Aika usein tavallinen perheenäiti tai -isä, joka on irtisanottu tutasyihin vedoten tai jäänyt työttömäksi firman loppumisen tai konkurssin myötä. Useimmiten asuu ruuhkasuomen ulkopuolella, eniten löytyy Itä-Suomesta ja Lapista. Perhe, lasten koulut, puolison työ ja omistusasunto (jonka hinnalla pääkaupunkiseudulta saa keittokomeron puolikkaan) ovat syitä, miksi ei heti ensimmäisenä olla menossa ruuhkasuomeen siivoamaan 2h/päivä klo 5-7 aamulla. Tämän työttömän suurin haave on löytää töitä ja hän etsii niitä aktiivisesti. Käy kursseja, toivoen että sieltä ura urkenisi.
Tällaisia ovat kaikki minun tuntemani työttömät.
Sitten tiedän, mutta tuttavapiiriini ei varsinaisesti kuulu, yhden kaljakuppiloissa päivät pitkät istuvan tyypin, vielä työikäisen. Hän on sairaseläkkeellä selkänsä takia ja masennus työkyvyn menettämisestä on saanut elämän pois raiteiltaan.
Työhaluttomia työttömiä en tunne yhtään. Jostain kumman syystä näitä ihme tyyppejä ja juoppoja on työssäkäyvien tuttavapiirissä, kertoo paljon siitä, millaisessa seurassa he vapaa-aikaansa vietävät.
Tällaisia ovat kaikki minun tuntemani työttömät.
Sitten tiedän, mutta tuttavapiiriini ei varsinaisesti kuulu, yhden kaljakuppiloissa päivät pitkät istuvan tyypin, vielä työikäisen. Hän on sairaseläkkeellä selkänsä takia ja masennus työkyvyn menettämisestä on saanut elämän pois raiteiltaan.
Työhaluttomia työttömiä en tunne yhtään. Jostain kumman syystä näitä ihme tyyppejä ja juoppoja on työssäkäyvien tuttavapiirissä, kertoo paljon siitä, millaisessa seurassa he vapaa-aikaansa vietävät.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Laiskat irtisanotaan ja firmat menee konkurssiin laiskojen työntekijöiden vuoksi.
Työpaikan löytää mistä vain tunnin sisällä.
Sinähän kerroit, että sinun tuntemasi työttömät eivät hae työtä vaan haluavat möllöttää korpimökissään.
Minäkin voisin mennä lumia luomaan pihalta, mutta PALKKAA siitä ei saa.
Palkka on se, minkä takia töissä käydään.
Palkka on se, millä maksetaan vuokra ja laskut.
Palkka on se, millä ostetaan ruokaa.
Olen tehnyt töitä 15-vuotiaasta ja olen työskennellyt Suomessa, ulkomailla, yksityisellä ja valtiolla. Ikävä kyllä kyseessä oli aina jonkinlainen sijaisuus. Edelliset 5 vuotta olen yrittänyt löytää pysyvää työtä, mutta turhaan. Voipi olla, että löytäisin jonkun työn tunnissa, mutta en ole sen takia opiskellut kolmea tutkintoa, jotta voisin tehdä p***ahommia pikkurahalla.
Aika paksua väittää, että laiskat irtisanotaan. Päinvastoin - yleensä irtisanotaan se, joka painaa niska limassa duunia huonolla palkalla. Hyväpalkkainen tj saa lähes aina pitää oman työnsä.
"en ole sen takia opiskellut kolmea tutkintoa, jotta voisin tehdä p***ahommia pikkurahalla."
Olet opiskellut vääriä tutkintoja, kun ei ole vakiopaikkaa. Älä valuta vastuuta valinnoistasi muille. Nöyrtyminen on sulle se ensi askel vakiduuniin.
Niinkö? Mitä minun sitten olisi pitänyt opiskella?
En ole tuo toinen vastaaja, mutta vähän samantapainen historia.
Minä ihailen teitä ennustajia, jotka osaatte aina valita oikean alan monta vuotta etukäteen, sekä olette soveltuvia kaikille aloille mitä maailmasta löytyy.
Mutta esim. minä en ole, joten joudun ottamaan riskejä ja opiskelemaan sitä mikä kiinnostaa ja missä silloin valintahetkellä on töitä. It-alalla oli hyvin töitä, mutta nyt haetaan KOKENEITA OSAAJIA. Itselläni on niin kokemus kuin koulutus alalata vanhentunut. Hoitoalalle minusta ei ole monestakaan syystä, tumpelo, sisäelimet ällöttää ja olen liian ujo. Ensimmäinen tutkintoni oli hyvin työllistävä aikoinaan ja sainkin vakipaikan, mutta sen alan työt romahtivat edellisen laman aikaan.
Hitto vie, hyvä on, se on minun syyni että pörssit romahtivat ja molemmat lamat ovat minun syytäni. On omaa syytäni, ettei minulla ole 7 eri työllistävän alan tutkintoa ja että ei ole työkokemusta kuin muutamia vuosia.
Työmarkkinakelpoinen, sinä aiheutat paljon pahaa mieltä. Ällöttää, että tuollainen tyyppi on hoitoalalla. Nytkin olen alalla, jossa huudettiin työvoimapulaa vielä vuosi sitten. Nyt samalta alalta irtisanotaan, Anteeksi, minun syytäni se on. Ei olisi pitänyt valita alaa, missä oli työvoimapula, olisi pitänyt valita ala missä se ehkä kenties mahdollisesti on tulevaisuudessa. Minun syytäni on myös maailman nälänhätä, uskontosodat ja luonnonkatastrofit. Anteeksi. Muuten, nekin jotka menettävät kotinsa vaikkapa luonnonkatastrofin seurauksena, omaa syytään, olisivat menneet muualle asumaan.