Vastasin: Monia aineita, terästä, lasia ja nahkaa, joskus puutakin.
Enkös ollutkin aika vekkuli
Mitä kello on?
15
3180
Vastaukset
- kysyy pohajalaanen
Meilläpä ne pysyy pitämättäki!
- kysyy epohajalaanen
Käske sen käyrä meilläki!
- teilläkii?Meil
Meil se on suora.
Sano siihe yks toinen.
- yhtään?
Lintubongari otti käet pois taskust.
- sillä nimittäin
se lintu jonka hän kiikareillaan metsän reunassa nippa-nappa erotti oli kaakana. Taas kaakana!
- Dolores.Haze
sillä nimittäin kirjoitti:
se lintu jonka hän kiikareillaan metsän reunassa nippa-nappa erotti oli kaakana. Taas kaakana!
Jottei ois ollunna hyvinnii kaakana? Se toene lintulaji, jok muituttaap kovasti sitä kaakanata.
- Bryynolfi
Ei stadilainen ikinä noin kysy, ei vanhempi eikä nuorempi. Eikä takuulla kysytä missään muuallakaan Suomessa. Taas landepaukun kuvitelmia, ja niitähän riittää! Luontevampaa stadissa esim.
- Paljos kloku o?
- Tiäks ajasta?
- jne.
Noihin voi tietysti vastata nokkelastikin, mutta alkuperseinen mukavitsi on navetan takaa, suoraan aloittajan kehdosta.- kysytään..
Jo toki kysytään, että mitä kello on!
- yrfjdfgjdfjg
How plenty is the bell?
- ja puoli..
Tunsin sellaisen miehen joka sanoi kellon olevan kolme ja puoli, kun me toiset ymmärrettiin kellon olevan viistoista kolmekymmentä tai puoli neljä.
Joskus tuota olen miettinyt, mistä meille on tullut tuollainen tapa, että sanotaan kellon olevan puoli neljä.
Lukutaidoton ukko ymmärsi ajankulun loogisemmin.- dfrsvb
Termospullon kokoinen kummityttö esitteli lukujen osaamistaan:
"... yhdeksän, kymmenen, PUOLITOISTA, yksitoista, kaksitoista ...". Täysin loogista! - olettaisin seuraavaa
Kuten toinen asiantuntija jo vihjaisikin se lienee ollut alunperin puolen verran neljättä, yleisesti mitä tahansa mutta tässä yhteydessä tietenkin tuntia. Aivan kuten se puoli sitä toistakin, joka tulee ensimmäisen jälkeen. Noin ajatellen vanhempi tapa on hyvinkin looginen. Näyttää käyneen niin, että sanontatavan jälkimmäinen osa on sittemmin muuttunut nykyisen suoremman numeroiden lukemistavan mukaiseksi.
Tietyissä yhteyksissä vanhat puhetavat näyttävät säilyvän muita paremmin, ja ajanilmaukset ovat eräs sellainen. Tuleepa mieleen vaikkapa englannin o'clock. Erään lähteen mukaan se o on tosiaan lyhentymä sanasta of. Moista tapaa ilmaista määrää ei muissa yhteyksissä taideta enää paljon käyttää (mitä sanovat kyseistä kieltä paremmin tuntevat)? - Twentieth Century Fo
olettaisin seuraavaa kirjoitti:
Kuten toinen asiantuntija jo vihjaisikin se lienee ollut alunperin puolen verran neljättä, yleisesti mitä tahansa mutta tässä yhteydessä tietenkin tuntia. Aivan kuten se puoli sitä toistakin, joka tulee ensimmäisen jälkeen. Noin ajatellen vanhempi tapa on hyvinkin looginen. Näyttää käyneen niin, että sanontatavan jälkimmäinen osa on sittemmin muuttunut nykyisen suoremman numeroiden lukemistavan mukaiseksi.
Tietyissä yhteyksissä vanhat puhetavat näyttävät säilyvän muita paremmin, ja ajanilmaukset ovat eräs sellainen. Tuleepa mieleen vaikkapa englannin o'clock. Erään lähteen mukaan se o on tosiaan lyhentymä sanasta of. Moista tapaa ilmaista määrää ei muissa yhteyksissä taideta enää paljon käyttää (mitä sanovat kyseistä kieltä paremmin tuntevat)?Ennen muinoinen tapa sanoa kolmekymmentä neljä on neljä kolmatta. Samalla tavalla anglosaksit tuntuvat edelleen laskevan vuosisatoja. Murtoluvut taas näyttävät olevan latinasta lähtien ilmaistu järjestyslukujen avulla. Siihen ei juuri kiinnitä huomiota, mutta jos asiaa ajattelee, se vasta kummallista onkin. Ehkä logiikka on jotenkin sellainen, että luku on viiteen kertaan jaettu osiinsa. Tai ties mikä.
Lie tämä meidän uudempi tapamme jotenkin Ranskan Suuresta Vallankumouksesta periytyvää? - perkeleen perkele
Twentieth Century Fo kirjoitti:
Ennen muinoinen tapa sanoa kolmekymmentä neljä on neljä kolmatta. Samalla tavalla anglosaksit tuntuvat edelleen laskevan vuosisatoja. Murtoluvut taas näyttävät olevan latinasta lähtien ilmaistu järjestyslukujen avulla. Siihen ei juuri kiinnitä huomiota, mutta jos asiaa ajattelee, se vasta kummallista onkin. Ehkä logiikka on jotenkin sellainen, että luku on viiteen kertaan jaettu osiinsa. Tai ties mikä.
Lie tämä meidän uudempi tapamme jotenkin Ranskan Suuresta Vallankumouksesta periytyvää?Ehkä logiikka on jotenkin sellainen, että luku on viiteen kertaan jaettu osiinsa.
piti olla
Ehkä logiikka on jotenkin sellainen, että esimerkiksi luku on viiteen kertaan jaettu osiinsa. - kellon
"Tunsin sellaisen miehen joka sanoi kellon olevan kolme ja puoli..."
Tapasin myös erikoisen kellomiehen, olisiko peräti ollut sama? Tämä nyt ei aivan murreasiaa ole mutta tuntuu olevan sellainen vähän vapaamman muotoinen haara:
Opiskeluaikana matkustelin pohjanmaan ja pääkaupungin väliä aika usein ja kun rahaa ei liiemmälti ollut tuli paikkalipun sijasta luotetuksi tuuriin. Aina ei onnistanut ja piti seistä vaunujen välissä. Eräällä sellaisella kerralla oli koko joukko seisoskelijoita ja yksi mies katsoi ranekelloa sillä lailla näytävästi että oli ilmiselvästi tarkoitus esitellä. Kello olikin näyttävän näköinen, paljon viisareita ja erilaisia renkuloita kellotaulun ympärillä. Heti syntyikin kysymyksiä että mikäs se tuollainen kello on ja mieluusti mies rupesi esittelemään. Siihen aikaan ei ollut kvartsikelloja ja kellonajan kertomiseen tyypillisesti liitettiin arvio edistämisestä tai jätättämisestä. Tämä nimenomainen kello oli omistajansa mukaan sellainen että siitä pystyi "viiden minuutin marginaalilla" taristamaan onko se oikeassa. Väite oli parhaimman laatuista vaununvälimateriaalia ja se suorastaan räjäytti keskustelun: "miten sen voi kellosta itsestään tarkistaa", "tällä lailla, väännetään tästä näin ja noin..." jne. Kauan riitti jutun aihetta mutta kellomies itse taisi jäädä ainoaksi, joka asiaan uskoi. Pitkä pätkä meni kuitenkin rattoisissa merkeissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä1002489Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa522313SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1632075Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171841Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön951435Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.811255HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363161179Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1061039- 791033
Nyt Zelenskyi pommittaa drooneillaan jo Suomea!
Kouvola kohteena: https://yle.fi/aihe/tekstitv?P=107225927