LandRover Freelander, vattu mikä pommi!

Infraz

Voi kyrvännuppi mitä insinööritaidon kukkasia noi Freelanderit on! Siis ne ykköskoriset.
Systerillä 1999 mallin 1.8 bensa-freelander.
Ajeli sillä puolisen vuotta, kun lähti sylinteriputket omille teilleen ja lohko kansi aivan pärskeinä, vedet ja ölhyt puurona yms eli kone kilahti ihan täysin.
Kuulemma enemmän ominaisuus kuin vika, että noihin perhanan köttösiin saa koneen vaihtaa 50tkm - 100tkm välein.
Systerin laitteella ajetti 130tkm.
Kyllä nyt jumankauta koneen pitää 300 - 400 kestää kasassa!
paskan möivät. Älkää kajotko noihin jos suinkin voitte välttää.

Uus takuukunnostettu kone 2700e ja töiden kanssa neljän tonnin paukku.
Paaliin päätyy tuo mutterikasa tai varaosiks.

11

8226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tekniikan ongelmiin se kaatui muukin Englannin autoteollisuus. Tehdään niin kuin aina ennenkin, mitään ei voi tehdä yhtään paremmin...

    • abcdef

      Harmi homma, mutta kirjoita oikealle palstalle.
      Freelanderit, CRV:t ja RAV:it EI OLE MAASTUREITA!

      • olet yksi suuri

        PELLE!


    • Freekkumanni

      Yksi kone vaihdettiin alle 140tkm ja nyt meni vedet ja öljyt sekaisin uudesta koneesta 90tkm kohdalla. Juu ei nuo oo tarkoitettukaan kestävän. Mutta kuka hullu nyt noihin tehdaskorjattuja laittaa. Rover 75 koneita saa alle kahteeentonniin ja jonkun mekaanikko-opiskelijan saa sen asentaan muutamalla satasella. Ei ole vaikeaa vaihtaa.

      Ja joka kerran saa taas yli 50tkm ajoaikaa taas. Muutenhan nuo ovat ihan hienoja autoja. Ja voithan samalla vaihtaa sen 75 turbon koneen paikalleen. Saat 30 heppaa lisää..

    • Kokemuksella

      Juu, ja noiden 1.8 bensakoneiden kannentiivisteongelman on aiheuttanut vain yksi: Noi 1.8 bensamottien ongelmat tulivat kun bajerilaiset olivat isäntänä talossa. Päätettiin kuluja leikata, ja siellä joku insinööri määräsi kannen teräksiset ohjaritapit muutettavaksi muovisiksi. Ne sitten ajan kanssa kuluvat ja aiheuttavat juuri tuollaisen tapahtuman, jos ongelmaa ei korjaa ajoissa. Ensimmäinen merkki tuosta kansiongelmasta on, että paisarisäiliössä vesi laskee maksimista reilusti alle minimiin muutamassa viikossa. Vielä tässä vaiheessa pystyy koneen hajoamisen estämään kun vaihtaa uuden kannentiivisteen ja ne ohjaritapit teräksisiksi (jotka tulevat uuden tiivisteen mukana).

      Bajerilaiset kun möivät Roverin, muutettiin noiden mottien muoviset tapit samantien takaisin teräksisiksi, mutta tämä tapahtui liian myöhään, vahinko oli jo tapahtunut...

      Jos tuon kannentiivisteen ja ohjaritapit vaihtaa ajoissa, tuo 1.8 motti on aivan hyvä, mutta mielestäni vähän liian pieni Freelanderin keulalle.

      • eteenpäin on

        nuo tapit on vaihdettu, kiinnostai tietää kun olen tässä miettinyt kyseistä autoa, toki dieselinä taitaisi olla turvallisempi ostos.


      • Kokemuksella
        eteenpäin on kirjoitti:

        nuo tapit on vaihdettu, kiinnostai tietää kun olen tässä miettinyt kyseistä autoa, toki dieselinä taitaisi olla turvallisempi ostos.

        Diesel -versioista tiedän sanoa sen verran, että Freelander 1:set joissa on bmw:n moottori, niissä on ollut polttoaineen siirtopumppuvikoja, ja turbon letkuissa on ollut jotain ongelmaa. Ensimmäiset Freelander 1:set dieselillä olivat Roverin omalla moottorilla, ja siitä olen kuullut että se olisi ollut jopa luotettavampi kuin bmw:n moottori, mutta Roverin dieselin huonopuoli oli se, että se on jakohihnalla. Freelander diesel 1990 -luvun lopusta ovat melko suurella todennäköisyydellä Roverin dieselillä, kun bmw:n dieseli tuli mukaan joskus 2000 - 2003, en muista aivan tarkasti.

        Tuo tappien muuttuminen teräksisiksi on ollut vähän hidasta, kun aikoinaan Powertrain (tehdas joka teki Rovereihin ja osaan Land Rovereista moottorit) teki näitä kannen ohjaritappi"vikaisia" koneita aikamoisen määrän ja niitä ylijääneitä sitten istutettiin omistajanvaihdoksen jälkeenkin. Powertrain teki Roverin 1.8 bensat, koneet joita löytyy sekä Freelander 1:stä että Rover 75:sta ja Rover 45:sta, sekä 1.4 ja 1.6 bensakoneet joita taas on Rover 200/25:ssa ja Rover 400/45:ssa. Ja noissa kaikissa on tuo tappiongelma.

        Jotkut kappaleet Rover 25:sta ja 45:sta voivat olla ainoita Suomen markkinoilla joihin tuo tappikorjaus ehti ennenkuin Roverin maahantuonti Suomeen loppui.

        Suomen markkinoilla oleviin Rovereihin noita ohjaritappeja on vaihdettu osittain tehtaan takuulla, osittain jatketulla tehtaan takuulla ja osittain auton omistajan omalla kustannuksella, ja lopuissa ko. vika ei ole tullut edes ilmi.

        Oikeastaan ainut varmistus sille, onko kannentiiviste uusittu ja tapit vaihdettu, on kysyä auton edelliseltä omistajalta onko ko. remppa tehty. Jos kannentiiviste on vaihdettu, sillon on myös tapitkin teräksiset, koska uuden kannentiivisteen mukana tulee teräksiset tapit. Jos taas koko moottori on vaihdettu, sitten on 50 / 50 mahdollisuus, onko tapit teräksiset vai ei.

        Jos remppaa ei ole tehty, sen teetättäminen ei ole aivan järkyttävän hintavaa (aikoinaan omistin 200:sen Roverin johon tuo remppa piti tehdä, se maksoi muistaakseni jotain 480e) eli hyvien kesä- tai talvirenkaiden hinnan. Ja tuosta selviää aika helposti sillä, kun vain malttaa seurata jäähdytinnesteen tasoa. Jos nestettä häviää maksimista reilusti alle minimin kolmessa viikossa, on se ensimmäinen oire siitä että kannentiiviste pitää vaihtaa mahdollisimman pian. Itellä kävi tuossa 200:ssa Roverissa noin, eikä asian suhteen ollut mitään ongelmaa, kun vain vaihdatin sen tiivisteen pian sen jälkeen kun nesteen kulumisen huomasin.


      • Landeri
        eteenpäin on kirjoitti:

        nuo tapit on vaihdettu, kiinnostai tietää kun olen tässä miettinyt kyseistä autoa, toki dieselinä taitaisi olla turvallisempi ostos.

        Moin.
        Olen ajellut freelander vm. 03 TD4 A S,llä kolmen vuoden ajan. Ainoat korjaukset jotka olen tehnyt, polttoainesuodattimen vaihto, turbon paineletku halkesi, vaihdettu. Öljyt olen vaihdellut itse, nyt vain ilmeni automaattivaihteistoöljyn kanssa hiukan ongelmia, mutta sitäkin löytyi merkkiliikkeen varaosista. Tosin kallista oli 100e 5L, vielä pitäisi löytää automaattilaatikosta täyttötulppa. Sen pitäisi olla jossain laatikon yläosassa. Muuten olen ollut tyytyväinen tuohon ajokkiin, sillä pääsen kelillä kuin kelillä jyrkkämäkisen mökkitienkin hyvin.


      • lantikka

        LandRover Feelancer jo 10 vuotta BMW koneella. Mainittu turbon letku on vaihdettu, ( muistuttaa vesiletkua n. 27,- €) Toinen "vika" on kuulemma BMW 4 ja 6 sylinterisien mallien tarve. On juuri tämä polttoaineen siirtopumppu, Kannattaa kuulemma vaihtaa jotain 100.000 mk paikkeilla. Helppo vaihtaa eikä maksa montaa kymppiä. Ajoin kyllä 330000 km alkuperäisellä. ( Lähtee kylmänä käyntiin, ei lämpöisenä, näin omassani, huolto ei paikallistanut vikaa. Kaikkeen löytyy apu Lohjalta yleensä jo puhelimesa. ) Auto on todella luotettava ja täysin harmiton palvelia. Voin suositella kokemuksiemi mukaan !


    • Camel Boots-mies

      Mulla on tuollainen ongelmatapaus 1.8i alle 70tkm ajettu. Pitäiskö suosiolla vaihtaa kannentapit vaan vain seurata jäähdytyssäiliön tasoa huolella?

      Olen sen verran automiehiä, että osaan kyllä lisätä nestessä, en paljon muuta. Öljyt osaan kyllä vaihtaa ;)

    • Land Rover Defender

      Isä osti uutena Land Rover Defenderin 88
      vuonna 1973. Diesel oli, mutta moottorille ei tehty koskaan mitään remonttia. 20-vuotta se meillä oli. Täysin sotavehje.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      147
      6822
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      614
      2508
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      47
      1720
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1401
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      89
      1252
    6. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      71
      1107
    7. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1063
    8. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1055
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      1049
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      63
      976
    Aihe