Siltä pohjalta voidaan miettiä, että kannattiko se?
Viekö opiskelu terveyden?
elämäntavat
22385
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Paskaa aikaahan tuo oli. Ei kannattanut.
velvottiko suvun perinteet? Elit sitten kahvilla ja makaronilla yksin kylmässä maailmassa, ainainen kiire ja stressi ympäröi sinut.
Ei oo mitään suvun perinteitä, ihan duunaritaustaa useimmilla.
Itse menin kiinnostumaan IT-alasta. Pienessä kaupungissa ei AMK-tutkinnolla päässyt mihinkään joten oli pakko jatkaa, vuosia siinä meni hukkaan elämästä enkä juuri paskaakaan edes oppinut. Sitten kun vihdoin pääsi töihin niin koko homma oli joutavaa näpertelyä jonka olis pienellä vaivalla hanskannut jo peruskoulun jälkeen.
tradenomitutkintoa?
Sepä juuri, yliopisto nyt oli aavistuksen mielenkiintoisempi mutta en voi väittää että mitään opillista valaistumista olisin sielläkään kokenut. Hyödyllisimpiä olivat oman alan ulkopuoliset opinnot.
Se on valintakysymys. Kunto voi myös koulun kautta kohentua. Kaikki riippuu ihan siitä mitä valitsee vapaa-aikanaan tehtäväksi. Jos taas kaikki vapaa-aikakin menee läksyjen lukuun, ni sitten ehkä kannattaa harkita alanvaihtoa tai epätäydellisyydenkin hyväksymistä.
mesoa. Jos suku pakottaa kouluun koulun perään ja soittelee perään, että tuliko hyviä arvosanoja!
pakottaa? Mikä antaa siihen perusteet?
vaikka perinnöttä tai pitää lieanpäässä niin tiukasti, että ei ole voimia sanoa EI.
tuollainen on osittain omaa tahdottomuutta. Jos jotakin itse tarpeeksi haluaa, niin ei siinä silloin pitele mikään, eikä kukaan.
jos tahto ei ole saanut kehittyä suotuisassa ympäristössä!?
eikö sitä napanuoraa voisi nyt katkaista? Rohkeutta vain.
Mitä välineitä siinä tarvitaan? *pyörittelee silmiään*
Oma tahto, sitkeys, uskallus, kunnianhimo ja päättäväisyys on ne sakset joilla se napanuora katkee.
työläältä. Mikä on opettajan panos tuohon prosessiin, jos kärsii kysyä?
opettaa oppilasta oppilaan valitsemalla tiellä. Opettajalla ei ole muuta tehtävää kuin jakaa hankkimaansa tietoa.
aika työlästä se varmaan on siinä suvun lie'assakin repiä?
Miten se sellaista vois tehdä? Opiskelusta on ollut vain ja ainoastaan hyötyä ainakin minulle.
epäterveet elämäntavat johtuvat omasta itsestä, ei vastuuta siitä voi minkään muun syyn nimiin laittaa.
Kai opiskelu voi viedä terveyden, jos astmaatikko haluaa eläinlääkäriksi tms. Ammatinvalintakysymys.
Henk. koht. opiskelulla on positiivinen vaikutus mielialaan. Jos lihakset jumiutuvat liiasta tietokoneen ääressä istumisesta, teen puolen tunnin venyttelysarjan.
simmottis venyttelis:) onkse niinku jazzlentäjä vai mikä joogalentäjä se oli:)
Kaikki miehet tietävät, että jos ei ole fyrkkaa niin ei ole paljon naisiakaan ympärillä. Ja kun on opiskelija niin sitä fyrkkaa ei yleensä ole. Koska kaikki miehet myöskin tietävät, että puutteeseen voi kuolla niin sillä perusteella opiskelu totta tosiaan voi viedä terveyden ja olla jopa hengenvaarallista.