Orjatyö merkitsee samaa kuin palkatontyö, joka on ihan normaalia työtä, jossa tyokaveri joka saa palkkaa voi saada sitä esim 2000 euroa kuukaudessa ja orja viesreesä ei mitään. He voivat tehdä samaa työtä ja ihan yhtä hyvin.
Sano ei työlle, josta ei saa palkkaa, ellainen työ on palkatonta orjatyötä, se tekeminen ei kannata taloudellisesti. Sano ei orjatyölle !
Sano ei työlle, josta ei saa palkkaa, ellainen työ on palkatonta orjatyötä, se tekeminen ei kannata taloudellisesti. Sano ei orjatyölle !
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eikö orjan liksaan tule€korotus? 9€:n
Suomi on tosi hyvä maa, myös työttömälle. Onhan tarjolla monia hyviä työllistymisen kynnystä madaltavia palveluja esim.
- Työvoimakoulutus harjoittelu
- Työharjoittelu
- Työelämävalmennus
- Kuntouttava työtoiminta
- Työkokeilu
Näin hienosti onneksi autetaan työnhakijoita kiinni työmarkkinoille ja torjutaan syrjäytymistä kyllä kelpaa!
On huipu osaaminen ja pitkä kokemus. Pitäisi mennä pelle hommiin?
Hei mene sinne nus--i uudestaan. Tule sitten keskusteluun loinen.
"Pitäisi mennä pelle hommiin"
Menetkö sirkukseen vai uima-altaille pellehyppyihin? Hienoa kyllä viihdytystyökin on tarpeellista.
Tukitoimia on, totta, mutta ne eivät vain kestä kuin juuri sen verran kuin tukikin. Ja kun tuki loppuu samaan hommaan otetaan uusi työtön, jolla lähtijä usein vielä homman opettaa. Tästä työstä ei kuitenkaan kerry eläkettä, se ei oikeuta ansiosidonnaiseen ja useimmat työnantajat eivät halua CV:n sisältävän näitä tukitöitä. Plussaa tietenkin on että työkokemusta karttuu, mutta kun esim. virastoissa voidaan ihan määritellä muistioon, että "osa töistä ulkoistetaan esim. työttömillä ym. ilmaistyövoimalla" voidaan kysyä onko tässä oikeasti mitään mieltä. Eri asia jos työ työvalmennuksen jälkeen jatkuisi edes muutaman kuukauden, työtön voisi ajatella että hänen työpanoksellaan oli merkitystä. Nyt ihmisiä vain putsataan pois kortistosta ja "työpaikalla" on se "työtön" joka tuli "edellisen työttömän" jälkeen.