Erosin pari vuotta sitten miehestä, jonka kanssa olin 11 vuotta. Selvisi, että hän oli pettänyt minua kokoajan. Suhde loppui, kun hänen yksi naisistaan käräytti hänet. Sen jälkeen alkoi kuukausia kestävä kiusaaminen rahasta ja lapsemme tapaamisista. Tutustuin aikapian mieheen, johon rakastuin mielettömästi. Nyt hänessä on alkanut ilmetä samoja piirteitä kuin exässäni. Viestejä naisilta, haukkumista ja rahalla kiristämistä. Exäni oli pihi ja päivä meni pilalle esim kun sähkölasku tuli. Sain kuulla hirveätä raivoamista. Maksoin hänet ulos talostamme, jossa nyt asun. Tämä uusi mies on nyt muutaman kuukauden asunut luonani. Alussa hän lupasi osallistua asumismenoihini niinpaljon kuin vain pyydän. Hän on useaan otteeseen maininnut että hänellä on paljon rahaa, jotka hän on sijoittanut. Nyt on samantapaista raivoamista alkanut kuulua raha-asioissa. Olen joutunut monta kertaa pyytänyt rahaa, mutta kokoajan hän maksaisi vähemmän ja vähemmän.. taasko olen tässä samassa tilanteessa. käytöksessäni täytyy olla jotain vikaa, kun miehet kohtelevat minua näin :(
taasko minua huijattiin
*****
151390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Minulla kävi noin 3 kertaa poikakaverin kohdalla silloin alle 23 ikäisenä! Joka kerta sama ongelma kun alkoi se, että no jos maksaisit osan kuluista. Aivan järkyttävä taistelu! Yksi jopa alkoi inistä, että HÄN on ostellut minulle lahjoja HÄN on vienyt minua syömään HÄN on tuonut yllätyksiä kotiin! Kyllä, ne ovat olleet mukavia, mutta HÄN ei maksanut vuokraa, HÄN ei maksanut laskuja, vaan pelkästään omat menonsa ja nuo ulkonakäymiset. Niillä hän kuittasi tuon, vaikka en ollut edes pyytänyt lahjoja ja sanoinkin silloin, että en ole pyytänty yhtään mitään.
Annan ohjeen joka itselläni toimi: jätä mies omaan arvoonsa ja käske mennä takaisin kotiinsa. Ole erossa vaikka pari viikkoa ja katso miten suhtautuu. Ilmeisesti sinulla on oma asunto tai jopa talo? Näyttäisi vähän, että mies hakee elättäjää.
Sye ei todellaakn ole sinussa ja käytöksessäsi!
Olet kerran ollut tilanteessa ja olet heikko, tuollaiset hyväksikäyttäjät näkevät sen. He huomaavat, että nainen on haavoittunut ja hoitaisi heitä ilman kustannuksia.
Laita hyeena pellolle, käske hankkia oma asunto tai alkaa maksamaan elämisestä. Tämä vaikuttaisi todella siltä, että hän pitää sinua elättäjänään ja se ei ole suotavaa.
Voimia sinulle, muista että syy ei todellakaan ole sinussa. Sinä vain avaat sydämeni (ja lompakkosi) väärälle ihmiselle (:
Noi raha asiat kannattaa puhua niin selväksi, ettei niissä ole sitten myöhemmin neuvottelu varaa. Jos mies on ns pelimies, niin siihen asiaan et paljon voi vaikuttaa. Sitä haukkumista en sinuna kuuntelisi ollenkaan. Usein se menee juuri noin, että jos on uusi nainen kuvioissa, niin vanha nainen saa sen kaiken kuran niskaan, ja uusi kaikki lepertelyt. Inhottava tilanne sinulla. Mieti mitä suostut kestämään.
niinpä, häntä ei kiinnosta esim halata tai olla lähelläni. Hän arvostelee tekemisiäni.. tuntuu niin samalta kuin exän kanssa. En vaan ole halunnut myöntää itselleni, että taas minulle kävi näin. Olisi pitänyt viheltää peli poikki jo aikoja sitten. Hän ei edes tarjoa koskaan esim ruokaa, jos olemme ulkona syömässä. Olen miettinyt, että osasyy, että olen tähän suostunut on kasvatuksessa. Naisen pitää pärjätä omillaan, eikä olla miehen siivellä. Minulla on hyvä työpaikka ja omatalo, mutta ei tämäkään ole reilua.
puhalla se peli poikki, ei tuo asia tule miksikään muuttumaan. Ja sitten kun olet taas sinkku, niin ole sinkku myös kunnollisen ajan. En tiedä kuinka pitkä aika se on, itse sen parhaiten tiedät, mutta älä siis kuitenkaan mene uuteen suhteeseen suinpäin juuri sen takia minkä itse huomasit. Sinkkuna mieti mitä haluat elämältäsi ja tulevalta mieheltä. Etsi miestä rauhassa äläkä ota ensimmäistä miestä joka sinut haluaa. Tietenkin jos se eka mies on oikeasti unelma niin mikäs siinä :)
ei tarkoita sitä, että pitäisi elättää ketään muuta kuin itseä. Vaikka onkin hyvä työpaikka ja oma talo ja pärjää hyvin omillaan, ei se tarkoita että toisen puoliskon ei tarvitsisi maksaa yhtään sen vähempää elämisestä. Itse asun avopuolisoni talossa, jonka lainaa hän lyhentää. Minulla on oma autolaina jota itse lyhennän. "Vuokrana" maksan sitten kaikki yhteiset laskut, yhtiövastikkeen, veden, sähkön, roskamaksut ja nettilaskut.. Ruoka maksetaan yhdessä, mies vähän enemmän kun tienaa paremmin, itse opiskelen vielä ja käyn töissä koulun ohessa. Meillä tämä on toiminut ihan hyvin, kun etukäteen sovittiin kuka maksaa mitäkin.
seurustelitte ennenkuin muutitte yhteen? minusta kuulostaa siltä kuin muutat aina uuden rakkauden tullen liian nopeasti yhteen. mikä kiire on?
seurusteltiin 1,5 vuotta ennen yhteenmuuttoa. Alussa tapailtiin noin kerran viikossa. Oikeastaan ensimmäinen vuosi meni näin. Halusin olla varovainen, koska erostani oli vasta 3kk.Mutta ei sekään näköjään mitään takaa.. Muuten noista rakkauksista.. 0len 38v seurustellut 5 kanssa ja asunut kolmen kanssa.
puhtaalta pöydältä
Hyvä, kun olet huomannut, että mies käyttää sinua hyväkseen. Seuraava askel on, että todella pistät hänet lujille, siis OIKEESTI LUJILLE! Sanon tän kokemuksen äänellä, koska ite kärsin samasta tilanteesta.
Mun ex-miesystäväni majaili luonani kaiket vapaa-ajat, jos hänellä ei ollut 'tärkeämpää tekemistä'. Minä siis ostin & tein ruuat: illalliset, iltapalat, aamupalat ja vkl vielä lounaatkin - ja mies söi. Minä maksoin ruokaostokset (hän ehkä 100egellä vuodessa). Kehtas vielä josku soittaa perään ja pyytää ostamaan kaljat kans - siihen kyl totesin, että osta ite omat kaljas!
Hän myös käytti sähköä, vettä, pyykkikonetta, saunoi sähkösaunassa, kun häntä huvitti (vaikkei minä ja mun lapset olis saunoneetkaan). Eli oli kuin omassaan, vaikkei ollutkaan, omakin asunto (yksiö) hänellä oli vuokralla.
Kun pyysin häntä osallistumaan kuluihin, hän totes vaan ykskantaan: "kato kenen nimi on laskuissa, se maksaa". Voi vinetto! - en tajuu, kuinka viitsin katella tota meinikiä 4 vuotta! Ja kaiken lisäks petti mua koko ajan... Lopulta sain mittani täyteen ja pistin äijän kiertoon.
ELI: potki se äijä pihalle heti, ellei muuta tapojaan ja maksa asumisestaan. PISTE.
Sinua kohdellaan juuri niinkuin sallit itseäsi kohdeltavan.
Laita mies seinää vasten ja sitten pihalle jollei tilanne muutu =)
Sinun "vikasi" on se, että alat liian läheiseksi liian nopeasti. Ei kannata laittaa hynttyitä yhteen ennenkuin tuntee kunnolla pidemmän aikaa.
Kuten kerroit kasvatuksesi on sellainen, että naisen täytyy pärjätä. Valitettavasti näkymättömästi viestität noille parasiiteille, että huolehdit kaikesta jos et muuta itseäsi.
Opettele olemaan prinsessa.
Opettele ottamaan vastaan.
Kannattaa olla yksin ja opetella.
Olet kuin eräs ystäväni, hän oppi ja nyt on ainakin monta astetta parempi mies.
Hänkin oli sellainen joka koki syyllisyyttä jos ei tehnyt kaikkea ja ylikin..
"Hän on useaan otteeseen maininnut että hänellä on paljon rahaa, jotka hän on sijoittanut."
Jos hän niin on sanonut, niin voin kertoa että hänellä on tällä hetkellä aika vähän rahaa tai vaihtoehtoisesti ei yhtään. Jos on sijoittanut vuosi sitten tai aikaisemmin osakkeisiin, niin ne kaikki on tullut nyt alas ainakin 50%.
Jos taas on sijoittanut johonkin muuhun (Wincapita, ternimaitobisnes, verkostomarkkinointi), niin häntä on huijattu urakalla ja hänellä ei ole yhtään mitään.
Kysy mitä hänellä on ja pyydä näyttämään sijoituksia. Jos ei suostu niin voit olla varma että sinua kusetetaan. Jos et ymmärrä hänen sijoituksistaan, niin kysy yksityiskohtia ja sen jälkeen käytä googlea..
Veikkaan ettei miehelläsi ole yhtään rahaa..
mitenköhän on, jos on sijoittanut nyt tammikuussa?
Mene kauppalehden kotisivuille ja paina vasemmassa reunassa olevaa linkkiä OMX helsinki siitä näet keskiarvon koko helsingin pörssistä. Eli jos miehesi on ollut fiksu ja sijoittanut hyvin, niin hänen osakkeensa ovat saattaneet tippua tammikuusta vain 30%. Jos hän on sijoittanut ne huonosti niin on voinut lähteä enemmänkin. Mutta pääpointti on se että yksikään ihminen sijoitusmarkkinoilla ei tee tällä hetkellä voittoa..