En tiedä onks tää oikee palsta pohtia asiaa mutta mitä mieltä ootte:
Kaverini Pekka pettää tyttöystäväänsä Maijaa. Minä ja Pekka ollaan vanhoja ystäviä, mutta Pekan kautta olen kaverustunut myös Maijan kanssa. Pekka on uskoutunut toisesta naisestaan minulle, eikä hän aio kertoa Maijalle. En ymmärrä Pekan hommia. Mitä tässä tilanteessa oikein pitää tehdä? En halua pettää Pekan luottamusta, mutta tuntuu ikävältä olla mukana "huijauksessa". Onks kukaan pohtinut vastaavaa?
Kaverini Pekka pettää tyttöystäväänsä Maijaa. Minä ja Pekka ollaan vanhoja ystäviä, mutta Pekan kautta olen kaverustunut myös Maijan kanssa. Pekka on uskoutunut toisesta naisestaan minulle, eikä hän aio kertoa Maijalle. En ymmärrä Pekan hommia. Mitä tässä tilanteessa oikein pitää tehdä? En halua pettää Pekan luottamusta, mutta tuntuu ikävältä olla mukana "huijauksessa". Onks kukaan pohtinut vastaavaa?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kenenkään ei tarvi sotkeutua muiden elämään.
"sotkeuduit" mukaan siinä vaiheessa, kun Pekka kertoi asiasta sinulle. Ja hän ilmeisesti tietää, että myös nainen on sinun kaverisi, ja siltikin kertoi. Eli tee niin kuin sydän sanoo, kerroit sitten tai et.
kusipää susta tulee jos kerrot! Kertomatta jättäminen voi pelastaa suhteen tai sitten ei. Et ainakaan auta ketään, ellei sitten ole oma heppi tyrkyllä.
Sun pitää järkätä maikille pientä kivaa. Jos et pyty, niin tee se itse. Ei haittaa vaikka olisit nainenkin.
jonkun miehen kanssa
miehensä huoraavan? Kyllä he eroavat ilman sinun kertomaasikin.
rakastuu sinuun korviaan myöten. Petri))))))muista se!
ollut nyt muutaman kuukauden ; parhaalla kaverillani, jonka mies on myös kaverini, on meneillään salasuhde. Mutta eipä ole tullut mieleeni mennä sitä miehelleen kertomaan. Kas kun en tilanteen raadollisuudesta huolimatta halua pettää ystäväni luottamusta juoruamalla hänen uskomaansa salaisuutta eteenpäin. Olen ystävälleni sanonut, että alibiksi en hänelle ala, mutta asia pysyy kyllä minun "takanani". Pariskunta selvittäköön välinsä aivan itse, jos niikseen tulee.
Keskustelisin pitkään Pekan kanssa. Että tajuaako muiden sähläilyjen ohessa, että mihin asemaan myös sinut on asettanut. Sinuna pohtisin tarkkaan kuinka paljon tämä Pekka sinua kunnioittaa.
Näitä kertomisia usein vastustetaan sillä, että se on pettäjän asia. Mutta silti siitä usein tehdään muiden asia. Siksi tekisin itse ratkaisun sen perusteella, kummassa vaihtoehdossa koet olevasi enemmän sinut itsesi kanssa. Voi olla, että jatkavat jokatapauksessa ja sinut nimetään sitten siksi ilkeäksi ihmiseksi, joka sanoi asiat ääneen. Toisaalta itsekin nähnyt tilanteita, joissa välit tulehtuneet juuri sen kertomattomuuden vuoksi kun se totuus on silti tullut julki ja peittelijätkin saaneet osansa sapiskoista. Eli kummassakin tilanteessa on riskinsä. Jäljelle jää vain päättää omien eettisten ohjenuorien mukaan: Joko olet yhdelle ystävällesi uskollinen meni syteen tai saveen tai sitten olet uskollinen toiselle ja mahd. omille henk.koht. mielipiteillesi pettämisestä.
Ei käy kateeksi tilannettasi ja olen puolestasi erittäin vihainen siitä, mihin tilanteeseen ystäväsi on raahannut puolisonsa lisäksi myös sinut, ystävänsä. Tuossa harvemmin tunnutaan ymmärtävän, että vaikka itse kokisi pettämisen olevan hyväksyttävää, niin se ystävä ei koe niin ja hän joutuu tavallaan kantamaan sitä moraalista taakkaa pettämisestä.
Mitä jos kysyisit ystävältäsi luottamusta ja kunnioitusta, ja hän hoitaisi tuon tilanteen kertomalla itse?
Tää todellakin on mutkallisenpi ongelma. Just sen takia että joudun toimiin oman moraalini vastaisesti. Mua käytetään myös ainakin pari kertaa viikossa alibina niin että todella hankala tilanne. Taidan ryhtyy kunnioittaan sitä omaa moraaliani tässä enemmän ja mietin miten pääsen irti tästä kuviosta johon olen alibin roolissa tullut sotketuksi mukaan. Puhumattakaan yhteisistä päivälliskutsuista ja muista joissa joutuu oleen kuin mitään ei ois käynnissä.
Kyllä se kuitenkin on varmaan parasta että puhuisin Pekan itsensä paljastamaan totuuden.
Nytpä sanot Pekalle mitä meltä olet ja ei ollut kaverin teko sotkea sinut mukaan omaan petokseensa.
Pekka tietää että oot myös Maijan kamu eiks?
Sinä pistät nyt Pekan itse kertomaan asia Maijalle.
Ei vaihtoehtoa.
-sopivan tilaisuuden tullen.
Kerro Pekalle, että pidät hänen syrjähyppelynsä salassa. Pitäähän ystävää jeesata.
Samaan hengenvetoon voit kysäistä, ettei vaan Pekalla ole mitään sitä vastaan, että käyt Maijan luona vähän ...you know..siis VAIN silloin, kun Pekka on itse vieraissa.
Sitten näet oletteko kavereita vai ei.
Minusta sun kuuluisi puhua Pekan kanssa asiasta. Kertoa myös sun omista fiiliksistä, miltä susta tämä tilanne itsestäsi tuntuu, kun nainenkin on sinunkin kaveri. Voit esimerkiksi sanoa, ettet voi sisimmässäsi tälläistä kuviota hyväksyä jne. Mun näkökulmasta sut laitetaan tahtomattaan aika tukalaan tilanteeseen, koska nähtävästi sinulla on enemmän mooralista selkärankaa kuin kaverillasi Pekalla. Uskon että pelkkä tietoisuus Pekan "säädöistä" jo ahdistaa sua jollakin lailla. Pidemmän päälle tälläinen asia on epämieluisa itsekullekkin. Pekkahan ei ilmeisesti asiaa niin ajatellut kun kertoa petitoihuistaan sinulle. Ota ihmeessä asia puheeksi Pekan kanssa. Sä ainakin osoitat Pekalle silloin, että välität kaverina hänen vaimostaan. Se on sulle tärkeä ihmissuhde. Se on jo hyvä perutelulle. Rohkeutta ja hyvää kevättä sulle!
kiitoksia näistä neuvoista! näillä eväin eteenpäin! mukavat keväät kaikille (asiallisesti) vastanneille!
Puuttuuko ihmisiltä todellisuudentaju kokonaan? Empatia? Oikeudentaju?
No kerro hemmetti, vielä sitä suuremmalla syyllä kun itsekin "maijan" kanssa olet ystävystynyt.
Tollaset asiat tulee YLEENSÄ sitten jotain kautta ilmi..ja sitten susta "tykätäänkin" oikein kovasti... :P
on se saakeli...