Palkka laskenut ??

Siis. Aikoinaan minulla oli tuntiliksa 8 euroa...sitten se nousi 10 euroon, ja nyt tammikuussa sain 12 euro tunniss...mutta nyt sain palkan helmikuusta ja siinä oli taas 10 euroa tunti...Siis voiko työnantaja laskee tuntiliksaa noin vain? Ja niinkuin noin äkkia...kuukausi 12 ja sitten tippu kymmeneen...??
2473
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei tuntipalkkoja voi nostaa tai laskea noin vain ilman että siitä tiedotetaan. Tietenkin nousu on niin positiivinen asia että ei sillä niin väliä.

Mutta jos tuntipalkan nousu on sovittu(suullisesti tai kirjallisesti) ja se yhtäkkiä taas laskee ilman että siitä on sovittu, ei käy. Pomo ei saa tehdä palkanalennuksia kysymättä siihen lupaa. Tietenkin on sitten oma asia miten palkanalennukseen suhtaudutaan kun pomo sitä "ehdottaa", mutta silloin voi vielä edes vähän yrittää setviä syitä ja löytää keinoja kiertää se, tai antaa pomon irtisanoa itsensä kun et suostu alennukseen.

Nyt käytännössä palkkaasi on alennettu noin vain yksipuolisesti, ilman neuvotteluita tai edes infoa - ja vaikka et siihen olisi suostunutkaan, olet jo saanut alempaa palkkaa kuukauden.

Jos nyt "et suostu siihen", pomon ei edes tarvitse irtisanoa sinua vaan sinun on se itse tehtävä koska hetki on jo ohi. Esimieheltä ala-arvoista toimintaa..

Itse olin kerran töissä toimistossa 1,5 vuotta ja sain pienen, mielestäni riittämättön korotuksen noin vajaan vuoden työskenneltyäni. Kun pyysin seuraavan kerran korotusta, vastaus oli että "palkkani on jo siinä missä sen kuuluu olla". Kyse oli markka-aikana alle 7000 markan kuukausipalkasta, eli ei mikään edes tyydyttävä liksa.

Motivaatio tipahti samantien, aloin hakemaan muita töitä ja työtehoni laski ainakin kolmanneksen. Aloin surffailemaan työaikana(varmaan pari tuntia päivästä) ja kävin tupakalla vähän väliä. Puolisen vuotta sitä kesti kun potkut tuli, onneksi - kun en itse tajunnut irtisanoa itseäni, olin aivan väärällä alalla muutenkin, näin myöhemmin asiaa kypsyteltyäni. Nykyinen motivaatio on aivan toiselta planeetalta.
Joskus pitää kantapään kautta käydä läpi mistä ei tykkää, toimistohommiin homentumaan en enään ikinä lähde.

Äänestä

keskustele palkanlaskijan tai työnantajan kanssa. Jokin vanha tieto jäännyt järjestelmään epäilen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fegnjjyj kirjoitti:

Siis. Aikoinaan minulla oli tuntiliksa 8 euroa...sitten se nousi 10 euroon, ja nyt tammikuussa sain 12 euro tunniss...mutta nyt sain palkan helmikuusta ja siinä oli taas 10 euroa tunti...Siis voiko työnantaja laskee tuntiliksaa noin vain? Ja niinkuin noin äkkia...kuukausi 12 ja sitten tippu kymmeneen...??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu