Kesätöihin Mansikkamaalle

mansikka :)

Moi!

Tietääkö kukaan, miten voisi hakea kesätöihin mansikkamaille?? Olen kuullut paljon positiivista palautetta työstä, ja ikäisiäni on palkattu. Minkä pituinen on työaika keskimäärin, ja millainen palkka on tiedossa?? Kiitos kaikista tiedoista :DD

12

3984

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poimija

      Etsi netistä mansikkamaiden kotisivuja ja ota yhteyttä. Monet ottavat nykyisin suoraan paketin ulkomaalaisia, koska heillä on motivaatiota ja ahkeruutta enemmän, mutta joskus mukaan mahtuu pari suomalaista teiniä. Itse olin viime vuonna viikon mansikkamaalla, kunnes sairastuin.

      Työ oli rankkaa, alkoi aikaisin aamulla noin 6-7 aikaan ja jatkui joskus jopa pitkälle iltaan. Ei ollut edes paras satokausi vielä menossa. :o

      Jos jaksaa huhkia, palkka on hyvä. Jos väsyy helposti tai on laiskemman puoleinen/herkkä vilustumaan, homma on helvetillistä. Säitä ei myöskään voi hallita, ja pellolla kyykitään niin sateessa kuin auringossa. Etuuksina voi mainita saunomisen ja uimisen, jos tila antaa siihen mahdollisuuden. Kuntokin voi parantua, jos hommaa tekee pitkään. Ja nälkä tulee. :)

    • ....,,,.....

      Netistä etsimällä tai Mollin sivuillakin on suht paljon ilmoituksia näistä että etsivät mansikan poimijoita!

      Itse olin aikoinaan 3 kesää mansikoita poimimassa ja palkka riippuu ihan itsestäni!
      Jos motivaatiota ja innostusta on poimia mansikoita, niin tulet saamaan suht hyvän palkan, mutta sen eteen täytyy uurastaa! Jos laiskottaa, niin et tule saamaan palkkaa kunnolla!

      Työtä teet vesisateellakin! Pienempiä kuuroja, niistä ei välitetä, mutta jos kaatosadetta koko päivä niin silloin ei välttämättä poimita, kuin parituntia, jotta sade ei piiskaa aivan kaikki mansikoita!

      Ja tosiaan työpäivä alkaa aamulla aikasin! Ja päättyy sitten kun päättyy! Riippu onko mansikkaa pellossa ja onko torilla ostajia!

      Ja kovin siellä ei laiskottelijoita katsota hyvällä!

      • LaunoBoy

        Voisiko joku joka siis tietää aiheesta (masikkatiloista) kertoa hyviä paikkoja esim. mansikkatilojen nimiä ymym. joissa ovat olleet?


    • mansikka-tyttö

      minä olen 14-vuotias ja haluaisin myös mennä ensi kesänä mansikkamaalle. Paljon palkka on keskimäärin ja miten palkka lasketaan ??

    • m4nsikoita

      mä olin 12-13 vuotiaana mansikkamaalla kesätöissä. Mulle palkka maksettiin käteisenä ja sain palkkaa 5e/h. Eli ihan hyvä palkka kouluttamattomalle pikku naperolle >:)

      • F gvbjj j kg fhh

        Miks kirjotat nettii et olit pimeesti töissä.


      • pjonna
        F gvbjj j kg fhh kirjoitti:

        Miks kirjotat nettii et olit pimeesti töissä.

        12-13 vuotias tai sitä nuorempi saa olla töissä vanhemman luvalla mutta työpäivä saa kestää 6-7 tuntia eikä ylitöitä saa teettää!!


      • Anonyymi
        pjonna kirjoitti:

        12-13 vuotias tai sitä nuorempi saa olla töissä vanhemman luvalla mutta työpäivä saa kestää 6-7 tuntia eikä ylitöitä saa teettää!!

        Ei saa! Nuorimmillaan 13 v töissä jos täyttää samana vuonna 14


    • <3

      olen 14 vuotias ja olen menossa nyt kesätöihin paljonko olette tienanneet kesän aikana? tai päivässä?

    • 12-13v tyttö

      Itekki haluisin mansikkamaalle töihin :)! Oon ahkera ja yleensä kesäsin käyn mansikkamaalla poimimassa kotiini mansikoita! Ihan kiva kesätyö olisi luvassa jos itse löytäisin paikan minne voisi kirjoittaa hakemuksen...

    • 12-v Tytsy espoosta

      moi
      Oon 12 v tyttö espoosta. MIetin tässä aan että onkohan espoossa jossain mansikkamaita, joissa vois olla kesätöissä???
      Jos tiiätte et on nii pliis kertokaa! Sillä tarviin nyt kovasti sitä rahaa koska haluisin ostaa telkkarin ja en tiiä muita kesätyö paikkoja näin nuorille, ku tän!
      Ja Mä Pidän Mansikoista!! :))

      • spedio

        miehillähän niitä on mansikoita housun lahkeessa navan alapuolella :)ggggg


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      179
      9750
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      126
      4201
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      113
      3959
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      432
      3728
    5. 60
      3487
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      48
      2768
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      18
      2152
    8. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      1979
    9. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1571
    10. Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat

      KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu
      Kemijärvi
      10
      1401
    Aihe