Millaiset mascarat ovat parhaita kulmakarvojen värjäykseen?
Onko väliä onko tuote pidentävä tai tuuheuttava vai kannattaisiko suosia vain ripsivärejä, jotka antavat vain väriä ja ovat hoitavia?
Entä vedenkestävyys? Varisevatko vedenkestävät ripsivärit vähemmän?
Entä väri.. näyttääkö keskiruskea hassulta kulmissa,
vai kannattaisiko ostaa tummanruskea väri?
Millaisella harjalla on helpoin levittää?
Onko väliä onko tuote pidentävä tai tuuheuttava vai kannattaisiko suosia vain ripsivärejä, jotka antavat vain väriä ja ovat hoitavia?
Entä vedenkestävyys? Varisevatko vedenkestävät ripsivärit vähemmän?
Entä väri.. näyttääkö keskiruskea hassulta kulmissa,
vai kannattaisiko ostaa tummanruskea väri?
Millaisella harjalla on helpoin levittää?
Vastaukset 7
Vanhimmat
kulmakarvojasi ripsivärillä?
kulmakarvoille on omat värit ns. kestovärit - kausneushoitoloissa ja kampaajilla värjätään kulmia ja ripsiä niille tarkoitetuilla väreillä joitakin värejä saa myös ostettua kaupoista.
Kulmiin väriä meikin yhteydessä saat siihen tarkoitetuilla kulmakyniä, kulma väri harjoilla (vähän niinkun ripsari) tai ruskealla luomivärillä.
esim joku tämmöinen http://kauppa.lumene.com/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=84991 (harmaanruskea) ja tuommoista päälle, että pysyy: http://www.glossy.fi/tuote/katso/kulmageeli
Täytyy vielä mainita..että itselläni on normaalia tuuheammat kulmakarvat, jotka siistin, mutten kavenna.
Nuo luomivärimäiset kulmakarvavärit sopivat varmaankin ohuimmille kulmille paremmin.
Haluan korostaa paksuja kulmiani (kauneusihanteista sun muista virtauksista viis),mutta ripsiväri tosiaan varmaan liian raju ja epäluonnollinen..
Hei! Luulen, että mikä tahansa ripsiväri näyttää liian voimakkaalta kulmakarvoissa. Lopputulos on myös liian kova koppura.
Kulmakarvoihin käytettäväksi valmistetaan erillisiä tuotteita, jotka ovat samanlaisessa putkilossa kuin ripsivärit, mutta koostumukseltaan enemmän geelimäisiä. Niitä on värittömiä ja värillisiä (tummempia ruskeita ja vaaleampia ruskeita). Väri kannattaa varmaan valita omien karvojen värin mukaan, tai hiustenvärin mukaan. Jos kulmiin kaipaa enemmän väriä, sen saa paremmin jauhemaisesta väristä kuin harjalla levitettävästä tuotteesta.
Geelien harjat ovat ihan perusharjoja. Kulmakarvageelit lähtevät vedellä eivätkä varise.
Näitä löytyy ainakin Body Shopista.
niiltä on geeli poistunut.
Kaikenlainen muu kulmien värjääminen on luonnotonta ja näyttää tosi yritetyltä ja vähän säälittävältä. Geeli/vaha menee. Niitä on värittömiä ja värillisiä. ÄLÄ ota liian tummaa, ks. ylläolevat syyt.
Itse värjäilen kulmakarvat samalla värillä kun hiuksenikin. Pitäähän niiden nyt sopia yhteen! :D
Teen sen tosin pätkissä. Levitän värin kulmiin, 5 min ja pois. Toistan käsittelyn jos tuli liian vaalea.
Vaseliinia kylmnakarvojen reunoille, ettei väri tartu ihoon. :)
Hiusväri jossa ei ole amoniakkia on ihan hyvä siinä hommassa. Ei ole tullu mitään pahaa itelle vielä, vaikka paketti kieltää sen värjäämisen.
Mut hienot ne on aina olleet! Kaikki on kehuneet. :) Mut elä värjää punasella kulmia, se ei ole nättiä. (kokemusta löytyy :P)
Minäkin värjään kulmani hiusvärillä samalla kun hiuksetkin. Tulee hyvä ja tarpeeksi tumma eikä ärsytä ihoa kuten kulmakarvoille tarkoitetut värit tekevät. Niiden jälkeen naama turpoaa päiväksi ja kutiaa..
Ja laitan myös ripsiväriä kulmiini joskus, koska haluan nimenomaan niihin omiin karvoihin väriä enkä piirrellä kynällä mitään viivoja sinne alle, se se vasta dorkalta näyttää. Hyvä tulee kunhan maltillisesti laittaa ja hyvin vähän.
"Kulmiin väriä meikin yhteydessä saat siihen tarkoitetuilla kulmakyniä, kulma väri harjoilla (vähän niinkun ripsari) tai ruskealla luomivärillä."
Mikä on kulmaväriharja? Mistä niitä saa ja mistä se väri niihin otetaan?