Kun bändi tekee levyn joku on tuottajana, mutta kuka tuottaja yleensä on? Miten se homma menee, onko levy-yhtiöllä oma tuottaja jota käytetään kaikissa?
tuottaja levytyksissä
kuka on
2150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
samaa käytetä. Kyl yhtiö sit briiffaa ja keskustelee et miten hommelit menee, siin prosessissa kyllä ehtii sit saada kaiken selville kun on bisnesvälilöihin päässy.
Levyn tuottaja on se, (tai hän ), joka maksaa levytyksen.
Kun levy-yhtiö maksaa levytyksen, on studiossa yleensä joku heidän edustajansa seuraamassa ja valvomassa, ettei yhtiön rahoja haaskata istuskelemalla ja tupakoimalla.
(Toki hänellä on oikeus puuttua myös levyn taiteelliseen sisältöön, ollen samalla nk taiteellinen tuottaja).
Ja sitten se tapaus ,kun bändi menetee studioon tekemään demoa ja maksaa koko lystin itse (lue; basisti maksaa, koska hän on ainoa, joka on sillä hetkellä töissä).
Tässä tapauksessa demon tuottaja on...yllätys... bändin basisti!