Olen harkinnut siiryväni osa-aikatyöhön
Kysymys onkin että kuinka paljon häviän palkassani
nykyiset kk ansiot ovat 1800brutto ja 1300netto
työaikani on 7,39h ja ajatus on tehdä siitä puolet
Onko kellään kokemuksia
Onko vuorotteluvapaa parempi vaihtoehto
olen ollut työssäni yli 25v
Kiitos vastauksista jo etukäteen
osa-aikalisä
6
9564
Vastaukset
- bruttopalkka
Esim. meidän tessissä: Osa-aikatyötä tekevän toimihenkilön palkka määräytyy sovitun työajan ja enimmäistyöajan suhteessa. Siis jos tekee puolet työstä saa puolet täydestä bruttopalkasta.
Nettopalkkasi eli oikeastaan veroprosenttisi saat arvioitua www.vero.fi -sivulta löytyvällä laskurilla.
Vuorottelukorvauksen suuruudesta saa käsityksen www.tyj.fi -sivuilla olevasta vuorottelukorvaustaulukosta.
Huomaa kumminkin, että oma aikomus ei riitä, vaan työnantaja päättää, voitko siirtyä osa-aikatyöhön tai pääsetkö vuorotteluvapaalle. Kysy siis esimieheltä, mitä mahdollisuuksia on.
Osa-aikatyössä voi olla mahdollista saada osa-aikalisää, jos löytyy työtön työnahakija tekemään sitä toista puolta. Siitä voit lukea www.mol.fi -sivuilta tai kysy TE-toimistosta. - hyviä...
Palkkasi olisi siis noin puolet eli 900 brutto. Osa-aikalisä olisi noin 25 % bruttoansioistasi eli noin 450 euroa. Veroja en uskalla sanoa. Osa-aikalisässä etuna on lomien kertyminen ja taloudellinen tilannekaan ei heikkene paljoa, verotus tasaa tilannetta. Tosin joudut olemaan sitten esim. viikko töissä, viikko vapaalla eli osittain työssä. Hyvä systeemi, jota jostain syystä suht vähän käytetään.
Vuorotteluvapaan aikana voisit saada 80 % ansiopäivärahan määrästä, jos kuulut kassan piiriin. www.tyj.fi -sivusto on ihan hyvä infosivu.
Te-toimistosta saat lisätietoja molemmista systeemeistä. - Kiinnostunut3
Hei voiko vuorotteluvapaalla tehdä ollenkaan töitä, toiselle työnantajalle, vaikuttaako työnteko heti vuorotteluvapaakorvaukseen? Kiitos vastauksesta, onko kokemuksia?
- teoreetikkona
tulot vaikuttavat siten, että vuorottelukorvauksen suuruus lasketaan sovitellusta ansiopäivärahasta. Yli kahden viikon kokoaikatyön ajalta ei ole oikeutta vuorottelukorvaukseen.
http://www.iaet.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=151:vuorottelukorvauksen-suuruus&catid=48&Itemid=114&lang=fi
Töitä voi tehdä, mutta vaurastumaan ei pääse - vuorovapaalla ollut
"Olen harkinnut siiryväni osa-aikatyöhön, ajatus on tehdä siitä puolet"!
Osa-aikatyö samasta työssäsikö olet tekemässä sopimusta ja samasta tuntipalkastako??? TES määrittää työaikalain eli ei noinvain voi kertoa työnantajalle että alan tekemään vain puolet työajastani, piste! Verotuksesi on tosi erikoinen mitä lukemia annat?...hmmm
On vaihdettava alaan jossa se on käytäntönä, mutta sen palkkausta et voi tietää nyt, vaan silloin kun se työ on!
Vuorotteluvapaa on max. (12kk) yhtäjaksoisesti vuoden mittainen tai 24kk;n aikana yhteensä sen ajan ilman työvelvoitetta eli onko kyse vuodesta vai seuraavat 10v. on hieman epäselvää tässä kyselyssä???
No jokatapauksessa näillä tiedoin sanoisin että vv on hyvä ja varmempi saamaan sen sovitun kk korvauksen! MUTTA jos koet että saat työtä 4h ja teet mieluusti sen 4h/pvä sekä olet tyytyväinen siihen niin silloin jopa ehdoitta parempikin vaihtoehtona!
Onnea valinnoille! - opeope1
Osa-aikatyö ja aikaisemmin tunnettu käsite osa-aikavapaa/-lisä ovat kaksi eri käsitettä.
Mol sivuilta löysin tämän, koska itse etsin asiaa:
"Osa-aikalisä poistui 1.1.2013
Osa-aikalisä, jota työ- ja elinkeinotoimistot ovat harkintansa mukaan voineet myöntää kokoaikatyöstä vapaaehtoisesti osa-aikatyöhön siirtyvälle, on poistunut työ- ja elinkeinotoimistojen palveluvalikoimasta 1.1.2013.
Osa-aikalisää voidaan maksaa ennen 1.1.2013 voimassa olleiden säännösten perusteella, jos osa-aikalisäsijaisen työsuhde on alkanut ennen 1.1.2013. "
Jhttp://mol.fi/mol/fi/00_tyonhakijat/05_vuorotteluvapaa_ja_osa-aikatyo/index.jsp
Itse olin vuorotteluvapaalla 2009. Nyt teen lyhennettyätyöaikaa tämän vuoden. Palkka on myös alempi suhteessa työmäärään. Meillä pystyi sopimaan työnmäärän työnantajan kanssa. Esim 50% tai 75% tai 80% täydestä työmäärästä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1741534Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.561225puukkotappelu-keskella-tieta
https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo131201- 511101
Missä Martina miehineen?
Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M1931074- 61972
- 51752
Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen
Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm252737Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?
Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel33720- 37702