Tula oli aiemmin kysymys, jossa oli vedetty vertailuun mahdollisimman ääripäät: Kumpi on pahempi loiseläjä Kuninkaallinen perhe vai roskiksesta ruokaa kaivava työtön alkoholisti?
No jatkan tämän tyngäksi jääneen keskustelun herättämällä jatkokysymyksellä: Onko perheelleen ruoka-apua saava yksinhuoltajaäiti loiseläjä? Joko näitä em. pahempi jopa tai sitten kuuluukin saada apua.
Minkälaista keskustelua tämä kysymyksen asettelu mahtaa herättää?
No jatkan tämän tyngäksi jääneen keskustelun herättämällä jatkokysymyksellä: Onko perheelleen ruoka-apua saava yksinhuoltajaäiti loiseläjä? Joko näitä em. pahempi jopa tai sitten kuuluukin saada apua.
Minkälaista keskustelua tämä kysymyksen asettelu mahtaa herättää?
Vastaukset 12
Vanhimmat
semmonen jota tulee auttaa ja tukea hänen elämänsä vaikeina aikoina. Ehkä joskus tulee aika, jolloin osamme on toisinpäin. Tämä on syytä aina muistaa.
ja kyky asettua toisen asemaan on valitettavasti kuolemassa sukupuuttoon.
intternetsin:
http://www.iltalehti.fi/digi/200902249140182_du.shtml
Liian isot ryhmät, joissa lapsia hoidetaan opetetaan ja ohjataan aiheuttavat vakavamman riskin kehitykselle.
koskaan sukupuuttoon. Se olisi jo varmaan kuollut, jos näin voisi käydä.
että täälä olis nyt jo alkanut kunnon loanheitto. Hmph
On vissi ero ensin ryypätä rahansa ja mennä sitten leipäjonoon kuin että yksinhuoltaja saa ruoka-avustusta toimeentulotukipäätöksen viipyessä. Eikä sillä, etteikö elämänsä pilanneellakin olisi oikeus leipäjonoon, mutta turha silloin on valittaa, että toimeentulotuki on liian pieni.
Missä koko kunnan projekstina on etsiä 'kaikille töitä', vaikka kaksi tuntia päivässä, mutta rahaa ei saa vastikkeetta.
*hyvä homma*
etten ole vielä tarvinnut yhteiskunnan apua ruoan hankkimiseen. Mutta oli kellä tahansa säätyyn ja luokkaan katsomatta niin hätä, että pitää leipäjonoon lähteä, niin ei kai sitä voi paheksua.
Enkä ole kokenut muuttuneeni ihmisenä siitä kun olin aviossa, niin etten oikein ymmärrä tätä yh-äiti vihoittelua. Eihän me tiedetä miksi kukakin huolehtii jälkikasvustaan yksin. Ja yh on hämäävä nimitys, yleensä valitaan yhteishuoltajuus, niin meilläkin on. Lapset asuvat minun luonani ja tapaavat isäänsä säännöllisesti, mutta kuullostaa siltä että minäkin kuulun kategoriaan yh
Asiaa kirjoitat.
Minä odotin enemmän kohkaamista, joten paljastan mun tänään saamani ruoka-avun: Naapuri antoi mulle kokonaisen jäniksen!! Siinä sitten huuli pyöreenä ihmettelin, kun en semmoista ikinä ole laittanut. Noh, täältä netistä löytyi sen verran apua, että tiesin miten pitää toimia. Siitä tuli kaksi pataa liharuokaa!
*riistaa tänään syötiin, njam*
Jos huonoon tilanteeseen joutunut äiti ei pysty heille sitä tarjoamaan niin tietysti pitää auttaa. On kunnioitettavaa yrittää huolehtia omista lapsista. Kysyisin kyllä missä isä on ja miksi ei auta.
omat geeninsä tälle tulevalle sukupolvelle...hyvät geenit.
Muuten ei isästä ollut miksikään. Olen pahoillani. Ei kuulunut koko miehestä MITÄÄN noin kymmeneen vuoteen.
(väkivaltainen ja muutenkin aika kauhee, joskin hyvin ihastuttava ja esiintymistaitoinen)