e-pillereitten vaihto

Voiko pillerit aloittaa heti yasmin kuurin loputtua tuohon yaziin ettei pidä taukoa ollenkaan?
Vai pitääkö ne aloittaa vasta yasmin taukoviikon jälkeen?
Onkohan mitään haittaa jos aloittaa ilman taukoviikkoa?
1215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

...niin kuin pakkausselosteessa käsketään.

"Yaz-tablettien käyttö aloitetaan aiemman yhdistelmäehkäisyvalmisteen hormonittoman jakson jälkeen."

Jos ja kun siellä käsketään aloittaa tauon jälkeen, niin mikä vaikeus on noudattaa ohjetta?

ps. E-pillereitä ei syödä kuuriluontoisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yasminista yaziin kirjoitti:

Voiko pillerit aloittaa heti yasmin kuurin loputtua tuohon yaziin ettei pidä taukoa ollenkaan?
Vai pitääkö ne aloittaa vasta yasmin taukoviikon jälkeen?
Onkohan mitään haittaa jos aloittaa ilman taukoviikkoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu