profiilien

Arvioidaanko profiileja vain kuvallisiin?
Uutena ihmettelen.
Ja miksi ihmeessä niitä arvioidaan ylipäätään?
5343
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Voit antaa kostoykkösen, kun joku mimmi jättää vastaamatta sun hienovaraiseen kysymykseen "lähtisiks panee mun tojotan takapenkille ;););)".

Äänestä

Ainakaan pikaisella vilkaisulla ei näy mitään tarkempaa pisteytysohjetta, joten ihmiset varmaan antavat noita tähtiä aika mielivaltaisista asioista. Joku saattaa arvostella kuvaa, toinen profiilin informatiivisuutta tai luettavuutta ja kolmas ehkä antaa kostopalautteen tai kaverilisää.

Ainakin jos asiallisella profiililla on vain yksi tai pari tähteä niin voi kuvitella että kyseinen henkilö on jollain tavalla astunut toisen varpaille. Toki se voi tarkoittaa mitä vain, esim. ei ole vastannut viestiin -> kosto.

Ihan mukava pieni yksityiskohta sinänsä tuo arvosteluboksi, mutta ei ehkä toimi ihan toivotulla tavalla...

Äänestä

Aivan järjetön ominaisuus. Pitäisi ehdottomasti poistaa.

Olen hieman mielenkiinnnosta vertaillut eri profiilien pisteitä. Tosi asiallisen ja miellyttävän profiilin pistemäärä saattaa olla 2 ja lähes tyhjäksi jätetyn, kuvattoman 5.

Antavatkohan jotkut pisteitä treffien jälkeen? Se selittäisi paljon. Toisaalta sellainen olisi kyllä inhottavaa.

Mutta eikä profiilin omistaja näe myös sen, ketkä pisteitä ovat antaneet? Se varmaan hillitsee arvostelua.

Äänestä
  • Kun on kuvaton profiili eikä yhtään pojoa, se siis on joko hyvä! tai alta riman...

    Jotenkin tuntuu, että tuo lisäherkku on tehty näille magneeteille, jotka jo ikänsä tai ulkonäkönsä takia pyrkii jonon eteen.
    Joskus ylipäätään ihmettelen, miksi ne nuoret kauniit tarttee koko saittia. En mä ainakaan tarttenut :)) Nyt eron aika on tuonut uusia tarpeita etsiä ihmistä.

    Äänestä

  • niinköhän kirjoitti:

    Kun on kuvaton profiili eikä yhtään pojoa, se siis on joko hyvä! tai alta riman...

    Jotenkin tuntuu, että tuo lisäherkku on tehty näille magneeteille, jotka jo ikänsä tai ulkonäkönsä takia pyrkii jonon eteen.
    Joskus ylipäätään ihmettelen, miksi ne nuoret kauniit tarttee koko saittia. En mä ainakaan tarttenut :)) Nyt eron aika on tuonut uusia tarpeita etsiä ihmistä.

    Ei oo tähden tähteä ja se ei mun menoa haittaa. Kaikenmaailman Urpot ja Molla-Maijat niitä tähtiä vaan antaa, mitä väliä?!? EI MITÄÄN!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


arvioinnista kirjoitti:

Arvioidaanko profiileja vain kuvallisiin?
Uutena ihmettelen.
Ja miksi ihmeessä niitä arvioidaan ylipäätään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu