ostaisinko esittelyauton?

Olen aina ajatellut, että esittelyautoa ei kannata ilmoisna ikuna ostaa. Tämä siksi, että uudet autot, joilla kai nykyäänkin olisi syytä ottaa ensimmäiset tuhannet km:t vähän rauhallisemmin, pannaan suoraan pakasta melkoiseen rääkkiin.
Mutta... olenko uskossani väärässä? Kertokaa kokemuksianne / näkemyksiänne esittelyautoista ja siitä, kannattaako ne jättää muiden harmiksi. Kiitos.
142355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

jos saat yli 10% alle paketista otetun hinnalla, ja aiot pitää vain takuuajan, niin ei mitään syytä olla ostamatta. Hintaa pitää sitten verrata aika tarkasti, jos annat vaihdossa vanhan, voi hyvitys olla pienempi esittelyautoon koska sen hintalappuun on kuitenkin laitettu houkutteleva nettohinta... ja autossa voi olla turhia varusteita nostamassa hintaa, sellaisia mistä sinulle ei ole mitään hyötyä, eikä kukaan arvosta niitä yhtään sitten kun muutaman vuoden kuluttua alat vaihtamaan sitä uuteen, ei ole helppo päätös.

Äänestä
  • Saat auton heti, paremmilla varusteilla sekä huokeammalla hinnalla, toki autohan on jo "käytetty". Faija osti aikanaan VW Golfin esittelyversion, eikä siinä mitään vikoja juuri ollut. Vaikka faija itse sitä kengitti koeajolla reippaasti. Olin nääs nöösipoikana mukana.
    Vaihdokin hintakäyttäytyminen taitaa tänä päivänä olla heikkoa jokatapauksessa, oli tilalle tulossa sitten tulenuusi tai esittelykatiska.
    Jos auton hinta miellyttää itseäsi, osta pois. Tingi mukaan uuden takuu sekä seuraava huolto mahdollisine korjauksineen jos auton kunto hirvittää.

    Äänestä

Minulla on tapana kengittää surutta koeajoautoja ja alla on ollut useampua muutama kymmenen kilometriä ajettuja yksilöitä. Jos ostaisin auton ja aikomuksen ajaa sillä tyyliin 10 vuotta, ei missään nimessä esittelyautoa. Mutta 3-4 vuoden pitoajalla voisi harkita, mutta missään nimessä niitä en kenellekkään suosittele etenkin jos hinta on lähellä uutta. Lisävarusteista on turha maksaa, niillä ei ole käytetyssä mitään arvoa.

Äänestä
  • Fiksu automyyjä ei anna noille RÄKÄNOKILLE autoa kengitettäväksi tai jos antaa lähtee mukaan koeajolle.Kun ton lippalakki kollin korvantaustat vähän kuivahtaa niin se ymmärtää mistä on kyse.

    Äänestä

  • Puuleuka kirjoitti:

    Fiksu automyyjä ei anna noille RÄKÄNOKILLE autoa kengitettäväksi tai jos antaa lähtee mukaan koeajolle.Kun ton lippalakki kollin korvantaustat vähän kuivahtaa niin se ymmärtää mistä on kyse.

    Olen täysin samaa mieltä. Noita toisten omaisuudesta piittaamattomia spedejä on aivan liikaa.

    Mä voisin ottaa puolestani räkänokan auton koeajolle ja paukuttaa 2 vaihteella koko matkan rajoitinta vastaan. Käsijarrukäännös vanteet edellä rotvalliin jne.

    Voisi alkaa suupielet väpättämään.

    Äänestä

  • yksi typerys esittelee järjenvalonsa köyhyyttä. Et edes häpeä!

    Äänestä

Ei uusia autoja tarvi enää nykyisin sisäänajaa. Työstöjälki on ihan eri laatua kuin joskus seitkytluvulla ja uutta moottoria käytetään jo tehtaalla ja tehdään se ensimmäinen öljynvaihto ennen auton myyntiä.

Äänestä

Siis esittelyautohan ei ole välttämättä mikään koeajoauto.

Jos auto on seissyt puoli vuotta jossan näyttelyhallissa, niin voi olla siitä on avattu ikkunat ja hansikaslokero useamman kerran mitä normaali käytössä tehdään koko sen auton elinkaaren aikana. Haittaako se sitten mitään, niin se on eri juttu.

Itselläni oli aikoinaan -92 mallinen sunny joka oli ollu esittelyautona ja siitä hajosi kytkin -97, eli mielestäni selvästi ennen aikaisesti. Tosin kytkin reomontti oli tuossa autossa vikalistan mukaan aika normaali ilmiö. Auton turvakori oli melko raskas, mutta voimansiirto tais olla vielä peruja edellisestä mallisa.

Äänestä
  • ..kutsuitko -92 Sunnyn koria turvakoriksi???

    Äänestä

Ostin hiljattain alle 2.000 km ajetun esittelyauton.

Pyysin ensin tarjouksen uudesta, vaihdossa meni vanha, vertailutarjous toisesta liikkeestä samanlaiseen esittelyautoon. Hintaero oli riittävä - ostin esittelyauton. Takuu 3 vuotta kuten uudessa, joten säästin hieman omia rahojani.

Äänestä

Itsellä ei ole kokemusta esittelyautoista, mutta lähipiirissä niitä on ollut useita ja hyvin ovat toimineet ainakin 3 vuotta / n. 100tkm asti missä ne on vaihdettu aina uuteen. Eli ainakaan 100tkm ajettuna en itse olisi pystynyt sanomaan mitään eroja esittelyautona olleen ja ns. "hyvin ajetun" välillä, täysin uutta vastaavia olivat molemmat.
Autot ovat tietysti yksilöitä, mutta jotenkin tuntuu ettei jutut esittelyautojen huonosta kohtelusta pidä paikkaansa ainakaan ihan täysin, luulen että suurin osa ajaa niitä säällisellä tavalla ja autothan kyllä kestävät, ovat nykyään parempia kuin koskaan ennen.

Äänestä

ja auto oli kuin uusi. Ei mitään vikaa. Auton sai heti ja väliraha täysin uuteen oli paljon halvempi. En kadu yhtään. Voin ostaa esittelyautoja myös tulevaisuudessa.

Äänestä

elämäni aikana ainakin 5 esittelyautoa - niin japskeja kuin sakemannejakin. Yhdessäkään ei ole ollut ainuttakaan ongelmaa.

Äänestä

että niitä asiakkaiden tilaamia autoja säästellään sen kummemmin.(varsinkin talvella) monessa uudessa autossa pystyy nollaamaan kilometrit ennen kuin se luovutetaan asiakkaalle.Asiakas saa siten 0km ajetun :) auton ja on tyytyväinen. terv. masentaja

Äänestä

Kommentoi aloitusta


patio kirjoitti:

Olen aina ajatellut, että esittelyautoa ei kannata ilmoisna ikuna ostaa. Tämä siksi, että uudet autot, joilla kai nykyäänkin olisi syytä ottaa ensimmäiset tuhannet km:t vähän rauhallisemmin, pannaan suoraan pakasta melkoiseen rääkkiin.
Mutta... olenko uskossani väärässä? Kertokaa kokemuksianne / näkemyksiänne esittelyautoista ja siitä, kannattaako ne jättää muiden harmiksi. Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu