mummi on paras

ainakin meillä

meidän mummi on mun sankari. hän on ensin huolehtinu lapsena ison maatalon töistä melkein yksin kun isotuffa oli sodassa, sitten hän kasvatti kaks hienoa ja hyvätapasta lasta, kasvatti mut kun äiti ei työnsä vuoksi voinut, huolehti vakavasti sairaasta miehestään tämän kuolemaan asti.. ja silti jaksaa aina tukea ja ymmärtää. siinä on sellainen nainen jollaiseksi haluaisin tulla. mun maailma pysähtyy sinä päivänä kun mummi kuolee. en tiedä miten voin jatkaa siitä eteenpäin kun puolet musta katoaa. toivottavasti se ei oo edessä vielä pitkään aikaan.
millaisia isovanhempia teillä on? kaikille varmaan se oma mummi on paras :)

4

3030

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ¨¨¨

      Kuulostaa positiiviselta ihmiseltä. Yksi mummo oli kaukainen tupakoiva ehkä juovakin ja kuoli aikaisin, tuskin välitti oli monta lasta. Toista en koskaan nähnyt oli jo kuollut. Jonkun toisten ihmisten mummun tapasin lapsena, oli ystävällinen mutta tuskin tukevaa sorttia.

    • mummoni oli

      maailman tärkein ihminen.
      Hän ymmärsi ja hän kuunteli. Hän oli läsnä ja häneen pystyin luottaa.
      Hän kasvatti minua elämäni ensimmäiset 6-vuotta. Asuimme yhdessä vanhempani ja mummoni. Iltaisin en suostunut menemään nukkumaan ennen kuin sain sanoa mummille hyvät yöt. Kun muutimme omaan asuntoon,teini-iässä uhkasin karata ja muuttaa mummille asumaan :o).

      Minä olin hänen hautajaisissaan ensimmäinen joka hyvästit hänelle jätti.

      Sitä päivää en unohda ikinä kun sain tiedon hänen kuolemastaan. Silloin pysähtyi kaikki. En kyennyt edes työntekoon. Näin vuosien päästä,tuska on hävinnyt ja jäljellä on hyvät muistot hänestä. Joita useasti muistelen. Ne pysyy sydämessäni aina.

      • elänyt

        Onpa sinulla oikein aarre mumminasi.Hän on sinulle
        todella hyvä esimerkki ihmisestä joka on velvolli-
        suudentuntoinen ja rakastava.Ja vielä sekin että
        olet saanut hänen geeniperimää äitisi kautta.Hyvät
        lapsuusmuistot kantavat läpi elämän.Nyt voit mummil-
        le kertoa miten tärkeä henkilö hän on elämässäsi.
        Meillä joilla ei ole sellaista mummia voimme vain
        ihaillen lukea kertomistasi.


    • mulle paras

      Pappalla oli huumoria ja kärsivällisyyttä paremmin kuin muulla suvullani. Hänen ansiosta opin mm. puutarhanhoidon ja viljelyn. Kiinnostuin niistä jo varhaislapsuudessa. Pappalla oli kuuntelutaito. Hän rohkaisi aina hädässä. Kun pappa kuoli, minulla oli kahden vuoden suruaika. En ole silti vieläkään toipunut siitä kunnolla. Mummu oli toiseksi paras sukulainen. Vanhempani ovat viimeisellä sijalla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      175
      1471
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1049
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      670
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      650
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      643
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      642
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      587
    Aihe