Kolesteroliarvot ei meinaa laskea

Tietääkö joku, miksi kolesteroliarvot eivät meinaa enää laskea, vaikka Simvastatiini-kolesterolilläke tupalttiin. Nyt menee jo 40 mg/ pv. Aiemmin vuosi sitten oli kokonaiskolesteroliarvo 4.6. Nyt 3 kk sitten 6.5 kun lääkettä oli 20 mg. Nyt 5.9, kun annos on 40 mg.Hormonilääke on ollut 7 kk käytössä.Paino on noussut 11 kg 7 kk aikana, vaikka en syö paljon.Jatkuva väsymys, varsinkin illalla vaivaa.Astma ollut 8 kk ja vaikea.Mikä on vialla?
7717
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

syödä mitään kolesterolilääkkeitä. Ne eivät pidennä elämää tai paranna elämänlaatua. Niiden syöttäminen hyödyttää vain lääkäreitä, hoitajia ja lääketehtaita.

Lue täältä: http://www.ravnskov.nu/cholesterol.htm

Äänestä

Mikä hormoonilääke sinulla on käytössä?

Äänestä
  • Femoston 1/10 on hormonilääkkeen nimi.

    Äänestä

Sain juuri ko.arvoni ja nämä on kaiketi aika korkeat
fs-Kol 7.3
fs-Kol-HDL 1.8
fs-Kol-LDL 4.8
Trigly 1.2
Olisiko lääkityksen aika, vai auttaako pelkkä elämäntapamuutos.
Muita sairauksia on vaikka muille jakaa.
JUTUSTELLAAN!!!

Äänestä
  • Minulla on sama kokonaiskolesteroliarvo kuin sinulla. Aiemmin laski Simvastatinilla 20 mg 4.6, nyt laskee 6.5 sillä annoksella. Olen testannut aiemmin Benecol-margariinit jne, ei auttanut lainkaan.Omega 3-rasvahapolla oli jnkv vaikutusta. Noin korkeat arvot ovat monesti sukuvika. Kannattaa kuitenkin muuttaa ruokavalio joka tapauksessa, painoa laskea, jos on aihetta.Kokeile ensin sitä ja sitten pyydä lääke lääkäriltä jos ei auta.

    Äänestä

  • kaikki muuttuu kirjoitti:

    Minulla on sama kokonaiskolesteroliarvo kuin sinulla. Aiemmin laski Simvastatinilla 20 mg 4.6, nyt laskee 6.5 sillä annoksella. Olen testannut aiemmin Benecol-margariinit jne, ei auttanut lainkaan.Omega 3-rasvahapolla oli jnkv vaikutusta. Noin korkeat arvot ovat monesti sukuvika. Kannattaa kuitenkin muuttaa ruokavalio joka tapauksessa, painoa laskea, jos on aihetta.Kokeile ensin sitä ja sitten pyydä lääke lääkäriltä jos ei auta.

    http://www.anttiheikkila.com/sivu.php?id=2&art=92

    Äänestä

ei toimi tuo simvastatiini. Saattaa toimia toinen lääke kuten kauppanimeltään Lipitor. Siinä on vaikuttavana aineena atorvastatiini ja se tehoaa useimmiten ja pienemmällä annostuksellakin.

Yleensä Lipitor auttaa jo 10mg päiväannoksella.
Jos käyttää Lipitoria saa varautua maksamaan itse lääkkeen, sillä sitä ei korvata samoin kuin simvastatiinia.Tiedän lähipiiristä neljä Lipitorin käyttäjää ja heillä ei muu lääke toiminut. Lääkekorvauksen saa jos on todettu sepelvaltimotauti ja vahva sukurasitus ja noista pitää olla lääkärintodistus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaikki muuttuu kirjoitti:

Tietääkö joku, miksi kolesteroliarvot eivät meinaa enää laskea, vaikka Simvastatiini-kolesterolilläke tupalttiin. Nyt menee jo 40 mg/ pv. Aiemmin vuosi sitten oli kokonaiskolesteroliarvo 4.6. Nyt 3 kk sitten 6.5 kun lääkettä oli 20 mg. Nyt 5.9, kun annos on 40 mg.Hormonilääke on ollut 7 kk käytössä.Paino on noussut 11 kg 7 kk aikana, vaikka en syö paljon.Jatkuva väsymys, varsinkin illalla vaivaa.Astma ollut 8 kk ja vaikea.Mikä on vialla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu