Miehen

Voiko se mennä ohi? Voiko mies, joka haluaa lapsen, seurustella naisen kanssa, joka ei halua tai voi saada lapsia? Siis voiko mies hyväksyä sen, ettei sitä lasta sitten tulekaan?
Nimittäin minulla on sellainen mies ja on sovittu, että pidetään vain hauskaa, kun tulevaisuuden suunnitelmat on niin erilaiset. Kaikki muu natsaa ja meillä on kivaa, vaan tämä asia estää suhteen etenemisen :(
7175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ettet voi saada,Kamalaa kusetusta miestä kohtaan.

Äänestä
  • totuuden, siis etten halua lasta. Mutta lisäskin tuohon sen, että voi olla jollain muulla myös kyse siitä, ettei voi saada lapsia. Siksihän on sovittukin tapailevamme vaan kun lapsiasia hiertää.

    Äänestä

Jos joku todella haluaa oman lapsen niin on aika katkera suhun vanhempana jos sun takia on jättänyt tekemättä. Toki voitte hauskaa pitää mutta varmasti mies joskus etsii käsiinsä sen sopivamman puoliskon jonka kanssa voi saada lapsen.

Äänestä

Meillä ainakin toimii toistaiseksi, vaikka ollaan suhteessa kyllä muutenkin kuin vain hauskaa pitämässä.

Osittain olen sitä mieltä, että miksi sitä nyt murehtimaan, mutta toisaalta tiedän, että asiat pitäisi puhua halki ennen kuin tehdää suuria päätöksiä ja suunnitelmia. Mutta poikaystäväni taitaa ajatella, että minun mieleni muuttuu ja minä taas toivon, että asiat vain jotenkin lutviutuvat. Elämä on kuitenkin sen verran yllätyksellistä ja arvaamatonta, ettei kannata kantojaan kiveen hakata ellei ole ihan pakko.

Kieltämättä tilanne risoo joskus.
Ja lisättäköön vielä, että kaikki eksäni, jotka ovat lapsia halunneet ovat niitä myös saaneet... jonkun toisen naisen kanssa.

Äänestä

Se ei tuu menemään ohitte. Asia olis erilainen jos olis oikeesti tilanne ettei voi saada lapsia, sillon kyseeseen vois tulla joku adoptio tms. ratkasu, mut teillä on jo arvomaailmassa liian iso kuilu. Mies haluaa jälkikasvua ja sinä et sitä HALUA. Tää on se suurin ongelma. Ja oon aika varma asian suhteen että miehellä tuo halua senkun yltyy ku ikää tulee lisää....

Äänestä

vauvakuume voi ohikin mennä. Mutta tuo nyt on aika iso asia kuitenkin, jos hän joka tapauksessa joskus haluaa niitä lapsia ja sinä et.

Tosin itselle kävi niin, että olin jotenkin varma kaksikymppisenä, että mie en halua omia lapsia. Sitten kun oikea ihminen löytyi elämään ja ikää tuli vähän lisää niin mieli muuttuikin. Eli riippuuhan tuo niin monesta asiasta... Ja ne tulevaisuuden suunnitelmat...monellako se elämä menee just jonkun suunnitelman mukaan?

Äänestä

Paitsi, etten halua lasta, taitaa myös olla myöhäistä.
Mies haluaisi ja sanoikin, että olen kaikkea mitä hän naisesta haluaa ja on tosi tykästyny jne, paitsi että olen liian vanha ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vauvakuumeilusta kirjoitti:

Voiko se mennä ohi? Voiko mies, joka haluaa lapsen, seurustella naisen kanssa, joka ei halua tai voi saada lapsia? Siis voiko mies hyväksyä sen, ettei sitä lasta sitten tulekaan?
Nimittäin minulla on sellainen mies ja on sovittu, että pidetään vain hauskaa, kun tulevaisuuden suunnitelmat on niin erilaiset. Kaikki muu natsaa ja meillä on kivaa, vaan tämä asia estää suhteen etenemisen :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu