Onko älykkyys

synnynnäinen lahja vai harjoituksen tulos.

Niin?
12335
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

jälkimmäinen

Äänestä

Älykkyyttään voi kyllä harjoitusten avulla lisätä n. 10-15% ... sitten oma rajallisuus tulee itse kullakin vastaan.

Äänestä

kääntyy pian älykkyyden määritelmään

Äänestä

kyllä on.

Äänestä

imbesillista saa älykästä vaikka se lukisi kuinka monta Hienoa Kirjaa ja suorittaisi yliopistotutkinnon apukoulun linjalta.

Äänestä

Ei siinä mitään, jatkakoon tätä keskustelua, jos on kiinnostunut.

Äänestä

"Älykkyys ja lahjakkuus ovat käsitteitä, joiden selvärajainen määritteleminen on erittäin hankalaa. On jopa esitetty, että olemassa yhtä monta älykkyyden ja lahjakkuuden määritelmää kuin on määrittelijääkin. Tästä syystä lahjakkuutta löytyy sieltä, mistä sitä halutaan löytyvän (vrt. Kuusela & Hautamäki 2001)."

http://verkka.varkaus.fi/sivut/aly.htm

http://www.zest.fi

Äänestä

Oletko koskaan ajatellut mitään itse, vai onko persoonasi pirstaloitunut. Niin?

Oletko huomannut sitä, että et kysy avauksessa mitään. Ensimmäinen lause on mietelause, jonka jälkeen on siihen liittymätön sana "Niin", jonka perässä kysymysmerkki.

Ostatko täten itsesi irti kysymyksen esittäjän roolista?

Älykkyys on 40% synnynnäistä ja 60% opittua. Tosin kaikki ovat varmaan eri mieltä prosenttiluvuista.

Äänestä

Jos tuo jollekin on joko-tai asia, niin kannattanee ehkäpä vielä miettiä, että ymmärtääkö käsitteen ja miten.

Sinuun tai kenenkään viittaamatta: Tyhmät ihmiset minun mielestäni ihailevat ääretöntä kauneutta, ääretöntä älykkyyttä, ääretöntä voittamista ja ääretöntä pälä pälä. Ymmärrä mitä edeltävällä vertauskuvalla tarkoitin tai ole ymmärtämättä, jolleivat rahkeesi riittäisi. Ymmärrys syntyy vain ajattelun kautta ja ajattelun on oltava aktiivista, jotta sitä voi kutsua ajatteluksi.

Ps. Jos (?) tahallasi siinä nyt feikkaisit jotakuta toista kirjoittajaa, niin siinä tapauksessa häpeä. Siinä tapauksessa edes aloituksesi kysymys ei olisi oikea kysymys sinulle pohdittavaksi ( luin vain ketjusta, että joku toinen kirjoittaja ilmaisi tulleensa feikatuksi).

Äänestä

kehittämällä,opettelemalla,harjoittamalla sitä kehittyy. Ja vastaavasti aivosoluja voi myös tehokkaasti tuhota huumeet,viina,stressi ja mielisairaudet..

Äänestä

On sekä että,on tehty tutkimus joissa lähellä vajaa älyisyyttä olleita lapsia on adoptoitu perheisiin joissa on suosittu ja kannustettu opiskelua ja itsensä kehittämistä.Ja näin myös harjoitettu lasten kykyjä,tästä on seurannut se,että lapset ovat nuoruusikäänsä mennessä kaikissa tapauksissa kehittyneet normaaliälyisiksi.Myös kasvuiässä harjoitettu ahkera opiskelu ja muu "aivojumppa" ovat tutkitusti laajentaneet aivojen hermoverkostoa eli siis lisänneet älykkyyttä.Jotain viitteitä on löydetty myös siitä että aikuisiällä voi tietoisella harjoittelulla lisätä älyllistä suorituskykyä.Ja eräät tutkijat ovat jopa väittäneet että älykkyden kasvu ei pysähdy 16 ikävuoteen kuten tähän mennessä on oletettu vaan se voi jatkua jopa 25 ikävuoteen mikä viitaisi siihen että äly on myös pitkälle harjoitettava ominaisuus.

Äänestä

Jos jätät lapsen yksinään ilman mitään virikkeitä, opetusta ja kontakteja muihin ihmisiin, niin kuinka älykkään veikkaisit hänestä kehittyvän?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Michiko_ kirjoitti:

synnynnäinen lahja vai harjoituksen tulos.

Niin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu