Tuossa viikonloppuna leivoin ja miesystäväni kysyi voiko hän auttaa, mikäs siinä osaathan sinä pullia pyöritellä. Siinä naureskeli että mitähän työkaverit sanoisivat jos tietäisivät mitä hän lomalla tekee. Niinpä hain hänen kännykkänsä ja otin valokuvan jonka aioin laittaa hänen kolleegalleen, naps kuva ja valitsin valikosta viimeksi lähetyt viestit koska oletin hänen viestitelleen työkaverille, mutta sieltä ilmestyikin oudon naisen nimi. Kysyin mikä viesti ja mikä nainen, oli kuulemma uudenvuoden toivotuksia lähettänyt ja vaihtavat kuulumisia muutekin pari kertaa vuodessa. Oli myös poistanut kaikki saapuvat ja lähetetyt viestit. Väittää ettei ole vuodenvaihteen jälkeen laittanut viestiä, mutta minun mielestä viimeksi käytetty viesti on viimeksi käytetty lähetti viestin minkä valikon kautta tahansa. Jos kyseessä on tosiaan vain kuulumisien vaihto miksi se pitää salata? Epäilyttää tosiaan...
mies salaa
epäilyttää
121920
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Olen erään ukkomiehen salainen ystävä ja tiedän miten nämä varatut voivat päin naamaa valehdella vaimoilleen! Tämä ukkomies jäänyt kiinni suhteestamme, hetken aikaa oli varovaisempi sitten taas sama meno jatkui...ja viestejä lähettää ja s.posteja, uskottelee vaimolleen ettei meillä ole mitään ja että on yksipuoleista ja että minä vaan yksin lähettäisin hälle viestejä ja roikkuisin hänessä . Kovia ovat satuileen ukkomiehet!
kaikkea, niinkuin edellinen vastaaja sanoi. Onhan se nyt selvä että he viestittelevät jos kerran tuon naisen nimi oli siinä. Onko miehesi pois kotoa muutoin kuin työajat? On mahdollista että nainen on työpaikaltakin. Sinuna ottaisin tuon naisen nimen ja numeron ylös ja ottaisin asioista vähän selvää. Soittelisin vaikka tuntemattomasta nr:sta jonakin lehtimyyjänä ja jututtelisin niitä näitä.
Kyllä, mieheni on reissuhommissa Ruotsissa. Ihmettelen vain minkä himpuran takia pitää kieltää vaikka on "jäänyt kiinni housut nilkoissa".
salaa, jos kerran se tieto oli puhelimessa? Jos haluaisi salata olisi kai poistanut viimeksi lähetetyt viestit. Sitä paitsi siinä valikossa näkyy paitsi kenelle lähetetty, myös viestin sisältö. Mistä jäi kiinni housut nilkoissa, mitä kieltää? Hänhän myönsi vaihtaneensa kuulumisia tuon naisen kanssa. Onko sinulla parempaa tietoa että olisi toisin?
Katsomalla miehesi kännykän viestejä tai edes niiden lähettäjätietoja, syyllistyit viestintäsalaisuuden loukkaamiseen.
Tästä pitää rikoslain 38 luvun 3 §:n mukaan tuomita sinulle sakkoa tai enintään vuosi vankeutta.
Suosittelen, että miehesi tekee toiminnastasi rikosilmoituksen.
luvalla otettu kuva ja luvalla lähetetty. hän itse näytti puhelimensa tiedot. että silleen...
Päivän paras! Huomaa ettet lukenut tekstiä kunnolla.
Ap kirjoitti:
"Niinpä hain hänen kännykkänsä ja otin valokuvan jonka aioin laittaa hänen kolleegalleen, naps kuva ja valitsin valikosta viimeksi lähetyt viestit koska oletin hänen viestitelleen työkaverille, mutta sieltä ilmestyikin oudon naisen nimi."
Tuossahan tuon rikoksen tunnusmerkistö jo täyttyikin.
kenelle viimeksi oli viestin lähettänyt jos kerran oli poistanut kaikki viestit?
puhelimeen jää tieto vaikka poistat kaikki viestit normaalisti saapuneista ja lähetetyistä viesteistä. poistappa omasta puhelimestasi kaikki viestit ja kirjoita sen jälkeen uusi viesti ja valitse viimeksi käytetty, älä ota numeroa puhelinluettelosta...huomaatko siellä pysyy edelleen kenelle olet viimeksi lähettänyt viestin. tokikaan tästä valikosta ei selviä viestin sisältö eikä aika milloin se on lähetetty.
Oma ex mieheni toimi juuri noin, että oli poistanut kaikki toiselta naiselta saamansa tai lähettämänsä viestit.
tällaiset sitten on? Salaiset sankarit....