Hartiat ja rintalihakset

Tissinkehittäjä

Tässä rupeaa kohtapuoliin olemaan pituuskasvu lopuillansa niin ajattelin nyt ruveta ainakin penkkipunnerrusta harjoittamaan ihan kunnolla kun kotoa kerran penkkikin löytyy. Sitä vain ajattelin kysyä että onko tuo penkkipunnerrus paras(tai ainoa?) tapa saada näkyvyyttä rintalihaksiin ja tietysti vähän harteikkaamman olemuksen? Onko niin että suurilla painoilla lyhyillä sarjoilla saa kokoa lihaksiin helpoiten? Ja onko tuohon hyvä tehdä jotain lihasten lämmittelyjä ensin? Jos, niin miten?

Tuli nyt paljon kysymyksiä kerralla, toivottavasti ei haittaa! Kauemmin jo kiinnostanut alkaa harjoittamaan voimanostoa mutta en ole uskaltanut jos siitä olisi jotain haittaa kasvulle. Mutta ei kai penkkipunnerruksesta ainakaan ole? Muutama sentti voi nimittäin olla tulossa vielä, enkä haluaisi mitenkään niitä estää tulemasta kun ei tuota pituutta mitenkään liikaa ole. :

9

657

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---------------

      Treenaa mieluummin volyymipainotteiseen bodytyyliin penkkiä, pitkiä sarjoja ja usein. Voimaakin tulee.

    • selvyyttä

      Aloittelijoilla tuntuu olevan aina homman raamit epäselviä. Tässä näkemykseni asiasta.

      Voimailua voi harrastaa monella tavalla:

      1 olympianostossa eli painonnostossa tavoitellaan kahden suorituksen yhteenlaskettua maksimia (tempaus ja työntö). Harjoittelu on monipuolista kun haetaan raakaavoimaa, räjähtävää voimaa, liikkuvuutta, kimmoisuutta. En ole tuota oikeasti harrastanut, jos kiinnostaa kanattaa liittyä lajia harrastavaan seuraan.

      2 voimanostossa tavoitellaan kolmen suorituksen yhteenlaskettua maksimia: jalkakyykky, penkkipunnerrus ja maastaveto. Harjoittelussa painotetaan raakaa maksimivoimaa, toistot useimmiten 1-5 (toki vaihtelua harjoittelusyklin mukaan pitempiinkin sarjoihin). Useimmat hieroo noita kolmea kilpailusuoritusta useita sarjoja peräkkäin, vähän apuliikkeita päälle.

      3 bodauksessa haetaan symmetristä, erottuvaa (=rasvatonta) lihasmassaa. Harjoittelussa keskitytään lihaksiin, ei liikkeisiin. Toistot 6-12 / sarja, syklin mukaista vaihtelua. Ravinnolla on oleellinen merkitys harrastukselle.

      4 Muiden lajien apuharjoittelussa voimailulla on oma roolinsa, kannattaa liittyä lajia harrastavaan seuraan ohjeiden saamiseksi.

      Sitten tietysti se yleisin, eli kuntosaliharjoittelu, jossa on enemmän tai vähemmän onnistuneesti sotkettu ylläolevia ja lisätty ripaus omasta päästä.

    • Aladdin85

      Ei kannata mitään yhtä tai paria lihasryhmää hioa unohtaen muut. Sillä lailla ei tule symmetrinen ja aidosti kehittynyt vartalo. Esim.olkapää koostuu monesta eri lihaksesta ja rintaa vastapäätä on yläselkä ja muhkean ylävartalon vaikutelma syntyy siitä kun sekä selkä että rinta ovat kunnossa.

      Oikeastaan älä kysele täältä S24:stä vaan rekisteröidy vaikka Pakkotoiston foorumille tai UFS:ään tai niihin molempiin. Siellä on asiantuntemusta.

    • Mikkiksen pake
      • paketti mikkis

        En!


    • Punttaamaansiitä-

      Mikä V-n käsitys tuo on että punttia nostelee niin kasvu loppuu??? Sehän parantaa kasvua! Ei kai muksut eikä moni aikuinenkaa lataa maxi rautoja ja sitte peräsuoli pitkällä riuhdo??!!
      Ennen vanhaan muksut oli halkopinolla,heinätöis jne eikä kukaan sanonut: älä tuu tänne,,, loppuu kasvu!

      • kasvuloppu

        kyllä se loppuu isäni oli lyhyt ja tehnyt 12vuotiaasta raskaitatöitä ja itse olen lähes 2m pitkä, joten syytä on olettaa, että isänikin olisi ollut pidempi, kuin170cm, kun kerran vanhempien pituudesta ja lapsen neuvolamittauksista voidaan päätellä kuinka pitkäksi lapsi kasvaa


      • Isukki hukassa?
        kasvuloppu kirjoitti:

        kyllä se loppuu isäni oli lyhyt ja tehnyt 12vuotiaasta raskaitatöitä ja itse olen lähes 2m pitkä, joten syytä on olettaa, että isänikin olisi ollut pidempi, kuin170cm, kun kerran vanhempien pituudesta ja lapsen neuvolamittauksista voidaan päätellä kuinka pitkäksi lapsi kasvaa

        Kukahan se oikea isä on? =)


    • fhiqugfi

      Oletko varma että olet juuri sen miehen poika jota luulet isäksesi? :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      191
      11184
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      38
      8097
    3. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      109
      7623
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      5
      7419
    5. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      91
      5802
    6. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      54
      5252
    7. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      15
      5099
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      38
      5042
    9. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      6
      4016
    10. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      27
      2758
    Aihe