40-v museoauto ruotsista - AUTTAKAA!!

ei pysty

Moi.
Aikamoinen viidakko on selvitellä tää juttu. Tullinkin sivut muuten ihan ok - mutta juuri yli 25v. autojen verotusasiat menee yli hilseen...

Oisko jollain halua tehdä laskuesimerkki? Tavoitteenani on saada auton kulut ostohinnan päälle laskettua, jos haen 40v. museoauton ruotsista. Eli mitä kokonaisuudessa hinta on, kun autossa paikallaan suomen kilvet ja homma hoidettu. Mitään korjauskuluarvioita en tässä tietenkään hae - vain tullaus ym. viranomaiskulut kiinnostaa. Laitan esimerkkiin lähtötiedot €uroina.

LÄHTÖTIEDOT:

- Auto rekisteröity ruotsin liikenteeseen ja kilvissä/ajokunnossa
- vm. 69
- Ostohinta Ruotsissa 11 000€
- Auto ajamalla laivaan ja suomeen, kulu n.300€
- auto ulos laivasta ja ajo tulliin
- tullaus
- autoveroilmoitus - edelleen autovero sit joskus
- maahantuontikatsastus (vai normaali, kun on jo ruotsissa katsastettu?)

Laskisiko joku ystävällinen esimerkin, mitkä totaalikulut tulis olemaan?? Kun en nyt itse saa googlattua, että miten ajoneuvovero määritetään / tuleeko kuluksi myös (kuten USA tuonnissa)Ostohinta rahti x 0,10 (tulli) em x 0,22 (alv) ym. ym.

Auttakaa miestä mäessä - meinaa palaa käämi :-) :-(

Kiitti kovasti jo nyt!

6

5178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysymys?

      Jos olet valmis pulittamaan autostasi 11000€, niin miksi ihmeessä sinulle on niin tärkeää nuo muutaman satasen lisäkulut?
      Maksa autostasi vain 10000, niin sinulle jää tonni käteen, jolla maksat kaikki verot ja maksut ja jää vielä bensarahaakin.

      PS. Autosi voi Ruotsissa olla museoajoneuvo, mutta ei täällä, eli sinun on täällä hankittava siihen museoajoneuvolausunto (maksaa), muutoskatsastettava
      museoajoneuvoksi (maksaa).

      • ei pysty

        Niimpä... sehän tässä just se juju onkin. Jos kulut on muutamia satasia, niin asia on pihvi ja päätös helppo tehdä. Mutta jos tulee samanlaisia kuluja kuin EU:n ulkopuolelta tuotavissa, niin puhutaan jo tonneista...Eikä se kovin pieni raha enää ole. Esim. jos ostaisin auton USA:sta olisi tulli alv:

        - Ostohinta rahti: esim 11000€ 2000€= 13000€
        - Tulli: 13000€ x 0,10 = 1300€
        - Alv: 14300€ x 0,22 = 3146€

        Ym. kulujen kanssa jo ennen katsastuksia ym. hinta kipuaisi yht. n.15500 €:oon.

        ostohinnan ollessa 11000€ ja loppuhinnan 15500€ ei mielestäni kyseessä ole enää muutama satanen... Ok-menee taas höpinäks - tärkein kysymyshän tässä on, että tuleeko ruotsista tuonnissa pulittaa tuo alv22% ostohinnan ja rahdin summasta valtiolle vai ei??

        t. sama nimim. "ei pysty"


      • pysyvät satasissa
        ei pysty kirjoitti:

        Niimpä... sehän tässä just se juju onkin. Jos kulut on muutamia satasia, niin asia on pihvi ja päätös helppo tehdä. Mutta jos tulee samanlaisia kuluja kuin EU:n ulkopuolelta tuotavissa, niin puhutaan jo tonneista...Eikä se kovin pieni raha enää ole. Esim. jos ostaisin auton USA:sta olisi tulli alv:

        - Ostohinta rahti: esim 11000€ 2000€= 13000€
        - Tulli: 13000€ x 0,10 = 1300€
        - Alv: 14300€ x 0,22 = 3146€

        Ym. kulujen kanssa jo ennen katsastuksia ym. hinta kipuaisi yht. n.15500 €:oon.

        ostohinnan ollessa 11000€ ja loppuhinnan 15500€ ei mielestäni kyseessä ole enää muutama satanen... Ok-menee taas höpinäks - tärkein kysymyshän tässä on, että tuleeko ruotsista tuonnissa pulittaa tuo alv22% ostohinnan ja rahdin summasta valtiolle vai ei??

        t. sama nimim. "ei pysty"

        Mitään tulleja ja alveja ostohinnasta ei makseta, kun auto tulee EU-maasta. Autovero ja autoveron alvi menee maksuun, 40-vuotiaassa ei siis juuri mitään, ellei kyse ole jostakin huippukalliista luksusautomallista.


    • http://www.tulli.fi/fi/03_Yksityishenkilot/02_Autoverotus/05_Taulukoita_sovelletuista_verotusarvoista/index.jsp

      Noista taulukoista selaamalla löytyy kaikkkien maahantuotujen autojen toteutuneet autoveropäätökset. Jos autosi kunto on normaali niin suuruusluokka löytyy sieltä helposti.
      Itse toin syksyllä 1961 volvon josta autoveroa tuli maksuun vähän yli 20 euroa.
      Maahantuonti Ruotsista oli muutenkin kivutonta eli Suomen puolella satamassa tulliin ilmoittautumaan ja sieltä saa kolmen kuukauden siirtokilpitarrat joita ei tosin heti tarvita, jos autossa on Ruotsissa suoritettu katsastus voimassa sillä silloin saa ajaa viisi päivää Ruotsin kilvillä täällä.
      Sen jälkeen muutaman päivän sisällä tullin konttoriin tekemään autoverohakemus ja katsastuskonttorille aloittamaan rekisteröintikatsastus joka maksaa konttorista riippuen 150-250 euroa. Kun auto on hyväksytty katsastuksessa niin odotellaan autoveropäätöstä ja veron maksamista ennenkuin sen saa rekisteriin.
      HUOM !!! Ruotsalainen myyjä ei välttämättä halua antaa mukaan molempia rekisteriotteen osia mutta kannattaa vaatia ne sillä, jos näitä ei ole niin auton saa kyllä täällä rekisteriin mutta Suomen katsastuskonttorilta joudutaan tekemään tiedustelu Ruotsin rekisteriviranomaisille.
      Ja vielä muistutuksena: tehkää aina kauppakirja allekirjoituksineen jossa ajoneuvon tiedot on tarkkaan eritelty.
      Kauppahinta ei muuten vaikuta autoveron määrään joten senkin voi laittaa kauppakirjaan rehellisesti.

      • Anonyymi

        Näin se menee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      182
      1272
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      883
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      824
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      684
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      594
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      580
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      550
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      549
    Aihe