Moottoritiet ja kehät täynnä kuskeja jotka ajavat koko ajan reiluja ylinopeuksia.Autoissa on nopeusmittarit ja vakionopeussäätimet.Onpa vaikeaa?Teidän takia tarvii pystyttää niitä linnunpönttöjä kaikkialle.
Moottoritiellä 100km/h talvella tiesitkö?
Linnunpönttö
19655
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
sinua?
...muutkin joutuvat maksamaan heidän kolaroinneistaan vakuutusmaksuissa.
Linnunpöntöthän sinua aloituksessa korpesi.Jos et aja ylinopeutta koskaan, mitä ne haittaavat? Vai eikö autollasi saata ajaa yli satasta?
Sikäli haittaa ainaki itseäni, että kun ajaa 80km/h aluella rajoitusten mukaan, niin REKAT ajaa perseessä kiinni!! Mut jos voisi ajaa rajoitusten mukaan 100km/h ni eipä olis moista riesaa..
motarilla talvella 80 km/h nopeusrajoitus? Ainakaan täällä meilläpäin on vain muutamassa kohdassa, jossa on ruuhka-aikaan tukkoiset liittymät. Muutoin saa vedellä satasta.
Joo en tarkoittanutkaan että olis motarilla, vaan pienemmillä teillä, sori. Onko jossain sitte motarilla jo noita kameratolppia??
väliä,niin näet noita naurettavia 80 alueita moottoritielläkin.Useita
Ei ne on niitä uudempia nopeusvalvontakameroita.
Ymmärrän tämän nyt niin, että häiritsevät tekijät ovat seuraavat:
1. Kolareista johtuvat kohonneet vakuutusmaksut
2. Perseessä roikkuvat rekat
Ensimmäisiin en voi valitettavasti vastausta tarjota, siinä kun ei oma toiminta hirveämmin auta (elleivät nuo vakuutusmaksut omista kolareista johdu).
Kakkoskohtaan auttaa kummasti, kun nostat vähän nopeutta. Eivät haistele rekat takapuskurissa.
Sopii yrittää lisätä nopeutta Kirkkonummentiellä. Siellä jaetaan huomautuksia jo 83 km/h vauhdista.
Eihän suinkaan ole rangaistavaa ajaa ylinopeutta, vaan jäädä kiinni siitä.
Olen ajanut varovaisena arvauksena viimeisten 12 vuoden aikana noin 200 000 kilometriä ylinopeutta. Sakot on tullut kolmesti. Nykyään, kun poliisi on siirtynyt enenevissä määrin "automaattiseen" valvontaan, ei sakkoja tule luultavasti noinkaan usein. Yksi noista kolmesta on pakun perästä napsahtanut, mutta nyt niitäkin osaa varoa.
Tyhmäähän se on ajaa ylinopeutta kameraan. Niitä ennen voi jarruttaa ihan hyvin sen 20-30 km/h, mikä nyt hyvältä tuntuu... :)
Olikos tuossa sun ylinopeuskommentissasi jotain hienoa ?
Että ajelet niinkuin aina kun mahdollista ylinopeutta ja jarruttelet niiden pönttöjen kohdalla ?
Kuin joku voi vielä julkisesti kehua tolalsesta ?
Miltä kuulostaisi jos joku kehuisi esim. raiskanneensa viime vuosina kymmene naista jäämättä kiinni ?
Alkuperäisellä kirjoittajalla oli ongelma persuksissa roikkuvien rekkojen kanssa. Tämä on selvä riski liikenteessä, ne kun eivät ihan yhtä nopeasti pysähdy, kuin normaali henkilöauto.
Helppo, yksinkertainen ja turvallinen ratkaisu on nostaa omaa nopeutta. Tämä tosin tarkoittaa sitä, että ylinopeutta tulee ajettua, mistä aiheutuu mahdollisuus saada sakot. Tätä mahdollisuutta voi kuitenkin pienentää huomattavasti, ajamalla ylinopeutta muualla, kuin kameratolppien kohdalla.
En itse ylpeillyt kertomuksellani, jaoin vain jonkinlaista tietoa siitä, minkä verran voi ylinopeudesta olettaa joutuvansa maksamaan, jotta lukija voi paremmin arvioida, kannattaako hänen siihen ryhtyä.
Raiskaaminen on hieman eri asia, mutta sitä harva tällä palstalla tuntuu ymmärtävän...
"Helppo, yksinkertainen ja turvallinen ratkaisu on nostaa omaa nopeutta"
Pitääks mun siis alkaa ajamaan ylinopeutta, kun joku perkeleen toinen Rat rekan puikoissa roikkuu persuuksissa.. ?
Olipas v..tun hyvä etä tuli oikeen asiantuntijan neuvo.
Mitäs sitten teet kun iso cittari tai audi roikkuu persuuksissa, ja lasissa on jo 130 km/h ? Pitääks aina vaan painaa lisää hanaa, vai pitääkö alkaa väisteleen bussipysäkeille näitä uunoja ?
On tää menny mallilleen.
> Pitääks mun siis alkaa ajamaan ylinopeutta, kun joku perkeleen
> toinen Rat rekan puikoissa roikkuu persuuksissa.. ?
Ensinnäkään, minä tai ohjeitani noudattava kuski ei kenenkään persuuksissa roiku. Idioottimaistahan se on.
Toisekseen, jos haluat väliä taaksesi, ajat nopeammin. Jos tämä ei sinulle kelpaa, päästä se rekka ohi. Jos tämäkään ratkaisuehdotus ei kiinnosta, ovat vaihtoehtosi aika vähissä. Katsele sitä scanian merkkiä peräpeilistä vaan.
Itselläni on kerran (siis tasa kerran) roikkunut auto persuuksissa. Kun kyse ei tällöin tietenkään raskaamman liikenteen autosta ollut, minä päätin helpottaa hänen ilmeistä ohitustarvettaan tiputtamalla oman nopeuden 110=>60 km/h. Ei mennyt ohi, joten nostin nopeuden takaisin. Tuli uudestaan perään ja toistin tempun. Sen jälkeen alkoi pitämään etäisyyttä. Rekan kanssa en tuota olisi tehnyt, siinä kun ei vastaavaa ongelmaa pääse syntymään, eikä tuollaisella ohittaminen muutenkaan onnistu ihan yhtä helposti kuin henkilöautolla.
Eli voi näitä asioita ihan omallakin järjellä yrittää miettiä. Tietysti jos ajattelukykyä ei kovin paljoa ole siunaantunut, niin voithan sinä kokeilla naulita katseen tiukasti mittariin ja ajella sen mukaan. Älä hämmästy, jos kolisee.
tyhjä tynnyri jossain.
Viimeinen kommenttisi taisi paljastaa älyllisen tasosi, eli henkilökohtaisuksiin meneminen ...
jatka vaa samalla linjalla , pösilö ;)
Harvoin tällä palstalla näin makeita nauruja saa.
> eli henkilökohtaisuksiin meneminen
Saanko lainata sinua (?) edellisestä viestistäsi?
Lainaan kuitenkin:
> Pitääks mun siis alkaa ajamaan ylinopeutta, kun joku perkeleen
> toinen Rat rekan puikoissa roikkuu persuuksissa.. ?
> Olipas v..tun hyvä etä tuli oikeen asiantuntijan neuvo.
Kiitti päivän piristyksestä.
Kirkkonummentiellä Kirkkonummella on rajoitus 40 km/h. Tarkoititko ehkä 51-kameratolppakantatietä? Olen jo pitkään yrittänyt kalastaa sitä huomautusta ajamalla kameran ohi sopivaa ylinopeutta.
hölläät tolpalle. Kannattaa käyttää navigaattoria, niin ei tarvi sitten koko ajan paskat housussa odottaa missä on seuraava tolppa. Ei aja rekat perseessä.