Vaatteita pitkille miehille!

Poikaystävälleni on vaikea löytää vaatteita kun hän on sen verran pitkä. Farkkuja nyt löytyy lähes joka kokoa, mutta paidoissa/takeissa täytyy aina valita koko XL tai XXL pituuden puolesta mutta sitten ne näyttävät jo aika teltoilta.

APUA! Ehdotuksia jostain erikoisliikkeestä tai vaatemerkistä, josta löytyis pidempiä malleja?!

Kiitos jo etukäteen!
51551
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

liike kuin Bigformen joka on erikoistunut isojen ja pitkien miesten vaatteisiin. Niillä on myös nettikauppa osoitteessa http://www.bigformen.fi
Sieltä löytyy ainakin nahkatakkeja.

Äänestä

Älä ole huolissasi. Kokemuksesta voin sanoa, että kun poikaystäväsi hieman saa lisää ikää ja kasvaa muutenkin siinä sivussa, niin jo ovat pian XL:n ja XXL:n takit jo aivan oikeaa kokoa. Nyt hetken näyttävät hieman väljiltä, mutta sopiihan ainakin alle tavaraa, jos sattuu kylmempikin ilma.

Äänestä

Noista isojen miesten liikkeistä löytyy lähinnä leveitä vaatteita. Toisaalta tavallista paremmista miestenvaateliikkeistä löytyy slim-mitoitettuja paitoja tai A- tai B-mitoitettuja pikkutakkeja ja pukuja jos pituus ei mene yli kahden metrin.

Päällystakit ovat ongelma, niissä ei ole eri leveysvaihtoehtoja. Täytyy melkein kokeilla malli mallilta, jos löytyisi kapeampi. Takin pituuden riittäminen on toinen ongelma.

Ikä ei välttämättä korjaa vaatteiden leveysongelmaa. Olen itse viiskymppinen ja painoa on kolmekymmentä kiloa enemmän kuin parikymppisenä, mutta tarpeeksi kapeiden vaatteiden löytäminen on yhä ongelma. No, löytyyhän niitä, mutta teinimallisto mataline housunvyötäröineen ei oikein sovi ikämiehen imagoon.

Äänestä

Onko hän mahdollisesti pitempiraajainen?
Itselläni sama ongelma tavallisempien vaatemerkkien (Melkat ym) kanssa, eli hihat jäävät liian lyhyiksi vaikka muuten istuisikin.

Helsingissä mm Brothers myy paitoja jotka ainakin itselle istuvat kuin valettu, koska niitä ei ole tehty suomalaisten lyhytaajaisten mittojen mukaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


anonyymi kirjoitti:

Poikaystävälleni on vaikea löytää vaatteita kun hän on sen verran pitkä. Farkkuja nyt löytyy lähes joka kokoa, mutta paidoissa/takeissa täytyy aina valita koko XL tai XXL pituuden puolesta mutta sitten ne näyttävät jo aika teltoilta.

APUA! Ehdotuksia jostain erikoisliikkeestä tai vaatemerkistä, josta löytyis pidempiä malleja?!

Kiitos jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu