nuoret ja oletan, että täällä on nuoria siitä asiasta, että eläkeikää nostetaan?
Mitä mieltä te
päälle 50v
7230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kiinnosta vielä tässä vaiheessa ja ymmärrän mielenkiinnon puutteen ko. asiakohtaan.
En ole enää kovin nuori, mutta olen helvetin huolissani siitä, miten eläkkeet rahoitetaan tulevaisuudessa. Jos vaihtoehdot ovat eläkkeiden pienentäminen tai eläkeiän nosto, niin kannatan jälkimmäistä.
Mutta parasta olisi, jos jokainen pääsisi eläkkeelle 40 täyden työvuoden jälkeen. Olipa sitten 56-vuotias ruumiillisen työn tekijä tai 70-vuotias akateeminen.
rikkaitten veronalennukset jollain rahoittaa.
ainakii jonkun asteen tasapuolisuus.
Omalt kohdalt 40v työelämäs täyttyis 62 vuotiaana,
(työvuosiks en laskenu äitiyslomii enkä hoitovapaata)
Raskaimpia fyysisiä töitä ei kannata yli kuusikymppisille sälyttää, ihmiskeho kuluu ajan myötä väistämättä ja esimerkiksi nivelten kanssa voi tulla ongelmia. Sen sijaan lukemista ja kirjoittamista voi tehdä niin pitkään kuin järki leikkaa. Tiedän yhden professorin, joka jäi virastaan eläkkeelle 67-vuotiaana kun oli pakko, ja muuten jatkoi tutkimustyötä kahdeksankymppiseksi.
viiskymppinen vielä ihan täynnä, mutta vastaan, että mulla on niin huono työeläke, että jos ne pitävät mua hommissa 65-vuotiaaksi asti, niin hyvä mulle.
mä jaksa sinne 67 vuoteen asti töitä tehdä.
Olen aloittanut työteon 16 vuotiaana, enkä ole ollut poissa työpaikalta kun: 4 päivää sairaslomalla, 8 kuukautta armeijassa ja 2 päivää kertausharjoituksissa.
Työuraa on siis takana jo 29 vuotta ja tuossa oli poissaolot työpaikalta.
Nytkin on menossa sellainen työputki, että viimeinen vapaa päivä on joulukuun 13 päivä.
Siis, 7 päivää/viikko. Työpäiviä tässä putkessa 81 kpl.
Tosin lauantai ja sunnuntai ja juhlapyhät on lyhempiä kuin muut työpäivät.
Pikku hiljaa tämä kyllä alkaa kyllästymään. Verottajakin vie niin paljon.
Laskin hiljakkoin sen, että jos jokainen -siis, kaikki- suomalainen maksaa veroa yhtä paljon mun mä, niin siitä kertyisi yli 100 miljaria euroa vuodessa.