Olen vissiin harvinaisuus ikäluokassani, 23 vuotias nainen joka kuuntelee räppiä.En meinaa löytää mistään samanhenkistä seuraa joka pistää kyllästyttämään sillä musiikkimakuuni suhtaudutaan hyvin nuivasti.
Onko muita räppiä kuuntelevia "sennuja" täällä junnujen joukossa?Miten löytää heitä?
Samanhenkisiä,mistä?
2
298
Vastaukset
- Billy_Ray_Curys
En nyt varsinainen seniori ole, mutta en kyllä mikään juniorikaan. Kyllä yli parikymppisiä hip hopin ystäviä löytyy ympäri internetiä satunnaiailta foorumeilta. Yhtään hyvätasoista hip hop foorumia en ole löytänyt.
Aluksi dissasin hip hoppia bling blinginä, mutta sitten tutustuin tarjontaan Steen1, ASA, Pyhimys, Leijona, Julma-Henri ja Puukko-Allu. Muuttui kuva räpistä samantien. Se ei enää ollutkaan niille ihmisille, joiden vanhemmilla on varaa kustantaa kalliit lökärit ja hupparit kakaroilleen. Tämä hip hop käsitteli aiheita joiden keskellä itse eleskelin: syrjäytymistä, ihmisiä jotka pilaavat elämänsä päihteillä, köyhyyttä, hyvin pärjäävien dissaavia katseita huonosti pärjääviä kohtaan, hippi-aatteesta revittyä arkista hyvään oloon suuntaavaa filosofiaa ja tällaista. Siinä 18 vuotiaana sitten, kun olin sossun rahoilla kasvatettu ja itse yritin mielenterveysongelmista huolimatta väkisin massia kääriä kasaan opiskelupaikkaa varten, antoi räppi oloon helpotusta. Vaikka vituttikin katsella luokkakavereita kihlattujensa kanssa ajelemassa vanhempiensa kustantamilla uusilla autoilla törsäämään satasia johonkin trendibaariin (silti näiden raha riitti opiskelemiseen ja psyyke pysyi terveenä), niin ainakin tiesin etten ole ainoa jota vituttaa. - Eazy Duz It
Kyllähän meitä senioreitakin täältä löytyy mutta ei vaan jaksa pahemmin noitten pentujen kirjoitteluihin vastata.Nyt oli hyvä syy vastailla koska oli sentään fiksua tekstiä melkein saman ikäiseltä ihmiseltä..Itse olen 25v. ja kuunnellu räppiä ja eläny aatteelle jo 13vuoden ajan joten on sitä musiikkia tullut kuunneltua laidasta laitaan.
Älä anna sun kavereitten valita sun omaa musamakua vaan kuuntelet just sitä mitä itestäs tuntuu välittämättä siitä mitä ne sanoo..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin34212050IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3618036Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut963444Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?982298Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1572297Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?81686- 1101281
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin611139Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26918MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk350843