Ei ole varaa normiruokaan!!

Aina moititaan lisäravinteita, esim. heraprotskua ja maltoa, mutta mites pärjäät pienellä budjetilla ilman? Jos prodee tarviit lähemmäs 200g/päivä on ainoa edukas, riittoisa ja terveellinen vaihtoehto herajauho. Maltosta taas saa energiaa ennen ja jälkeen treenin. Halpaa ja hyvää prodelähdettä ei ole olemassa normiruoan muodossa, esim.

tonnikala, elohopea
kananmuna, kolesteroli rasvaisuus muutenkin
jauheliha, laaduttomuus rasvaisuus
pavut, joutuu syömään liian isoja määriä
maito, kallimpaa ja epäkäytännöllisempää kuin hera

Eli ei normiruoalla pärjää? :(
1225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

En tiedä ootko kuunnellu liikaa köksätunnin opettajaa. Maltoa ei tarvita ennen treeniä. Malton korvaa täydellisesti banaani. Se sisältää aivan helvetin nopeeta hiilaria ja imeytyy suhteellisen nopeasti. Jos haluat nestemäisessä muodossa niin 100% appelsiinimehu, joka sisältää toisenlaista hiilaria, mutta nopeata siis ja sen takia sitä ei kannata hörppiäkkään kuin aamulla ja urheilusuorituksen jälkeen jolloin katkaistaan katabolinen tila.

Tonnikala on hyvä prodelähde, mutta liikaa syötynä tulee korvista ylös. Tonnikala kannattaa ostaa vedessä, prodemäärä on suuri (yli 20g), öljyversiot ovat paskaa versiota, auringonkukkaöljyä tms skeidaa josta tulee liikaa Omega-6:ta jota saadaan muutenkin liikaa. Itse voi lisätä kylmäpuristettua oliiviöljyä tonnikalan sekaan. Elohopeata on niin mitätön määrä että ei tosta kannata puhua edes ääneen.

Etkö sä apina ole lukenu uusia tutkimuksia kananmunista. Kananmunan kolesteroli ei ole haitallista. Just uusi tutkimus totesi että munaa voit pistää poskeen kuinka paljon haluat, ei nosta LDL:ää yhtään. Kukkahattutätien pelotteluja nuo 1kananmuna päivässä. Se keltuainen sisältää hyviä aminohappoja ja sen rasva vaikuttaa testosteroni tasoihin, joten on aika tyhmää viskoa pois niitä!

jauhelihasta kannattaa suosia paistijauhelihaa 10%. jauhelihan rasva on myös sitä tyydyttynyttä tai tyydyttymätöntä en nyt muista, mutta suora vaikutus testosteronitasoihin punaisella lihalla. Joka päivä kannattaa syödä ainakin pieni määrä. Halpaa ja hyvvee!

Pavun prodet kuten riisien, makaronien yms eivät sisällä täydellistä aminohappoprofiilia, joten noi nyt on vaan korvikkeita..

Maito on bodarin peruskamaa. Rasvatonta tietenkin. Protskua tulee ja kalsiumia yms vitskuja. Myslin kaveriksi ehdoton!

Ei sitä heraa tartte hörpätä kuin palkkarissa ja ehkä kerran välipalalla, senkin voi korvata Ehrmann rahkalla (0,70c purkki). Herakonsentraattia sitten tietenkin, ostat sieltä mistä halvimmalla saa. Malton voit korvata mehuilla, banaanilla tai sitten ostat 2.5kg säkin go4fit.comista 12eurolla, sillä pärjäät 3kk. Ei ole kallista. Kreatiini ei ole mitenkään pakollinen, kaikilla se ei toimi edes odotetusti. Jos syöt paljon lihaa, niin vaikutusta tuskin huomaa, tosin nestekertymä suojaa niveliä. Muuta palkkariin ei tarvitakkaan. Omega-3 ja monivitsku, c-vitsku 500-1000mg päivittäin kaveriksi vielä.

Ei kannata liikaa tuijottaa jotain protskumääriä, kun ei sillä pelkällä protskulla kasvateta lihaksia. Kokonaiskalorit ratkaisee. Prodea, hiilaria, rasvaa. Paistijauhelihaa+tummaa makaronia ketsupilla sotket ssekasin ja kurkusta alas. Välipaloilla ehrmania maustamatonta maitorahkaa ja pari ruisleipää maidon kera. raejuusto purkissa on jo 32g protksua, ehrmanissa 25g.. kunnon sapuskalla kasvaa, ei lisäravinteilla.

MASS WHEY 4 kg
12,25 €/kg
49egeä purkki ostat tommosen ja siitä teet palkkarit ja välipalaprodet! Halpaa ku saippua!

www.mass.fi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


köyhä opiskelija kirjoitti:

Aina moititaan lisäravinteita, esim. heraprotskua ja maltoa, mutta mites pärjäät pienellä budjetilla ilman? Jos prodee tarviit lähemmäs 200g/päivä on ainoa edukas, riittoisa ja terveellinen vaihtoehto herajauho. Maltosta taas saa energiaa ennen ja jälkeen treenin. Halpaa ja hyvää prodelähdettä ei ole olemassa normiruoan muodossa, esim.

tonnikala, elohopea
kananmuna, kolesteroli rasvaisuus muutenkin
jauheliha, laaduttomuus rasvaisuus
pavut, joutuu syömään liian isoja määriä
maito, kallimpaa ja epäkäytännöllisempää kuin hera

Eli ei normiruoalla pärjää? :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu