Flunssatauti ja treenaus

Sairastin viikon kestävän kovahkon flunssakuumeen ja nyt on vielä pientä oireilua, eli liman eritystä esiintyy vielä ja kurkku hieman ärtynyt, eli yskittää vähän. Olo on jo melkein normaali.

Into olisi suuri mennä treenaamaan varsinkin painoa lähti ja ihan näkyvää lihastakin(voimista puhumattakaan), mutta kuinka se tulisi tehdä jos on ihan pakko? Varmaan pienet treenipainot ja pitempää sarjaa? Sarjojen välissä enemmän lepoa? Olen enemmän voimailijatyyppinen treenailija, mutta täytyykö nyt viimesitään aloittaa bodailu?

Kaikki mietteet tervetulleita.
7285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ensin vetäset kitusiisi joka päivä C-vitamiinia, monimineraaleja ja -vitamiineja.

Sitten harjoittelet kevyesti ihan kotona: etunojapunnerruksia, leuanvetoa ja yhden jalan nousuja keittiöjakkaralle. Vatsalihaksia.

Kun viikon päästä olo on taas normaali niin voit siirtyä salille ja siellä suurempiin rautoihin.

Muista syödä joka päivä C-vitamiinia jatkossa, yksi 500 mg pilleri päivässä!

Äänestä
  • Joo salille on melkeimpä pakko lähteä, sillä joitakin lihaksia en pysty kotona treenaamaan, selkä on tällainen lihasryhmä. Toki rinnan okapäät ja ojentajat punnnertamalla ja jalat psitoolikyykyllä onnistuisi vatsat mukaanlukien.

    Äänestä

  • Nyt järki käteen!
    Jos ei mies osaa itse päättää mitä tekee niin on aika turhaa täältä sitä tietoa hakea, vai luuletko että täällä on ammattitaitoisia lääkäreitä.

    Teet mitä teet mutta muista jos rehkit liian aikaisin voi jälkitauti olla huomattavasti kovempi kuin itse kuumetauti.

    Kyllä ne lihakset sieltä aikanaan esiin tulee vaikka pitäisit taukoa pitemmän ajan

    Äänestä

Oikeasti: jos haluat varmistaa että olet varmasti treenikuntoinen ja minimoida jälkitautien riskit ( esim.sydänlihastulehdus ), lepää yhtä kauan taudin jälkeen, kuin itse tauti kesti. Siis: viikon flunssa, viikon lepo sen päälle.

Äänestä

'Surkastuminen' on vain glukoosivarastojen ym. nestepöhön alentumista.

Äänestä
  • Jepulis. Lihaspaineet katoaa. Ei lihat pala viikossa mihinkään. Yritä syödä kulutuksen verran että paino ei nouse eikä laske. Syö prodea normi 2g/painokilo yms. Ota vahva c-vitamiini käyttöön ja monivitsku/mineraali valmiste joka päivä aamuin ja treenin jälkeen! Urheilijalla erilaiset vaatimukset vitskujen suhteen kuin Seppo Sohvaperunalla. Syö raakoja valkosipulinkynsiä 2-3kpl ja juo vihreetä teetä 2g c-vitskua/pvässsä flunssan ajan niin lähteepi pöpöt hyvin nopeasti. Muista juoda paljon nestettä ja lepäile.

    Äänestä

no jos ei kuumetta oo ja töissä voi olla niin oon treenannu. tosin jos kauhee rohina ja jne niin en sitte. esim nenä tukossa ja väsyny olo pikku flunssanen olo ei estäny. paranin pian kuitenki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


essegegsgesegs kirjoitti:

Sairastin viikon kestävän kovahkon flunssakuumeen ja nyt on vielä pientä oireilua, eli liman eritystä esiintyy vielä ja kurkku hieman ärtynyt, eli yskittää vähän. Olo on jo melkein normaali.

Into olisi suuri mennä treenaamaan varsinkin painoa lähti ja ihan näkyvää lihastakin(voimista puhumattakaan), mutta kuinka se tulisi tehdä jos on ihan pakko? Varmaan pienet treenipainot ja pitempää sarjaa? Sarjojen välissä enemmän lepoa? Olen enemmän voimailijatyyppinen treenailija, mutta täytyykö nyt viimesitään aloittaa bodailu?

Kaikki mietteet tervetulleita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu