Miksi palstalaiset antavat itsestään menestyjä-vaikutelman

Puhutte yliopistoista, huippututkijoista ja olette kaikki seura-elämän taitajia.

Oletteko ihan tosissanne?
9328
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

elämää ei oikeasti ole.

Äänestä

jonkun , joka näin antaa ymmärtää itse itsestään?

Äänestä

Yliopistopellet ovat velttoja luusereita. Voisit vilkaista vaikkapa verokalenteria, niin tiedät jotain menestyyjistä..

Äänestä
  • Olen minäkin ajoittain ajatellut, että humanistiset tieteet ovat huuhaata ja luonnontieteet parempia :-)

    IT-alalla muuten on sellaisia kavereita, jotka on revitty töihin vuosituhannen alussa kesken opiskelun. Heillä työkokemus on tärkeämpää kuin muodollinen pätevyys. Kaikilla heistä ei edelleenkään ole valmista tutkintoa, mutta veltoiksi luusereiksi heitä ei voi sanoa.

    Äänestä

  • MichikoXX kirjoitti:

    Olen minäkin ajoittain ajatellut, että humanistiset tieteet ovat huuhaata ja luonnontieteet parempia :-)

    IT-alalla muuten on sellaisia kavereita, jotka on revitty töihin vuosituhannen alussa kesken opiskelun. Heillä työkokemus on tärkeämpää kuin muodollinen pätevyys. Kaikilla heistä ei edelleenkään ole valmista tutkintoa, mutta veltoiksi luusereiksi heitä ei voi sanoa.

    Kirjoitat nyt paljon mielenkiintoisia viestejä... Täytyy se sanoa, että siis se muodollinen pätevyys ei ole koskaan erityisen tärkeää, vaikkakin tarpeellista se voi olla sosiaalisen aseman parantamiseksi.
    Eihän vielä mikään tutkinto tee ihmisestä pätevää ihan silläkin perusteella, että arvioijan subjektiivinen kanta ei välttämättä ole sopiva arviointiin. Myöskin liian hyvä voi jäädä valmistumatta, jos valmistumisen kriteerit ovat "pirusti paskaa perkeleenmoisella kiireellä tutkinnon puolesta".
    Mielestäni pyrkimys ei pitäisi olla koskaan minkään muodollisuuden suorittamiseen, vaan keskittyminen johonkin alaan/asiaan ja kyky arvioida asioita itse. Mielestäni se on elämän hukkaan heittämistä, jos suorittaa vain tutkinnon muodollisuutena.

    Äänestä

taitaa olla siun omassa silmässä - tai sielussa.

Jotkut myös ovat akateemisia, jotkut jopa tutkijoita. Se on tosiasia. Tahdotko joidenkin valehtelevan ammatistaan?

Menestymistä voi mitata monilla mittareilla. Sinunkaan ei ole pakko mitata sitä juuri noin.

Äänestä

En vissiin ole vielä mainostanut tarpeeksi olevani myös aivokirurgi ja astronautti. Ja siltikin olen tällä palstalla korkeintaan keskikastia ajatuksenjuoksun suhteen...

Äänestä

en usko, että henkilöillä, jotka tänne kirjoittavat, olisi paljoakaan yhteistä.

Ja vaikutelmasta, ei suuret sanat suuta halkaise.. tarkoitin tuolla sitä, että kuka vaan voi antaa itsestään minkälaisen vaikutelman hyvänsä.

Siihen ajatukseen perustuen tuskin kukaan on kovin tosissaan.

Äänestä

menestyjä, en taida seuraelämää enkä ole edes huippututkija. Olen tavallinen kömpelö tallaaja ja ihan ylpeä siitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uusi palstalainen kirjoitti:

Puhutte yliopistoista, huippututkijoista ja olette kaikki seura-elämän taitajia.

Oletteko ihan tosissanne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu