Minut irtisanottiin koeajalla, syynä luottamuspula. Työnantajan luottamuspula perustui kuitenkin vain siihen, että hän kuvitteli etten mene töihin koska kaksi muutakin työkaveriani irtisanottiin. Luottamuspulasta on säädetty laissa aika paljon, ja sain vihiä että koeajallakaan ei voi irtisanoa hövelein perustein, edes luottamuspulassa. Onko minulla mahdollisuutta lähteä vaatimaan korvauksia, tämä em. työnantaja on mm jättänyt sunnuntaikorvaukset, ylityökorvaukset sekä lomarahatkin maksamatta. Kuinka paljon voi hakea/saada korvausta, onko kukaan saanut vastaavasta asiasta korvauksia? Mitkä asiat vaikuttavat korvauksen suuruuteen?
Laiton irtisanominen?
sss83
2234
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
korvaukset sinulle kuuluu, siis ylityö ym. Kuulutko liittoon?
Koeajalla voi työsopimuksen purkaa kumpi tahansa osapuoli... syytä ei tarvi edes perustella riittää kun sanoo syyksi koeaika.
Tietysti tässä on juridisesti pieni "ongelma" ja porsaanreikä... jos sinut on irtisanottu (eikä siis työsuhde ole purkautunut välittömästi vaan on käytetty irtisanomisaikaa). Mahdollisuus siis teoriassa on saada korvauksia ihan siksi kun työnantaja on perustellut työsuhteen päättymistä joillakin muilla sanoilla kuin "koeaika"... mutta prosessi voi kestää vuosia ja jos jutun häviää niin kalliiksi tulee itselle.
Saamattomat palkat ja lisät joka tapauksessa kuuluu sinulle ja ne pitää vaatiakkin!!