Viikko sitten mokasin ja olin yhdynnässä ilman ehkäisyä. Aamulla heti apteekin auettua menin hakemaan jälkiehkäisypillerin ja otin sen. Varauduin aika järkkyihin oireisiin, kun apteekissakin varoiteltiin ja netistä mitä ehdin lukea niin odotin vaikka mitä oksetuksia, mahakipuja jne. No, kumma kyllä mitään oireita ei ole vieläkään tullut, vähän vaan nännit aristaa, kuten tavallisesti ennen kuukautisia. Pillerin otin siis tiistai-aamuna. Onko tuo pilleri tehonnut minuun ollenkaan, kun mitään oireita ei ole tullut???
Je-pilleri ei mitään oireita?
omituistako..?
5257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
No riippuu siitä kuinka kauan yhdynnän jälkeen otit pillerin ne tehot. Sillä, että sinulle ei sattunut tulemaan siitä oireita ei ole mitään tekemistä sen kanssa onko lääke tehonnut vai ei. Tuskin pakkauksen mukaankaan pilleri ilman muuta aiheuttaa oireita, se SAATTAA aiheuttaa. Eli olit vaan onnekas, ole tyytyväinen.
Eli "mokaus" tapahtui yöllä yhdentoista aikaan ja aamulla otin sen pillerin puoli yhdeksän aikaan heti kun olin käynyt kahdeksalta apteekissa ja ehdin sieltä kotia. Toivon totisesti että tehoaa.. en enää ikinä aijo pelleillä ja nyt vielä kauhuajatus ap-taudeista ja hivistä ja vaikka mistä, varmaan ihan oikein minulle.
olen joutunut ottamaan pari kertaa, osittain tyhmyydestä osittain varovaisuuden takia, je-pillerin ja millään näistä kerroista mitään haittavaikutuksia ei ole minulla ilmennyt, eikä lastakaan ole vielä näkynyt :) pillerin ottaminen on itselläni vaihdellut muutamasta tunnista aina ihan niihin viimisiin hetkiin kun se on mahdollista ottaa. etköhän voi olla siis huoleti :)
olen joutunut kaksi kertaa ottamaan. Kummallakaan kerralla en huomannut yhtään mitään, onneksi.
Kyllä sinä otit sen ihan ajoissa, hyvä juttu.
Otin jälkiehkäisypillerin ystävänpäivänä. Ei tullut mitään oireita. Itseasiassa olo oli normaalia parempi, rauhallisempi jne.
Ainut että ennen menkkoja tuli pari päivää pienet tiputtelut ja kierto on alkanut minulla nyt pidentymään.