Nyt elämme perinteistä ja uskonnollistakin paasto-aikaa. Paastoatko? Oletko koskaan paastonnut? Kokemuksia? Olivatko syyt henkisiä vai fyysisiä? Laihduitko paaston aikana? Oliko se tarkoituksesi? Mitä söit paaston aikana? Mitä jätit pois? Harrastitko liikuntaa, jos niin kuinka paljon? Miten paasto päättyi? Suositteletko paastoa?
PAASTO
onko kokemusta?
5218
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olen paastonnut vaihtelevalla menestyksellä. Paaston syy on ollut hengellinen, sehän on paastoamisen ydin. Viime vuonna "paastosin" myös paastoajan ulkopuolella kuukauden. Valitettavasti lihaton ja kalaton ruokavalio vaikuttaa ikävällä tavalla fyysisesti. Muoto muuttuu löysemmäksi, eli läskiä tulee ja lihakset tuntuvat pienenevät. Tilanne kyllä korjaantuu paaston jälkeen. Idea sinänsä, eli jostain luopuminen neljäksi viikoksi ei ole huono. Se tekee hyvää mielelle.
3 viikkoa. aivan perseestä ja mielestäni siitä ei ollut edes mitään hyötyä. treeenailin 4 kertaa viikossa.
Ei sovi treenin kanssa yhteen. Voimat lähti ja lihaa lähti. Pakko muuttaa jotenkin olennaisesti treeniä esim. tiputtaa kertoja pariin/vko tai pitää taukoa sen paaston ajan. Ja sitten miettiä todella tarkkaan ruokapuoli.
kiinnostaa ajatuksena. Siis siinä luopumismielessä. Olin pitkään, vuosia kasvissyöjänä ja silloin olisi ollut vaikeampi keksiä, mistä vois luopua. Nyt lihansyöjänä olisi helpompaa. Laihdutusmielessä tuo ei taida olla mikään kovin tehokas tai ainakaan pitkäkestoinen. Kokonaan syömättä en pystyisi olemaan pyörtymättä edes päivää. Eikä kai niin saisi ollakaan. Sit on olemassa näitä jotain paastopaketteja, mutta jokin niissäkin hieman epäilyttää.
En ikinä paastoaisi vapaaehtoisesti. Jos joutuu verikokeen takia olemaan ilman aamupalaa, olo tuntuu tosi huteralta. Kun nielurisat poistettiin lapsena, taisin olla kaksi viikkoa syömättä kiinteää ruokaa. Mehujääkiintiö täyttyi loppuiäksi eikä tee jäätelöäkään mieli. Toisen leikkauksen jälkeen olin muutaman päivän tiputuksessa (ja verensiirrossa). 3 kiloa lähti, ja ne tulivat takaisin heti, kun aloin taas syödä normaalisti. Yleensä sairastuminen ei vie minulta ruokahalua, äkillinen verenhukka sen sijaan vei nälän ja muutkin halut, kun ei jaksanut edes istua.