiassa todella perää???
Vahvasti liikkuu tuollaista huhua ainakin lapuan päättäjiä lähellä olevissa piireissä.
Onkohan asiassa todella perää???
Vastaukset 5
Vanhimmat
on jo tehty, varma tieto!
Ensimmääsenä teherähän liikennevalotolpat Keskikankaalle. Ne panhan vilakkumhan jatkuvasti keltaasta, nottei punaanen kulu.
Sitte seuraavaksi ruvethan louhimaan metrotunnelia Tempaukselta Raamatun aliitte Lapuan Poutun koululle. Siitä asti on sitte liniapiilikulietus kersoja varten hammaslääkärille ja kouluneuvolhan.
Nii ja Lapua jakaa koko Kankahan väelle ilamaasia junalippuja Tangomarkkinoolle, Herättäjäjuhulille ja kersaan ampumamessuulle, aiva vaan hyvästä taharosta! Ei minkää muun tähären!
Kankahalle valitahan oma pormestari, Lapuan Latva-Rasku luapuu kruunustansa Kankahan tähären. Pormestariksi on jo kysytty ainaki muutamia viiskymppisiä akkoja, sen lisäksi kova musta hevoonen on Pöntisen Kaitsu Lapualta.
Tässä on hyvä esimerkki, kuinka on jouduttu naurunalaiseksi kaikkien silmissä. Tämä on eräiden kankaankyläläisten suurin näkyvä aikaansaannos elämässään. On se niin kumma, kun ei voi tajuta tilannetta pitää vain ränkätä, vaikka asia ei miksikään muutu enää. Haittaa tällä osaliitosmölyllä enää saadaan. Joskus tuntuu, että vapaasta maasta on haittaakin, kun saa kaikki kirjootella ja puhua. Ei täällä mikään enemmistö Lapuaan halua liittyä.
ja olen oman maailmani enemmistö. Ja sillä siisti.
Vai onko niin, että helvetissäkin on porukallla mukavampaa.