Nyt on vähän merkkejä siitä että SAK jätetetään pois kaikenlaisista 'neuvotteluista'. Toisaalta eihän kansanvaltaisessa yhteiskunnassa SAK määrää työlainsäädäntöä vaan EDUSKUNTA ja VALTIOVALTA. Ei siinä ole SAK:lla mitään roolia.
Eli käykö nyt niin että SAK ajetaan alas?
Eli käykö nyt niin että SAK ajetaan alas?
Vastaukset 5
Vanhimmat
..koska sopimuskumppaneiden kanssa tehtyihin sopimuksiin ei ollut luottamista. Vanhanen ja Katainen ovat unohtaneet mitä tarkoittaa sana "sopimus".
" Ei siinä ole SAK:lla mitään roolia." Vähänpä sinäkin tiedät:) Tarvittaessa SAK kaataa hallituksen hyvinkin pian.
Tarvittaessa SAK kaataa hallituksen!! Haista huilu! Jos hallitus pitäisi kaataa,se olisi pitänyt tehdä EDELLISEN hallituksen aikana ja viimeistään nyt kun työnantajilta ottettiin kela-maksu pois ja ihmisiä lomautetaan ja irtisanotaan liukuhihnalta!
Mitä SAK, STTK tai AKAVA ovat tehneet eivät mitään, käyneet kimpassa kahvilla voileivät syömässä. Siinä on keskusjärjestöjen anti toimen/viranhalitjoille ja duunareille! Kahvittelulla näitä asioita ei hoideta HALLITUKSESSAKAAN!!!
Se on taas kerran jos asioille jotain oikeasti tehdään niin sen putkimies/siivooja/kassa/bussikuskiduunarien pantava stoppi maanasioiden mylläämiselle köyhän kyykyttämiselle!! Herrat huutaa järjestystä asioihin siinä vaiheessa kun niitä laitetaan järjestykseen ! Kysyttävää???
kyykyttämisen parhaiten.
Orjatyölaki on Filatovin käsialaa. Perussuomalaiset vastustivat lakia.
"..jos asioille jotain oikeasti tehdään niin sen putkimies/siivooja/kassa/bussikuskiduunarien pantava stoppi.." Ja minkähän keskusliiton alaisuudessa em.ammatinharjoittajien liitot ovat??
"Mitä SAK, STTK tai AKAVA ovat tehneet eivät mitään, käyneet kimpassa kahvilla.." Olet varmasti tarkasti perehtynyt asioihin. Tämä saa henkilön sanattomaksi.
Ihmettelen sitä itsekkin, että miksi SAK:hon kuuluvien ihmisten ON AINA OTETTAVA VASTUU, TEHTÄVÄ ASIOILLE JOTAIN???? Miksiköhän? Miksi AKAVA = lukeneita, sivistyneitä, vaikutusvaltaisia ihmisiä, mutta ei mielipiteitä, ei koskaan yhteistyö tarjousta edes STTK:n suuntaan duunareista puhumattakaan, miksi? Osaako joku sivistynyt, valveutunut oppinut vastata???
Sanattomuus = ei mitään, sillä ei mitään paranneta, muuteta. Keskusjärjestöt yhdessä, yhteisrintamana puolustamaan suomalaisia säätyyn tai oppiarvoon katsomatta, koska yhdessä meidän on asiat klaarattava, koska niin sanottu parlamentarismi ei siihen kykene ja presidentillä ei enää ole valtaa panna kansan tahtoa täytäntöön!