Neuvoja moneen kysymykseen

Uusi vuokratyöopas Työ- ja elinkeinoministeriön sivuilta. Löytyy neuvoja moneen tälläkin sivustolla esitettyyn ongelmaan.

http://www.mol.fi/mol/fi/99_pdf/fi/00_julkaisut/vuokratyoopas.pdf
5787
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

mutta jos riitautat asian vuokrafirman kanssa, kenkää tulee välittämästi.

Äänestä
  • Minua ei ainkaan irtisanottu kun riitautin palkka-asiani. Ja palkat sain mitä kuuluukin. Ja työt jatkuu vieläkin. Sen lisäksi sain muutettua työsopimusta uusien työtekijöiden kohdalla parempaan suuntaan :)

    Äänestä

Minua kiinnosti eniten ohjeet vuosilomasta, koska olen ollut saman asiakasyrityksen palveluksessa yli vuoden. Vuokratyöntekijälle kertyy vuosilomaa samojen sääntöjen mukaisesti kuin muissakin työsuhteissa, todetaan Työ- ja elinkeinoministeriön ohjeissa.

Äänestä
  • Samalla tavalla saisit vuoden aikana pitää sen verran vapaata kuin muutkin työntekijät. Joko putkeen tai lyhyinä pätkinä. Eli jos oot ilman ylimääräisiä vapaita tehnyt töitä niin eiku äkkiä lomaa pyytämään! Noin kuukausi sulle pitäis olla kertynyt, riippuen siitä paljonko yli vuoden olet töitä tehnyt. Lue vuosilomalaki, siinä se kerrotaan miten lomat lasketaan.

    Äänestä

  • ...loma kirjoitti:

    Samalla tavalla saisit vuoden aikana pitää sen verran vapaata kuin muutkin työntekijät. Joko putkeen tai lyhyinä pätkinä. Eli jos oot ilman ylimääräisiä vapaita tehnyt töitä niin eiku äkkiä lomaa pyytämään! Noin kuukausi sulle pitäis olla kertynyt, riippuen siitä paljonko yli vuoden olet töitä tehnyt. Lue vuosilomalaki, siinä se kerrotaan miten lomat lasketaan.

    Vuokratyösuhteissa tai lyhyissä määräaikaisuusksissa lomat maksetaan tavallisesti rahana. itse ainakin monta vuotta vuokratyötä tehneenä otan mielummin rahat ja pidän lomaa miten itse tykkään!
    Kivaa, kun saa aina olla heinäkuut vapaalla kun muut hikoilee :)
    Vakkarina joutuisi pitämään lomansa toukokuussa tai syyskuussa :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sivustaseuraaja kirjoitti:

Uusi vuokratyöopas Työ- ja elinkeinoministeriön sivuilta. Löytyy neuvoja moneen tälläkin sivustolla esitettyyn ongelmaan.

http://www.mol.fi/mol/fi/99_pdf/fi/00_julkaisut/vuokratyoopas.pdf

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu