Onko muita???

äippä08

Hei!

Mun tilanne on seuraavanlainen. Mulla on ihana 1v1kk vanha tyttö. Olen naimisissa, oma tupa, vakityö odottamassa kun palaan hoitovapaalta ja kaikki muutenkin ulkoisesti kunnossa. Lapsi on ollut alusta asti "helppo", nukkuu yöt hyvin, syö ja kasvaa hyvin. Saan nukkua yöni hyvin, mutta silti olen aivan poikki. Tuntuu ettei tämä mun elämäni kiinnosta yhtään. Olen 25 v ja ollut mieheni kanssa lähes 11 v. Mies on hyvä isä ja osallistuu hyvin lapsen ja kodin hoitoon. Tuntuu vain ettei hän arvosta minua, ja sitä mitä täällä kotona teen, millään lailla. Hän odottaa minulta enemmän kuin pystyn ja jaksan antaa. Luulen, etten rakasta häntä enää kuin ystävänä. Hän ei tiedä ajatuksistani mitään.

Päivät lapsen kanssa kuluvat nopeaa, mutta odotan vain sitä hetkeä kun saan laittaa hänet nukkumaan, että saan edes hetken olla rauhassa. Tunnen todella huonoa omaatuntoa tuollaisista ajatuksista...Tuntuu vain etten jaksa. Olen huono äiti ja huono vaimo.Mieheni ei voisi mitenkään ymmärtää sitä etten jaksaisi huolehtia lapsesta ja kodista. Onhan kotona olo niin helppoa ja kivaa. Ei tarvi kuin olla!

Tuntuu että olen aivan eksyksissä koko elämäni kanssa ja välillä tuntuu että elän jonkun muun elämää. Olen vasta 25 ja tuntuu että elämäni on lopussa. Tiedän olevani myös itsekäs ja lapsen etu pitää laittaa etusijalle ja tottakai pyrinkin siihen, mutta en vain aina jaksa...

2

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onneli

      Hei!
      Luulenpa, että et ole millään lailla yksin tuntemustesi kanssa, äitejä, jotka ovat kokeneet/kokevat samankaltaisia tunteita löytyy varmasti paljonkin suomen maasta. Näin ainakin itselläni sekä tuttavapiirissäni. Ehkäpä olet tullut elämässäsi siihen pisteeseen, jossa kaikki on todellakin ulkoisesti hyvin, mutta kuitenkaan et ehkä jossain kohti ole osannut kuunnella itseäsi, jokin asia ei olekaan kohdallaan.. voithan olla myös oikeasti masentunut- kenties tarvitsisit selvittää asiaa lääkärillä ja yrittää saada aikaa ammattiauttajan puheille.
      Rakastat varmasti ihanaa lastasi, mutta on varmasti rankkaaa tajuta, kuinka kokonaisvaltaista ja sitovaa äitiys/vanhemmuus loppujen lopuksi on. Kyllä keho ja mieli alkavat jossain vaiheessa huutaa sitä omaa rauhaakin- se on varmasti ihan luonnollista.
      Useimmiten se, että ajattelemme olevamme riittämättömiä jollekin toiselle ihmiselle, juontaa juurensa omista tunteistamme, siitä ettemme oikastaan täytä omia vaatmuksiamme. Voisikohan näin olla myös suhteessa mieheesi?
      Tutkaile ja kuuntele itseäsi, hae ihmeessä apua jos tuntuu ylitsepääsemättömälle. Matka itseen ja oman ajatusmaailman penkomiseen on pelottava ja ahdistava juttu, mutta sitä kautta voit lopulta löytää rehellisemmän tavan elää, voit oppia hyväksymään itsesäsi niin hyvät kuin huonot puolesi. Voimia sinulle tästä eteenpäin!

    • ilmassa?

      Minulla kaksi pientä lasta ja samoin hyvä tilanne ulkoisesti. Kotona olo on ollut rankkaa ja samalla ihanaa.

      Meillä naisilla on paha tapa jättää ne omat tarpeet viimeiseksi. Valitettavasti totuus on se että jos et itse voi hyvin, muutkaan perheessäsi ei voi hyvin!

      Oletko yhtään harkinnut esim. palaamista töihin vähän aikaisemmin, vaikka osa-aikaisesti? Aikuisten seura tekee kummasti hyvää sen jälkeen kun on pitkään ollut kotona. Vaikka lapset olis miten ihania tahansa, niin myönnettäköön että joillekin se arkinen puuhastelu voi olla turhan yksitoikkoista ja puuduttavaa. Jos rupeaa siltä tuntumaan, niin silloin on parempi mennä töihin. Älä kuvittele että teet palveluksen lapsellesi uhrautumalla hänen vuoksi kotiin jäämällä!

      Juttele tuntemuksistasi ennenkaikkea miehesi kanssa ja jos se ei onnistu niin sitten vaikka neuvolassa. Tee testi jolla pyritään löytämään masentumisen merkkejä. Sillä taudilla ei ole leikkimistä, ja usko vain että siihen et halua sairastua.

      Itse kaipaisin kaikkein eniten mahdollisuutta olla mieheni kanssa kahden. Ja saada nukkua yöt hyvin. Mennä treffeille oman miehen kanssa kaikessa rauhassa. Lähteä vaikka risteilylle tai hotelliin yhdeksi yöksi:) Meillä vain ei ole sitä turvaverkoston luksusta että voisi viedä lapset mummolaan tuosta vain. Ovat siis satojen kilometrien päässä ja toisella melko iäkkäitä ja sairaita. Lähinnä tässä vain odotellaan että lapset kasvaa (lue oppivat nukkumaan kunnolla) ja kyllä se siitä paranee, siis avioelämä. Tärkeintä on että kunnioitus ja yhteiset tavoitteet löytyy ja sitä hellyyttä.

      Aina ei voi olla kivaa eikä tarttekaan olla. Kun on välillä niitä kuoppia niin sieltä on tosi kiva tulla taas ylöspäin. Ja jos sinne kuoppaan jämähtää liian pitkäksi aikaa, niin on aika hakea apua. Hoida itsesi ensin kuntoon, samalla hoidat koko perhettäsi :) Itse ajattelen näin: viime kädessä jokainen meistä on itse vastuussa omasta onnellisuudestaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      130
      7172
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2539
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      264
      1220
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1019
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      161
      947
    6. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      900
    7. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      69
      889
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      764
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      733
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      711
    Aihe