Niistä 6 kilosta, jotka sain syksyllä pois, on tullut 2 takaisin joulun jälkeen. Laihduttajille sanotaan, ettei pidä ajatella olevansa "laihdutuskuurilla" vaan tekevänsä "elämäntapamuutoksia". Jos masennus on elämäntapa ja joku tietää, miten siitä pääsee eroon, kertokaa minullekin. Välillä havahdun nykyiseen todellisuuteen (olen lihava) ja siitä seuraa väistämätön johtopäätös (haluan kuolla). Paha olo laukeaa sellaisista asioista kuin vanhoista valokuvista, joissa hymyilen normaalipainoisena, vaatekaupan sovituskopissa pettymyksen kyyneliä kun mikään hyvännäköinen ei sovi päälle, siitä jos joskus kyläreissulla uskaltautuu ottamaan pullakahvit jne.
Tuleva jojo
Pieni pyöreä
3211
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ihmisen onnellisuus tai onnettomuus.
Jos sairastat masennusta, etsi lääkärisi kanssa sopiva lääkitys pahimman yli. Vanhoja valokuvia voit katsella myöhemminkin, jos niistä tulee tällä hetkellä paha mieli. Miksi kiusata itseään?
Lakkaa varpaankynnet hauskalla värillä ja pese tukka hyvältä tuoksuvalla shampoolla. Näistä voi nauttia painoipa sitten 50 tai 150kg.
Kevät tulee, iloitaan!
on se, että kaikki mielialalääketyypit (SSRI- SNRI- MAO-estäjä, trisykliset) on jo kokeiltu :-( Psykiatri sanoi, ettei minun pitäisi ajatella asioita niin pitkälle, että kaikki voitava on tehty. Minkäs minä sille voin, että koulutukseeni kuuluu tieto lääkkeistä! Sähköhoitoon tai sairaalaan en pääse, koska en ole riittävän huonossa kunnossa. Psykoterapiasta ei ole mitään hyötyä, koska valittaisin siellä vain lihavuuden haittapuolista, siitä, että vihaan ulkonäköäni, väsyttää kauheasti jne.
Hiuksista, meikeistä ja vaatteista huolehdin, koska tiedän, ettei olo ainakaan parannu, jos antaa ulkonäkönsä kokonaan rapistua.
liikutko päivittäin? otahan tavaksi tunnin reipas kävelylenkki joka päivä ja terveellinen ruokavalio. miten on ystävyyssuhteidesi laita? jokainen tarvitsee ainakin yhden hyvän ystävän.